.

Jak vyčistit trávník po zimě a připravit jej na jaro

Jaro se pomalu blíží, odpolední teploty jsou příjemné, rostliny se pomalu ale jistě probouzejí a zahrádkáři se pouští do řádného úklidu zahrady po zimě.Přípravu po zimě vyžaduje ale i trávník, je potřeba ho vyhrabat, vyčistit a připravit na následující sezónu. Pokud chcete, aby byl váš trávník zdravý, pak potřebuje mít mimo jiné také dostatečný přísun vzduchu, vláhy a živin.

Provzdušnění trávníku

Provzdušnění je na jaře velice důležité. Odumřelé části rostlin, zbytky pokosené trávy, plevel a mech vytvoří během vegetace v trávníku nepropustnou vrstvu. Tato vrstva může být i několik centimetrů silná a zabraňuje pronikání vody a živin do půdy až ke kořenovému systému. S mechem a plstí si nejlépe poradíte vertikutací. Vertikutátory jsou vybaveny ostrými svislými noži, které rotují a zařezávají se do terénu, do hloubky přibližně 3 cm, čímž odstraňují suchá travní stébla, plsť, mechy a nečistoty. Nože také prořezávají travní drny, provzdušňují trávník a tím také umožňují lepší přístup živin a podpoří růst nových výhonků a zmlazení trávníku. Zvýší se průsak vody a živin do vegetační vrstvy a zajistí cirkulace vzduchu. Před vertikutací trávník prosekejte na přibližnou výšku 3 cm. Provzdušnění trávníku dopřejte na jaře i na podzim. Pokud trávník po vertikulaci vypadá poničeně, přihnojte ho travními hnojivy. Vyskytují-li se na trávníku holá místa, zasejte na nich travní směs. Po skončení vertikutace trávník zalejte větším množstvím vody, aby nedošlo k zasychání kořínků.

Na trhu se vyskytují tři typy vertikulátorů benzínové a elektrické stroje, které doplňuje mechanické nářadí.

Benzínové vertikulátory jsou nejvýkonnější, ale také nejnákladnější. Rozhodně je využijete na větších a členitějších plochách, velmi často mají pojezd, který usnadní práci.

Vertikulátory s elektrickým motorem jsou levnější, určené především pro majitele menších pozemků, s dobrou dostupností zdroje napájení. Jejich hlavní výhodou je jejich nízká cena a hmotnost.

Nejprodávanější vertikulátory podle Heureky.cz

Fieldmann FZV 4010-E – Vertikutátor 1800 W, záběr 40 cm, objem koše 50 l, pro plochu 1 000 m2. Hmotnost 15,5 kg 2 výměnné válce

VÍCE INFORMACÍ

AL-KO Combi Care 36 E Comfort – elektrický vertikutátor o příkonu 1500 W a pracovní šířce provzdušňování 36 cm, který je určen pro velké plochy cca 800 m2. Pro efektivní práci 5stupňové centrální nastavení pracovní hloubky. Funkce 3 v 1 nebo také 3InOneFunction: vertikutace, provzdušňování a sbírání.

VÍCE INFORMACÍ

Fieldmann FZV 2004-E – vertikutátor s výborným poměrem výkonu a ceny. Příkon elektromotoru 1500 W a pracovní záběr představuje 32 cm. Součástí vertikutátoru je i látkový koš o objemu 40 l. Doporučená pracovní plocha 800 m2.

VÍCE INFORMACÍ

EINHELL GC-SC 2240 – velice výkonný benzínový vertikulátor. Hřídel čepele s kuličkovými ložisky je vybavena 18 vysoce kvalitními ocelovými čepelemi, které se efektivně postarají o plevel i mech spolu s jejich kořeny. Silný čtyřtaktní benzínový motor poskytuje dostatečný výkon pro nepřerušovaný provoz se stálými vynikajícími výsledky. Pracovní hloubku je možné centrálně upravit do 8 různých úrovní a uzpůsobit tak vertikulátor podle typu půdy a vegetace.

VÍCE INFORMACÍ

Hecht 1420 – Eeektrický provzdušňovač s příkonem 1500 W. Záběr 32 cm. Doporučená plocha 800 m2. 16 ocelových nožů, válec s ocelovými drátky. Hloubka vertikutace je nastavitelá v 6-ti stupních. Šasi vertikutátoru je zhotoveno z odolného plastu, což napomáhá zachování jeho nízké hmotnosti, která je pouze 7,9 kg.

VÍCE INFORMACÍ

Ohodnoťte článek o jarní údržbě trávníku

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS