Jak vybrat vysokotlaký čistič i srovnání nejoblíbenějších kusů

,
Jak vybrat vysokotlaký čistič i srovnání nejoblíbenějších kusů

Vysokotlaký čistič, neboli wapka, si najde uplatnění v každém rodinném domě. Kompaktní stroj s čerpadlem, hadicí a vysokotlakou tryskou, si za pomocí silného tlaku vody poradÍ i s velmi odolnými nečistotami. Můžete jím umýt dlažbu, auto, zahradní nábytek, nebo fasádu. Oproti zahradní hadici při umývání wapkou ušetříte až 80% vody. Na trhu najdete nejrůznější přístroje, které se liší výkonem, sílou proudu, velikostí a cenou. V článku se dozvíte podle čeho vysokotlaký čistič vybírat.

Jak vybrat vysokotlaký čistič

Před koupí si nejprve ujasněte, na co budete vysokotlaký čistič používat. Budete s ním mýt auto, nebo budete wapku používat na čistění větších ploch, dlažby či chodníku? Nebo potřebujete jen občas umýt kolo? Podle těchto parametrů se bude lišit příslušenství i parametry.

Tlakové čističe je možné rozdělit do 3 kategorií:

1.studenovodní a teplovodní,
2.mobilní a stacionární,
3.s benzínovým, naftovým, elektrickým pohonem.

Při výběru vapky se zaměřte na tři hlavní parametry: tlak, průtok vody a pohon.

Průtok vody

Množství vody, která proteče čerpadlem tlakové myčky se udává se v litrech za hodinu. Aby bylo čištění především větších ploch efektivnější, potřebujete čerpadlo s větším průtokem. Vysokotlaký čistič se nejčastěji napojuje na vodovodní síť, proto se před nákupem wapky s vysokým průtokem ujistěte, že máte dostatečný průtok i ve vodovodní přípojce. Průtok litrů za hodinu zjistíte tak, že si změříte množství napuštěné vody za minutu a vynásobíte číslem 60.
U menších čerpadel s nižším výkonem pro mytí menších ploch se průtok vody pohybuje 300 – 400 l/hod.
Výkonnější čerpadla, vhodná pro mytí velkých ploch nad 100 m2 disponují průtokem 400-650 litrů za hodinu.
Sílu proudu ovlivňuje kromě motoru, také průměr trysky. Aby nedošlo k poškození umývaného povrchu vysokým tlakem, jako například u mytí zahradního nábytku, pergol a fasád je potřeba tlak vody regulovat. Poloprofesionální modely mají regulací tlaku přímo na stroji. U hobby přístrojů, lze tlak částečně regulovat na trysce, speciálním příslušenstvím, nebo mytím z větší vzdálenosti. Při mytí jízdních kol se doporučuje použít co nejnižší tlak a co nejvíc rozptýlený vodní paprsek. Kolo myjte z větší vzdálenosti a stříkejte jen do míst, kde nejsou umístěna ložiska.

Některé hobby čističe se nemusí připojovat k vodovodní síti Zdroj vody může být například sud nebo zásobník na vodu, čerpadlo musí mít samonasávací systém. V tomto případě musí být zdroj vody umístěný výš, než je samotná wapka. Před spuštěním je nutné přístroj důkladně zavodnit.

Příkon motoru

Pro pohon čerpadel u běžných hobby a poloprofesionálních vysokotlakých čističů se používají klasické elektromotory s příkony podle velikosti čerpadla. Některé poloprofesionální vysokotlaké čističe jsou poháněny také moderními bezuhlíkovými motory s nízkou spotřebou a vysokým výkonem.
Levné menší wabky mají motor o příkonu 1 300 – 1 600 wattů (W). U lepších výkonnějších wapek příkon dosahuje až 2 800 W.

Provozní tlak

U vysokotlakých čističů určených pro hobby použití existují základní modely s tlakem čerpadla od 100 barů až po výkonné modely, pracující s tlakem čerpadla až 185 barů.
100 – 130 bar – pro práce menšího rozsahu, například mytí kol, zahradního nábytku, fasád,nářadí či základní údržba osobních aut, motorek a skútrů.
130 – 140 bar – vysokotlaký čistič pro náročnější čištění jako je kvalitní mytí automobilů, střešní krytiny, dlažeb, odpadů a okapů nebo wapkování kolem bazénů.
150 – 185 bar – poloprofesionální a profesionální vysokotlaké čističe určené pro náročnější uživatele. Mají uplatnění v provozech, halách, u více znečištěných ploch, na větších zahradách, dvorech, terasách či dlažbách.

Výrobní materiály

Nejlevnější hobby přístroje mají většinu částí z plastu. Životnost tohoto materiálu tak odpovídá menší frekvenci jejího používání.
Kvalitnější čističe mají vyšší podíl kovových součástí, převážně z odolných slitin hliníku nebo mosazi. To je důležité především pro motory, protože pak nejen zvládnou pracovat s vyššími tlaky, ale především dochází k pomalejšímu opotřebení.

Funkce

Teplota vody
Pokud vybíráte čističe s ohřevem vody, zajímejte se především o její teplotu. Nejčastěji budete mít na výběr z elektrických čerpadel, kde ohřev zajišťuje dieselová topná spirála. Horká voda pak může mít 80–140 °C, a některé modely dokonce vodu ohřejí tak, že se změní v páru, a vy s čističem pracujete jako s parním mopem.

Mytí saponátem

Některé modely disponují zásobníkem na saponát a umožňují jeho regulaci. Mytí se saponátem by měly mýt wapky na mytí aut, motorek a mastných ploch. U levnějších modelů jsou nádoby pro saponát samostatné, u dražších, kvalitnějších variant jsou nádoby integrované přímo do čističe. Používejte speciální kosmetiku pro vysokotlaké čističe podle toho, co budete čistit. Pro lehká znečistění se používají univerzální pěnové čističe. Pro odolnější špínu je vhodné použít alkalický pěnový čistič, ten si poradí i s tou nejodolnější špínou. Používejte pouze takový saponát, který je určený do vysokotlakých čističů a má nízkou pěnivost. Jsou biologicky odbouratelné a šetrné k materiálům čerpadel.

Příslušenství

Už při výběru čističe se zajímejte o příslušenství, kterého je většinou v nabídce velké množství. Existují speciální trysky a nástavce prakticky na kterýkoli povrch. Tady byste pak měli dávat pozor především na kompatibilitu. Ideální stav je, pokud je příslušenství již součástí zakoupeného balení.
Příslušenství, které by mělo být součástí.

Rotační a základní tryska
Stříkací pistole k wapce
Nejméně jeden druh čisticího kartáče

Doplňkové příslušenství

V příslušenství mohou být navíc i kartáče různých velikostí a s různě hrubými štětinami. Jiný kartáč totiž použijete například na mytí teras nebo dlažby a jiný vyberete pro své auto. Tyto kartáče pak mohou být i rotační nebo úhlově nastavitelné.
Prodlužovací hadice
Jemný filtr na nečistoty, prodlužuje životnost čerpadla
Speciální kartáče (např. rotační na čistění disků automobilových kol)
Teleskopická madla
Speciální sety na mytí aut a motocyklů
Sady na čištění okapů a odpadů

Péče a údržba čističe

Před prvním spuštěním byste měli přístroj kompletně zavodnit. Připojte vodu, zmáčkněte pistoli, vytlačte všechen vzduch ze soustavy tak, aby voda začala sama vytékat. Poté můžete přístroj zapnout.
Většina přístrojů je í na údržbu nenáročná. Často se ale setkáte s ucpanou tryskou – na vyčištění použijte čisticí jehlu. Ta je přímo součástí vybavení.
Pro zvýšení životnosti čerpadla wapky se doporučuje použití jemného filtru mezi wapkou a přívodem vody z vodovodního řádu.
Před zazimováním je potřeba z celého čističe včetně čerpadla vodu vylít, vlivem mrazu by totiž mohlo dojít k jeho poškození. Stejně tak je důležité vyčištění wapky a odstranění nečistot před finálním uskladněním.

Bezpečnost

Než začnete se strojem mýt, je nutné, aby voda sama vytekla a vytlačila všechen vzduch. Během práce proud vody nepřerušujte. Rychlá změna tlaku může zničit čerpadlo. Po dokončení mytí stroj nejdříve vypněte, poté vypněte vodu a poté zmáčkněte spoušť. Tím dojde ke správnému odtlakování wapky.
Nikdy s tlakovou pistolí nemiřte na osoby ani zvířata a neumývejte elektrické zařízení pod napětím. Během mytí se používá vysokého tlaku, který může ohrozit i vaše zdraví. Proto při práci používejte ochranné rukavice a brýle.

Ukázka příslušenství vysokotlakého čističe Nilfisk C 125.7-6 PCAD X-TRA

Nejprodávanější vysokotlaké čističe

BOSCH AQT 42-13 0.600.8A7.302 – Kompaktní vysokotlaký čistič Bosch AQT 42-13 s vysokým průtokem až 420 l/hod a maximálním tlakem 130 bar. Svým výkonem se AQT 42-13 hodí především na mytí osobních automobilů, jízdních kol, zahradního nábytku, teras a chodníků. Zařízení je poháněno vysokootáčkovým elektromotorem o výkonu 1900 W, který společně se speciálně upravenou tryskou nabízí rychlé a efektivní čištění při maximálním využití energie a vody. Díky kombinaci nové geometrie čerpadla a vysokotlaké trysky model AQT 42-13 nabízí o deset procent vyšší čistící výkon a zároveň tišší chod, oproti starším typům tlakových čističů. Pro zvýšení škály využití je zařízení dodávané společně se sadou čistících trysek a užitečného příslušenství.

Recenze a ceny

Nilfisk C 120.7-6 PCAD X-TRA – Poskytuje maximální tlak ve výši 120 barů, což dostačuje pro účinné čištění mírně až středně znečištěných povrchů. Díky systému automatického zapínání a vypínání zařízení společně s hliníkovým čerpadlem se jedná o spolehlivý výrobek. Perfektní pro příležitostný úklid malé až středně velké plochy chodníku, plotu nebo dalších povrchů s rychlostí až 30 m2/hodinu. Praktický pomocník pro čištění aut, jízdních kol či zahradního nábytku. Snadná skladovatelnost zařízení a pohodlné uložení násadců, postřikových nástavců a pistole v prostorách zařízení.

Recenze a ceny

Skil 0761 AA – Vysokotlaký čistič SKIL 0761 AA má motor o vysokém výkonu 1400 W a čerpadlo, které je celé z hliníku a dosahuje maximálního tlaku 105 barů. To znamená, že jde o nástroj ideální k čištění nádvoří, nástrojů, vozidel a zahradního nábytku. Hadidice je dlouhá pět metrů a napájecí kabel vám dá volnost pohybu nejméně 11 metrů. Díky provedení „Easy Storage“ je možné vysokotlaký čistič po práci snadno a úhledně uklidit.

Recenze a ceny

Bosch GHP 5-75 X Professional 0.600.910.800 – Výkonný a mnohostranný: Kompaktní vysokotlaký čistič s dlouhou životností, s mosazným čerpadlem a praktickým bubnem na hadici. Mnohostranný: Lze používat jak nastojato, tak i naležato. Flexibilní: Díky plynulému nastavení tlaku vždy optimální tlak vody pro příslušnou práci. Samonasávací: Pro práci s vodou z externích zdrojů. Automatické zastavení motoru a čerpadla: Snižuje spotřebu proudu a vody. Max. tlak: 185 bar. Jmenovitý výkon: 2.600 W. Provozní tlak: 140 bar. Max. teplota přiváděné vody: 50 °C Délka kabelu: 5 m. Délka hadice: 10 m

Recenze a ceny

Bosch EasyAquatak 120 0.600.8A7.901 – vysokotlaký čistič • výkon motoru 1 500 W • max. tlak 120 bar • max. průtok 360 l/h • kapacita samonasávání 0,5 m • detergentní systém – systém vysokotlaké pěny • tříválcové celokovové čerpadlo • délka kabelu 5 m • délka hadice 5 m • systém autostop • vodní filtr • samonasávání / použití s nádrží na vodu • odklopitelné držadlo.

Recenze a ceny

Hodnocení Jak vybrat vysokotlaký čistič i srovnání nejoblíbenějších kusů

Ohodnoťe náš článek Jak vybrat vysokotlaký čistič i srovnání nejoblíbenějších kusů. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 4,50 z 5)
Loading...

Podobné články k Jak vybrat vysokotlaký čistič i srovnání nejoblíbenějších kusů

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS