.

Jak vybrat varnou konvici a 5 nejlepších konvic

Rychlovarná konvice je nejpoužívanějším spotřebičem v domácnosti. Je významným pomocníkem, který šetří váš čas. Za krátkou dobu uvaří vodu na čaj nebo kávu. Trh s rychlovarnými konvicemi je široký. Vybírat můžete z různých velikostí, různých designů, typů i značek.

5 nejlepších testovaných modelů 2018

Vítěž testu – dTest – Domo DO 9019
Objem – 1, 7 l
Příkon – 2 200 W
Regulace teploty – ne
Materiál – plast
Varná konvice o objemu 1,7 litru, má jednoduché ovládání, vodu uvaří do dvou minut s příkonem 2 200 W. Má úzkou nálevku, funkci proti chodu naprázdno, automatické vypnutí při dosažení bodu varu nebo sejmutí konvice a tichý chod.
DALŠÍ

Rohnson R 770
Objem – 1, 5 l
Příkon – 2 000 W
Regulace teploty – ne
Materiál – sklo
Sleněná rychlovarná konvice o objemu 1,5 litru nadchne svým vzhledem. Konvice má pojistku proti přehřátí a mechanizmus pro tlumené otevírání víka a maximální příkon 2200 W. Nadčasová je i modrá Led světelná indikace po obvodu topné desky. Konvice je trochu těžší, při nalévání se musí hodně naklonit, jelikož má malý nalévací zobáček.
DALŠÍ

Concept RK 0010
Objem – 0, 8 l
Příkon – 1 000 W
Regulace teploty – ne
Materiál – keramika
Keramická konvice Concept je vyrobená z kvalitního a vysoce hygienického materiálu. Úzká nálevka keramické konvice zajistí přesné a bezpečné nalití vody. Konvice má objem 0,8 litru a váží téměř dvě kila. Nemá vodoznak, tak pohledem nepoznáte kolik je uvnitř vody. Příkon má 1 000 Wattů, takže vodu ohřívá pomalu.
DALŠÍ

Sencor SWK 1710
Objem – 1, 7 l
Příkon – 2 150 W
Regulace teploty – ne
Materiál – nerez
Nerezová varná konvice Sencor SWK 1710 má objem 1,7 l, vodoznak. Vyjímatelný a omyvatelný filtr pro zachycení nečistot a usazenin. S příkonem 2 150 Wattů vodu ohřeje pod dvě minuty. Ve stojanu je oproti jiným konvicím trochu nestabilní. Konvice má světelnou indikaci provozu, je vhodná i pro sluchově postižené zákazníky.
DALŠÍ

ETA Mini 6188
Objem – 0, 5 l
Příkon – 1 000 W
Regulace teploty – ne
Materiál – nerez
Nerezová konvice ETA Mini s objemem 0,5 l přijde vhod na cesty. Díky kompaktní velikosti 17 cm se vejde do každého zavazadla. Parní pojistka konvici sama vypne při dosažení bodu varu. Pro bezpečnou manipulaci je víko opatřeno aretací.

DALŠÍ

Na co se zaměřit při výběru nové rychlovarné konvice?

Mezi nejdůležitější parametry rychlovarné konvice patří objem, příkon, uložení topné spirály a materiál. Svou roli hrají také cena, dostupné funkce nebo vzhled.

Objem

Objem konvice by měl odpovídat vašim potřebám. Velikost vybírejte podle počtu osob v domácnosti. Na trhu se nabízejí konvice o objemu 0,4 až 3 litry. Pro běžnou domácnost postačí standardní konvice s objemem okolo 1,5 litru. Čtyřčlenná rodina využije minimálně 1,7 l, ale i více. Pokud používáte rychlovarnou konvici i při vaření, potom oceníte, když bude její objem, pokud možno co nejvyšší.

Příkon

Příkon rychlovarné konvice je parametr, který udává rychlost ohřevu vody. Čím vyšší příkon, tím rychleji se voda ohřeje, avšak spotřeba energie roste. Na trhu jsou běžně dostupné konvice od 650 W do 3000 W. Doporučujeme vybírat konvice s příkonem okolo 2 200 W, který je považován za ideální. Takový spotřebič zvládne vodu uvařit za necelé tři minuty s přiměřenou spotřebou. Čím je konvice plnější, tím je účinnost ohřevu vody větší. Vařte proto jen tolik vody, kolik zrovna potřebujete.

Uložení topného tělesa

Topná spirála ohřívá vodu. Setkat se můžete se dvěma typy uložení topné spirály, zabudovanou a viditelnou.
Viditelná topná spirála, má své výhody v rychlejším ohřevu vody, ale usazuje se na ní vodní kámen a obtížně se čistí. Neskrytá spirála se hojně vyskytuje zejména u starších modelů.
Zabudovaná topná spirála je ukrytá pod nerezovým dnem, díky tomu je chráněna proti vodnímu kameni. Sice prodlužuje ohřev vody, ale snadno se čistí. Také v konvici můžete ohřívat i jinou tekutinu nežli jen vodu.

Materiál konvice

Měli byste zvolit takový design, který vkusně doplní váš interiér. V současnosti se vyrábějí konvice plastové, nerezové, skleněné a keramické.
Plastové konvice – jsou nejlevnější, mají jednoduchou konstrukci, a různé barevné provedení. Nevýhodou plastových konvic je jednoduchý design, více se deformují a praskají, což má vliv i na elektrické části a bezpečnost.
Nerezové varné konvice – se snadno čistí a mají vysokou odolnost. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a slabší izolace tepla.
Skleněné varné konvice – mají výborný vzhled, podsvícení , umožňují vidět přesné množství tekutiny uvnitř. Nevýhodou je obtížná čistitelnost, na skle můžou zůstávat otisky prstů.
Keramické varné konvice – mají výborné izolační vlastnosti, jedná se o nejtišší konvice v nabídce a mají preciznější design. Potěší milovníky klasiky a retra. Mají těžší hmotnost a nepatří zrovna k nejlevnějším na trhu.

Bezpečnost

Základem je termostat, jenž vypne spotřebič okamžitě po dosažení teploty varu, v případě modernějších produktů po dosažení požadované teploty. Kvalitní konvice disponují signalizací provozu, ať již optickou v podobě svítící kontrolky, nebo zvukovou.
Manipulace s konvicí by měla být snadná a bezpečná. Varná konvice by měla mít čtyři základní pojistky. Automatické vypnutí po dosažení 100 °C. Zabránění spuštění bez tekutiny. V případě, že je konvice špatně umístěna na podstavci nebo je zvednuta, vypne se. Vypnutí v případě přehřátí.

Funkce

Stejně jako u jiných spotřebičů i u varných konvic naleznete různé funkce. Automatické vypnutí po dosažení 100 °C, může být doplněno akustickým signálem. Regulace teploty – nastavíte si požadovanou úroveň ohřevu, dle ohřívaného nápoje, některé značky umožňují regulaci teploty vody v rozmezí od 70 do 100 ºC. Displej – zobrazuje navolenou teplotu a dobu ohřevu. Otočná základna – výrazně zvyšuje komfort při manipulaci, nemusíte přemýšlet nad tím, jak konvici správně usadit. Vodoznak – umožňuje kontrolu nad množstvím vody v konvici. Pojistka – nedovolí zapnutí pokud není v konvici voda. Vyjímatelný filtr – pro snadné čištění by konvice měla disponovat vyjímatelným filtrem, který zachytí nečistoty. Čajovar – některé modely nabízejí doplňkovou funkci, zabudované sítko na sypaný čaj a funkci na nastavení teploty. Vyjímatelný filtr – zachycuje nečistoty při nalévání uvařené vody, snadněji se čistí, umožní přidání a vyjmutí filtru třeba na čaj, dle potřeby. Světelné efekty- zvukové upozornění bývá doplněno světelnými efekty. Nejčastěji pak svítí celá konvice v určité barvě.

Napájecí kabel

Vybírejte vhodnou délku, promyslete si, kam konvici umístíte, nezapomeňte na zásuvku v jejím dosahu. Některé konvice mají v základně zespodu navíjení elektrického kabelu, díky kterému nebude vidět zbytečně velký kus kabelu. Na trhu je několik bezdrátových modelů, mají otočnou základnu o 360 °C a konvice se na ni může uložit v jakékoli podobě. Konvice zcela bez kabelu na trhu nehledejte, takové neexistují.

Vodní kámen

Varné konvice trpí na usazování vodního kamene. Vodní kámen snižuje efektivitu ohřívání, prodlužuje ho a to stojí více peněz. Také může dojít k přehřátí konvice a možnému poškození. Pokud nemá konvice dostatečně jemné sítko, kousky vodního kamene se na sítku nezachytí a s vodou si je vlijeme do nápoje. Ve vodě mohou být toxické látky z bakterií, kterým se v usazeninách daří, bakterie zlikvidujete varem, ale toxické látky ve vodě zůstávají. Proto bychom je měli čas od času vyčistit.

Jak čistit rychlovarnou konvici

Co budeme potřebovat – kyselinu citronovou, vodu, na dočištění houbičku a ocet.
Do konvice nalijte po rysku vodu. Vsypte lžíci kyseliny citronové do vody. Zapněte konvici a nechte projít varem. Poté nechte působit 30 – 60 minut. Vylijte obsah a dočistěte zbývající části konvice. Alespoň jednou převařte v konvici čistou vodu a vylijte.

Ohodnoťte článek varných konvicích

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS