Jaký notebook vybrat na úpravu fotek

,
Jaký notebook vybrat na úpravu fotek

Proč editovat fotky na notebooku místo na stolním počítači? S notebookem budete flexibilnější, můžete pracovat mimo domov na cestách, v teplém počasí venku na zahradě, odpadne vám starost s monitorem a dalším příslušenstvím. Při výběru notebooku byste měli zvážit, jaký typ fotek budete zpracovávat a jak je následně využijete. Jak vybrat ten správný notebook pro úpravu fotek?

Na co všechno musíte dát při výběru vhodného přístroje pozor, pokud chcete mít co nejlepší fotky?

Chcete upravovat fotky z mobilu, pořizovat fotomontáže pro zábavu, retušovat, nebo vytvářet pokročilou editaci? Budete přístroj používat jen doma, nebo s vámi bude cestovat? Na jaké parametry byste si tedy měli dávat pozor?

V hlavní roli procesor

Procesor je mozkem počítače, odvíjí se od něj výkon notebooku pro práci. V praxi je například zodpovědný za rychlost, s jakou aplikujete v Lightroomu filtry nebo jak rychle můžete nastavovat slidery. Počet jader a taktování jsou primárními ukazateli výkonu procesoru, i když ve hře jsou i další faktory. Pokud si chcete být jisti jak si daný procesor vede, existuje celá řada zátěžových testů (benchmarků), ze kterých se dá výkon vyčíst, změřte si výkon přes některou z benchmarkových stránek na internetu.
Na základní editaci fotek by měl s trochou trpělivosti stačit dvoujádrový procesor s výkonem okolo 2 GHz. Dobrým zástupcem této kategorie jsou procesory Intel i3 od 7. generace nebo řada AMD A9. Na opačném konci stojí procesory Intel i7 nebo i9 a jejich protějšky AMD – řada Ryzen 7 nebo A10. Pro běžné až náročnější uživatele je optimální rozmezí 4 až 8 jader. Profesionální procesory s více než 8 jádry jsou pak určeny pro ty nejnáročnější uživatele, kteří využívají multijádrový výkon. AMD procesory nejsou až tak výkonné, bývají však dostupné za lepší cenu. Spotřebovávají více energie a produkují více tepla.
Pokud plánujete používat notebook na cestách, nezapomeňte že čím silnější procesor máte, tím spotřebuje více energie. To se projeví hlavně na výdrži baterie, k silnému procesoru budete potřebovat silnou baterii.
Nenechte se zlákat HyperThreadingem, Jedná se o funkci zajišťující vícevláknové paralelní zpracování instrukcí – z jednoho fyzického procesoru se vytvoří dva procesory virtuální. To znamená, že se výrazně snižuje odezva systému a zároveň se urychlují operace, které po procesoru požadujete. V praxi má tendenci se při přehřátí notebooku vypínat. A to i tehdy, když se zahřívá jiná součástka než procesor.

Grafika

Špičková grafická karta není podmínkou, pokud se nechystáte aplikovat na fotografie složité kombinace efektových vrstev, bude vám stačit integrovaná karta. Ke složitější práci s datově náročnějšími soubory a složitějším úpravám přibližně od od 30 MPx výše se doporučuje si za samotnou kartu připlatit. Úprava takových souborů vyžaduje větší výkon, zvlášť při aplikaci efektů typu Oil Paint nebo Blur Gallery od Photoshopu.
Základ je dvougigová karta. Čtyřgigová vystačí na většinu běžné práce s efekty a desítkami vrstev. Vyšší řady jsou vyloženě určené profesionálům.

Displej

Velikost displeje je jedna ze základních věcí, které byste měli věnovat pozornost. Úprava fotek je práce s detaily a drobnými nuancemi, která si vyžaduje precizní zobrazení každého pixelu. Volte modely s LED obrazovkou, IPS technologií a matným provedením. Zde ovšem platí, čím větší displej, tím větší notebook a tím i horší manipulace při převozu. Pokud budete notebook využívat pouze doma volte modely od 17,3“ a výše. Rozdíl oproti menším displejům je opravdu znát.
Rozlišení by mělo být minimálně Full HD – tedy 1920×1080 pixelů. Pro profesionální úpravu fotografií se vám bude hodit rozlišení až 4K (3 840 x 2 160).
Různé technologie použité na displejích nabízí různé množství zobrazených barev a úrovní jasu, přičemž čím vyšší možnost jasu, tím lépe. Díky Antireflexní úpravě je displej čitelný i na přímém slunci. Displeje s LED podsvícením spotřebují méně energie a bývají tenčí. Dobře si rozmyslete, zda se vám tato technologie vyplatí, displeje s led pod svícením bývají dražší.

Disk

Zaměřte se také na disky. Můžete zkombinovat velké HDD, kam si uložíte veškeré soubory s menším SSD pro práci se softwarem.
SSD disky začínají pomalu nahrazovat jejich starší předchůdce HDD. SSD je mnohonásobně rychlejší než HDD. Se svou rychlostí a odolností proti otřesům je perfektní volbou pro cestovní notebooky a rychlejší spouštění aplikací. Jsou také méně náchylné k poruchám. Disk déle vydrží a vaše data budou lépe chráněna proti poškození. Nevýhodou SSD disků je jejich vyšší cena.

Windows nebo Mac?

Windows je skvělou volbou pro fotografy, kteří chtějí své peníze raději investovat do kvalitní fototechniky a přitom mít stále přístroje, které nabízejí srovnatelný výkon jako Mac-y, jen za poloviční cenu.
Pokud vám používání MacOS nedělá problém a můžete si ho dovolit je to ideální volba. Bonusem za vysokou pořizovací cenu bude high-end provedení a bezproblémový provoz. Hlavní chloubou systému je výkon. MacOS je totiž obecně považován za nejsvižnější operační systém vůbec.

Paměť RAM

Velikost RAMky byste neměli podcenit, s čím většími soubory budete pracovat, tím větší pamětí byste se měli vybavit. Pro práci s grafickými programy plnými pokročilých funkcí, efektů a nástrojů to platí dvojnásob. Aby Photoshop bez problému fungoval, Adobe uvádí jako minimum 2 GB RAMky. Při dnešním rozlišení digitálních fotoaparátů,v kombinaci s RAW formátem se doporučuje minimálně 8GB, ideálne spíše 16GB RAM. Objem operační paměti 32 GB vyhoví již většině profesionálů i pro velmi náročné úkony. U stolních počítačů jde RAM dokoupit a přidat. U notebooků je situace přidání nebo výměny složitější a liší se model od modelu. Pokud nejste v tomto oboru zruční, měli byste si při nákupu velikost RAM dobře promyslet a sáhnout po modelu s větší pamětí.

Baterie

Stejně jako nízkou hmotnost pro mobilitu oceníte i vysokou výdrž. Velikost se udává v jednotce mAh nebo Wh a platí, že čím více, tím déle vám bez nabíječky vydrží. Jestliže předpokládáte, že se budete často pohybovat mimo dosah elektřiny, měla by pro vás hrát výdrž baterie zásadní roli. Pokud budete pracovat doma a notebook přenášet nanejvýš z místnosti do místnosti, kde ho vždy zapojíte do sítě, můžete na baterii ušetřit. U notebooků se skvělou výdrží můžete očekávat až 16 hodin při běžné zátěži, u těch nejvýkonnějších, které nebývají určené na cesty, počítejte maximálně se čtyřmi hodinami.

Hodnocení Jaký notebook vybrat na úpravu fotek

Ohodnoťe náš článek Jaký notebook vybrat na úpravu fotek. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Jaký notebook vybrat na úpravu fotek

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS