Jak vybrat vhodnou matraci

Po náročném dni si všichni jistě přejete, a i zasloužíte, kvalitní spánek, který vám pomůže načerpat ztracené síly. A abyste toho docílili musíte spát v přirozené poloze s oporou páteře a zároveň ve zdravém prostředí – a to zajistí jedině volba správné matrace. Bohužel výběr může být komplikovaný vzhledem k tomu, že parametry bývají hodně individuální. A je tedy náročné určit, co právě komu bude vyhovovat. Pro zjednodušení jsme si pro vás připravili seznam toho, co všechno je třeba vzít v potaz při nákupu matrace.

1) Zvažte účel využívání matrace

Pokud vybíráte matraci na pravidelné používání, volte ty, které mají dlouhou životnost. Mezi ně patří matrace latexové, z paměťové pěny, taštičkové, přírodní i bio-ručně šité. Pro příležitostní spaní např. na chatě zvažujte dle možností uskladnění. Vhodné jsou rozkládací matrace, popřípadě pěnové z PUR nebo HR pěn. Tyto by měly být po maximálně 10 letech vyměněny.

2) Tvrdost matrace

Tvrdost matrace se určuje v rozsahu od 1 do 7.

Nejměkčí matrace

  • Jsou především z latexu nebo studené pěny.
  • Lehce se vytvarují podle těla a brání tak vzniku otlaků.
  • Vhodné pro seniory nebo pro lidi trpící kloubními potížemi.

Středně tuhé matrace

  • Vyrábějí se opět z latexu a pěny, popřípadě pak existují i pružinové nebo z přírodních materiálů.
  • Dokáží udržet páteř v rovině.

Tužší matrace

  • Nejčastěji vyztužené kokosovým vláknem nebo koňskými žíněmi.
  • Díky speciálnímu vyztužení jsou velmi prodyšné – vhodné pro alergiky.

Nejtvrdší matrace

  • Pro osoby s vyšší vahou

3) Kdo ji bude používat

Každý věk potřebuje trochu jinou matraci. Do dětských postýlek se hodí ty z přírodních materiálů. Pro děti a studenty je lepší zvolit tvrdší matraci. Naopak pro seniory se doporučuje vyšší a měkčí matrace nebo přímo speciální antidekubitní matrace, která brání vzniku proleženin. U matrací pro dospělé je nabídka velmi pestrá a záleží čistě na preferencích jednotlivce.

4) Nosnost a prodyšnost

Všeobecně platí, že uvedená nosnost má být alespoň o půl kila vyšší, než je hmotnost uživatele. Naopak prodyšnost je nutné brát v potaz, pokud se spící osoba více potí. Kdyby pot zůstával uvězněn v matraci, hrozilo by šíření roztočů. Prodyšnosti pomáhají průřezy nebo mezery mezi vrstvami matrace. Zároveň je v tomto případě lepší sáhnout po matracích, které mají speciální vrstvy z materiálů jako je kokos, koňské žíně či mořská tráva.

5) Vhodné rozměry matrace

Každá matrace by měla být o 20-25 cm delší, než je její uživatel a široká alespoň 90 cm. Výrobci většinou prodávají matrace ve standartních rozměrech jako je 90 x 200 cm. Výška by se měla pohybovat kolem 15 cm. Samozřejmě platí, že čím vyšší, tím se z ní lépe vstává a je pohodlnější.

6) Potah

Nejlepší potah je ten, který se jednoduše sundá a dá do pračky. Při nákupu potahu na partnerské matrace, je vhodné zkontrolovat, jestli je možné je rozdělit na půlky. Je totiž možné, že vkuse by se nevešel do pračky standartní velikosti. Pro lidi, kteří se více potí, trpí alergiemi nebo jsou citliví na roztoče je vhodné zvolit potah s obsahem stříbra (tzv. Silver active) nebo Aloe Vera. Pro děti či lidi trpící inkontinencí je vhodné zakoupit potah, který je nepromokavý ale prodyšný.

Nikdo z vás se určitě nechce budit s pocitem únavy nebo dokonce s tím, že vás zase bolí záda. Spánek je jednou z nejdůležitějších částí dne, a ačkoliv může být nákup matrace náročný na čas i finance, je to investice, která se určitě vyplatí. Protože je to právě matrace, kdo vám z velké části může zajistit kvalitní spánek a příjemná probuzení.

Ohodnoťte článek o matracích

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 1,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS