Jak vybrat štípačku na dřevo

Jak vybrat štípačku na dřevo

Blížící se podzim s sebou tradičně přináší také přípravu dříví na zatápění v kotli nebo do krbu či krbových kamen. Štípání dřeva na špalku sekerou, bývá fyzicky náročné a bolí z toho ruce a záda. Těžkou práci vám mohou usnadnit štípače na dřevo. Štípačka dřeva ušetří spoustu námahy a času ve srovnání s klasickým ručním štípáním. Jak taková štípačka funguje a na co se při výběru zaměřit? Odpovědi najdete v našem článku.

Jak vybrat štípačku na dřevo

Štípače dřeva jsou neocenitelným pomocníkem při štípání většího množství špalků a polen.Štípačku na dřevo vybírejte hlavně podle toho, jaké dřevo plánujete štípat. Důležitá je přitom nejen velikost a průměr polen, ale také tvrdost dřeva, se kterým budete pracovat. Jak často budete štípačku používat a také, kdo ji bude používat.

Na trhu jsou dva druhy štípaček – horizontální a vertikální

Horizontální štípačky– štípou dřevo ve vodorovné poloze. Motor se nachází v přední nebo spodní části, horní část je vyhrazena pro píst, který tlačí špalek na klín. Jsou menší, skladnější a vhodné zejména pro hobby použití, na štípání menšího množství měkčích druhů dřeva (smrk, borovice, jedle, lípa, bříza, modřín), o průměrech do 25 cm a délky kolem půl metru. Vyvíjejí ale menší tlačnou sílu, zpravidla mezi 4 až 6 t. Modely s elektromotorem jsou napájeny z běžné elektrické zásuvky a jejich příkon se pohybuje mezi 1 500–2 200 W. Pro komfortnější práci volte modely s kolečky, pro snadnější manipulaci a pevnou základnou, pro lepší obsluhu. Velkou devizou těchto štípaček je nízká hmotnost od 40 do 60 kg.

Vertikální štípačky využijete, pokud potřebujete zpracovat větší množství tvrdšího dřeva, (dub, buk, habr, ořešák, jabloň, švestka, akát apod.) Polena se do vertikální štípačky vkládají na výšku, klín je spuštěn na poleno z vrchu. Mají silnější tlačnou sílu na klín, zpravidla 7–12 t (maximálně okolo 22 t) a příkon nad 3 000 W. K připojení budete potřebovat třífázovou zásuvku. Jedná se o mohutné stroje celokovové konstrukce, kolem 100 kg, se silnějšími motory, které jsou nesmírně stabilní a díky kolečkům se dají snadno přemístit. Mají obouruční bezpečnostní úchop. Zvládnou rozštípat polena o průměru až 35 cm a délce do 52 cm.
Vertikální štípačky jsou vhodné pro uživatele, kteří připravují na zimu velké množství dřeva a pro profesionální použití.

Hybridní štípačky – na těchto modelech si můžete zvolit, zda chcete pracovat horizontálně nebo vertikálně. Volíte podle typu štípaných polen. Jedná se o podstatně dražší stroje, které se používají téměř výhradně pro profesionální využití.

Štípačky na dřevo podle typu pohonu

Štípačku může pohánět elektrický proud, benzínový motor, hřídel traktoru, nebo kombinovaný motor.

Štípačky na dřevo s elektrickým motorem – elektromotory se vyskytují u standardně prodávaných štípačů, zaručují jejich nižší cenu, hmotnost a lepší mobilitu. Jsou však limitovány použitím v místech s přístupem ke zdroji elektrické energie. Většina horizontálních štípačů je napájena 230 V, vertikální štípače jsou provozovány na 400 V zásuvku.

Štípačky na dřevo s benzínovým nebo dieselovým motorem – tyto stroje jsou těžší a dražší, jsou určeny pro použití v terénu, nebo tam, kde není dostupný zdroj elektrického napětí. Jsou výkonnější a dokážou zpracovat tvrdé, mokré a sukovité dřevo. Menší modely bývají opatřeny benzínovým čtyřtaktním motorem, velké motorem dieselovým.

Hnací hřídel traktoru – tyto štípačky využívají ke svému chodu motor traktoru, k němuž jsou připojeny kabelem. Jelikož nemají vlastní, ale externí pohon jsou levnější, lze je využít pro zpracování dřeva přímo v lese.

Kombinované štípačky na dřevo – tyto štípače kombinují více pohonů. Jedná se o flexibilní stroje, které můžete podle potřeby připojit k elektrické síti nebo použít v terénu, disponují elektromotorem a benzínovým nebo externím pohonem.

Při výběru se zaměřte na důležité parametry, především na: tlačnou sílu, délku a průměr polen, příkon, hmotnost.

Příkon

S rostoucím výkonem roste úměrně velikost elektromotoru a tím pádem i jeho příkon. Příkon se udává ve Wattech (W). Horizontální štípačky se pohybují s příkonem kolem 2000 W – 3 000 W a vertikální mají rozsah od 2000 W až do cca 7000 W u těch nejsilnějších profesionálních modelů. S rostoucím příkonem roste také spotřeba elektrické energie.

Tlačná síla

Tlačná síla, nebo také štípací tlak je jeden z nejdůležitějších parametrů štípaček dřeva. Tento parametr udává sílu tlaku, kterou stroj působí na špalek. Tlačná síla se uvádí v tunách (t). Čím větší bude štípací tlak, tím snadněji přeštípneme delší a širší polena. U horizontálních modelů dosahuje tlak síly obvykle v rozmezí 4-7 tun, u vertikálních je štípací tlak v rozmezí 6 až 25 tun. Štípačka s tlakem nad 20 tun se již dá označit jako stroj pro profesionální použití. Pro domácí užití si vystačíte s tlakem do 12–15 tun.

Hmotnost

S rostoucím štípacím tlakem a větším výkonem musíte počítat i s tím, že štípačka bude těžší. Nejlehčí horizontální stroje váží okolo 40 kg, ty nejtěžší vertikální pak i přes 300 kg. Většina modelů je pro lehčí transport vybavena kolečky.

Typy štípacích klínů

 
Čtyřramenný klín – štípací klín se čtyřmi rameny, někdy také označován jako kříž je neoblíbenější. Díky jeho tvaru rozdělí dřevo na 4 kusy. Doporučuje se ale pouze pro špalky o maximálním průměru do 30 cm.

Šestiramenný klín – rozdělí špalky na šest dílů.

Prodloužený klín – tento klín si poradí s nadprůměrně dlouhými poleny. Jeho délka je oproti klasickému klínu dvojnásobná a jsou jím vybaveny hlavně vertikální štípače, které si tak dokáží poradit s poleny v délce až 135 centimetrů.

Rozšiřující klín – tento klín se zpravidla nasazuje na klasický klín. Je kratší, ale výrazně širší. Díky rozšíření rozštípe i sukovité a velké průměry špalků.

Bezpečnost

Než se pustíte do práce předem si přečtěte návod k použití a zásady bezpečnosti při práci. Štípač musí stát na rovném a pevném podkladě. Nezapomínejte při práci na ochranné pomůcky, rukavice a brýle. Pokud máte štípač s elektromotorem, dávejte pozor, aby se přívodní kabel nedostal do štípací zóny. Stroj spouštějte jen v případě, když máte ruce mimo štípací zónu. Stroj by měla ovládat pouze jedna osoba, poblíž se nesmí zdržovat děti. Proti odlétnutí rozštípnutého dřeva slouží dvě přidržovací kleštiny.

Nejlepší štípače dřeva dle hodnocení a recenzí uživatelů

Scheppach HL 650

Scheppach HL 1010 (400V)

SCHEPPACH HL 800 e

Profi Tools PM4T-370

Scheppach HL 450 Vario

Scheppach HL 1500

Scheppach HL 850

Hodnocení Jak vybrat štípačku na dřevo

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat štípačku na dřevo. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 3,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat štípačku na dřevo

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS