.

Jak vybrat vertikutátor – test vertikutátorů 2019

Pokud toužíte po krásném, hustém a sytě zeleném trávníku, je potřeba o něj pečovat. Podobně jako pravidelné sečení a zavlažování vyžaduje každý trávník i prořezávání a provzdušňování. Toho lze efektivně dosáhnout pomocí vertikutátoru. Trávník se doporučuje provzdušnit na jaře před počátkem růstu trávy a také v podzimním období při zazimovávání zahrady.

Co je to vertikutace?

Vertikutace je prováděna za účelem zbavení porostu odumřelé trávy, mechu a plevele. Dochází k prořezávání vrchní části půdy a tím ji dodáváte vzduch, lepší přístup vody a živin. Trávník se oživí a zhoustne. Proříznutím drnů uvolníte místo pro růst nových travních stébel a zároveň zabráníte růstu plevelů.

Jak vertikutátor funguje?

Většina vertikutátorů pracuje podle stejného principu. V přístroji se nachází osa, na které jsou namontované ocelové nože či kotouče. Tato osa je poháněna motorem, díky čemuž se začne otáčet. Nože či ostré kotouče se poté začnou zařezávat v kolmém směru několik milimetrů do země.
Hloubku řezu lze nastavit buď nastavením výšky koleček nebo polohy osy. Materiál odstraněný vertikutací, jako například mechy nebo odumřelá tráva, jsou vyhazovány směrem dozadu a skončí v záchytném koši vertikutátoru.

Základní rozdělení vertikutátorů

Elektrické vertikutátory – jsou určené především pro majitele menších pozemků, s dobrou dostupností zdroje napájení. Jejich hlavní výhodou je jejich nízká cena a hmotnost.
Benzínové vertikutátory – využijete je na větších a členitějších plochách, velmi často mají pojezd, který usnadní práci. Jsou nejvýkonnější, ale také nákladnější.
Akumulátorové – mezi jejich výhody patří vynikající mobilita a snadná obsluha, nemusíte se starat o elektrickou přívodní šňůru ani o plnění palivem. Jsou určeny pro menší a středně velké plochy.
Ruční – mechanické vertikutátory – nejjednodušší a nejlevnější ruční vertikutační hrábě, podobají zahradním hrábím, s tím rozdílem, že jsou na konci opatřeny noži a někdy také kolečky. Jsou vhodné pro trávníky malých rozměrů a špatně přístupná místa.

Na co se zaměřit při výběru vertikutátoru

Při výběru vhodného vertikutátoru se rozhodujte především podle velikosti plochy, kterou budete provzdušňovat.

Výkon motoru

Zcela zásadním kritériem je výkon motoru. Pro plochy do 600 m2 se dostačují stroje s výkonem okolo 1,3 kW. Na větší a členitější plochy jsou vhodné stroje s motorem více než 1,8 kW. Obecně platí, že čím silnější motor, tím komfortnější a rychlejší práce.

Šířka záběru

Šířka záběru souvisí s celkovou výkonností motoru. Méně výkonné stroje určené pro menší zatravněné plochy mají šířku záběru zpravidla od 27 do 35 cm. Výkonnější modely se silným motorem si mohou dovolit šířku záběru 35–45 cm. Například při ploše 600 – 1000 m2 se doporučuje stroj s výkonem motoru 1,3 – 1,8 kW a šířkou záběru 30 – 36 cm. nad 2000 m2 výkon motoru více než 3,6 kW a šířkou záběru nad 40 cm.

Rukojeť

V neposlední řadě by měl být stroj uživatelsky přívětivý jak po stránce jednoduché obsluhy, tak i z hlediska ergonomie. Při delší práci oceníte rukojeť s měkčenou povrchovou úpravou i možnost upravit si její výšku. Při uskladnění oceníte možnost jednoduché demontáže a složení vertikutátoru – sklopná rukojeť.

Provedení nožů a kuličkových ložisek

Čím více ocelových nožů válec má, tím jsou kvalitnější výsledky již při jedné vertikutaci trávníku. S více noži odpadá potřeba provádět vertikutaci podélně i příčně. U levných modelů většinou najdete méně nožů, a vertikutaci tak musíte provést alespoň ve dvou směrech. Zajímejte se i o kvalitu nožů. Vzhledem k náročnosti práce nožů, dochází velmi rychle k jejich opotřebení. Ideální je tak zvolit variantu stroje, která nabízí nože vyměnitelné, jelikož výměna celého válce kvůli několika málo provzdušňovacím jednotkám se může velmi prodražit. Důležité jsou také velká kola, které usnadňují pohyb v travnatém terénu. Dražší modely mají již kola s kuličkovými ložisky. Neznačkové vertikulátory jsou namísto dražších ložisek osazeny pouze kluznými pouzdry.

Typ válce

Vertikutační – rotující nože se zarývají do půdy a prořezávají porost. Vhodný na hrubší frézování trávníku.
Provzdušňovací – rotující ocelové dráty vyhrabávají travní plsť. Vhodný na pročesávání plevele a mechů z trávníku.
Většina vertikutátorů nabízí válec vertikutační i provzdušňovací. Dle potřeby tak lze válec jednoduše vyměnit.

Hloubka řezu

Podle nastavení výšky pojezdu, které bývá 4 až 5násobné, lze regulovat hloubku řezu. Čím jemnější je regulace, tím efektivněji lze trávník provzdušnit, aniž by došlo k jeho poškození. Dražší modely umožňují regulaci pomocí páčky, díky níž snížíte nebo zvýšíte přímo vertikutační válec, u levnějších je řešena nastavením výšky kol.

Sběrný koš

Ve výbavě by neměl chybět také sběrný koš s dostatečným obsahem. Pozor tedy u některých modelů je nutné koš dokoupit zvlášť Objem koše se pohybuje mezi 30 a 55 litry. Menší koš je lehčí, je však nutné jej častěji vysypávat. Možností je také pracovat bez koše a následně porost posbírat sekačkou.

Při výběru se orientujte především na stroje známých značek. Jejich produkty se vyznačují lepším provedením,vyšší odolností materiálů a celkově vyšší kvalitou. Zjistěte si také nabídku náhradních dílů a dostupnost servisu.

Nejlepší benzínové vertikutátory

VeGA GT 5654 – Benzinový provzdušňovač s košem VeGA GT 5654 Typ motoru: VeGA 4 HP, 4 takt Startování: ruční Objem koše: 45 l Šířka záběru: 380 mm Podvozek: kvalitní ocel Nastavení hloubky centrálně: 0-12 mm 18 ocelových nožů: ANO Hmotnost: 24,5 Kg Motorový provzdušňovač trávníků VeGA GT 5654 s motorem VeGA 4HP, šířka pracovního záběru je 380 mm, plynulé centrální nastavením výšky, šasi je z oceli, sběrný koš o objemu 45l. Hřídel je osazena 18 noži – tato konstrukce eliminuje možné poškození nožů nebo celé hřídele. Hřídel je uložena v masivních ložiscích.

VÍCE INFORMACÍ

Cub Cadet XC1 B40 – travní provzdušňovač s benzinovým motorem. FUNKCE 2 V 1. Obvyklý systém 2 v 1 spočívá ve dvou výměnných válcích. Jeden je s pružnými drátky a druhý s noži. Pro uživatele toto řešení není moc pohodlné. Cub Cadet nabízí nejkomfortnější možný systém. Pracovní válec je osazen 17 dvojitými noži a zároveň 16 dvojitými pružnými drátky. Žádná otravná výměna válců není potřeba. Stroj zvládne obě funkce při jednom cyklu

VÍCE INFORMACÍ

Hecht S 500 H – HECHT S 500 H je profesionální vertikutátor osazený výkonným motorem Honda GC 160. Tato pohonný jednotka je schopna dodat výkon až 5 HP při zdvihovém objemu motoru 160 cm3. Velikost záběru je až 45 cm s možností nastavení hloubky od 0 až do 15 mm. Práci zde vykonává 24 pevných + 6 otočných ocelových nožů zhotovených z kvalitní oceli. Šasí je zhotoveno z velmi kvalitního kovu a hmotnost tohoto stroje je 50 kg.
VÍCE INFORMACÍ

Nejlepší elektrické vertikutátory

Fieldmann FZV 2004-E – Zahradní vertikutátor s výborným poměrem výkonu a ceny. Příkon elektromotoru 1500 W a pracovní záběr představuje 32 cm. Součástí vertikutátoru je i látkový koš o objemu 40 l. Doporučená pracovní plocha 800 m2.

VÍCE INFORMACÍ
Riwall REV 3815 – Travní provzdušňovač s výkonem 1,5 kW a pracovním záběrem 38 cm. Vhodný na pozemky o rozloze do cca 1000 m2. Frézovací válec s 18-ti ocelovými noži.

VÍCE INFORMACÍ

Bosch AVR 1100 – Elektrický vertikutátor AVR 1100 o výkonu 1,1 kW a pracovním záběru 32 cm. Určeno pro travní plochy do 300 m2. Vertikutátor má inovační válec se 14 noži z ušlechtilé oceli a vzduchovými vstupními otvory rychle a důkladně odstraňuje vrstvu plsti tvořenou zbytky rostlin, mechem a plevelem. Perfektně připraví trávník pro nové osetí.

VÍCE INFORMACÍ

Nejprodávanější vertikutátory podle Heureky

Fieldmann FZV 4010-E – Elektrický vertikutátor 1800 W, záběr 40 cm, objem koše 50 l, pro plochu 1 000 m2. Hmotnost 15,5 kg 2 výměnné válce.

VÍCE INFORMACÍ

AL-KO Combi Care 36 E Comfort – elektrický vertikutátor o příkonu 1500 W a pracovní šířce provzdušňování 36 cm, který je určen pro velké plochy cca 800 m2. Pro efektivní práci 5stupňové centrální nastavení pracovní hloubky. Funkce 3 v 1 nebo také 3InOneFunction: vertikutace, provzdušňování a sbírání.

VÍCE INFORMACÍ

EINHELL GC-SC 2240 – velice výkonný benzínový vertikulátor. Hřídel čepele s kuličkovými ložisky je vybavena 18 vysoce kvalitními ocelovými čepelemi, které se efektivně postarají o plevel i mech spolu s jejich kořeny. Silný čtyřtaktní benzínový motor poskytuje dostatečný výkon pro nepřerušovaný provoz se stálými vynikajícími výsledky. Pracovní hloubku je možné centrálně upravit do 8 různých úrovní a uzpůsobit tak vertikulátor podle typu půdy a vegetace.

VÍCE INFORMACÍ

Ohodnoťte článek o vertikutátorech

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS