.

Co je vlastně ta chytrá domácnost?

Chytrá domácnost představuje komfortní a pohodlný způsob moderního bydlení.
Disponuje pokročilými technologiemi a aplikacemi, které umožňují ovládat domácí spotřebiče na dálku. Pomocí chytrého telefonu, nebo tabletu vypnete kdykoliv topení, nebo naopak s časovým předstihem rozehřejte radiátory, abyste se vrátili do příjemně vyhřátého domova. Chytrá domácnost řídí osvětlení, žaluzie, solární sytém, domácí alarm, kamery nebo zámky dveří, garážová vrata a jiné technologie. Ovládání probíhá na základě programu, který je vyvinutý pro inteligentní domácnost a komunikuje s připojenými spotřebiči. Od nich získává informace, které zpracovává a řídí se vašimi požadavky. Systém současně umožňuje diagnostikovat celý dům či byt, popřípadě objednávat potraviny, bude li napojena chladnička s evidencí potravin. Digitální domácnost je snadno ovladatelná, efektivní a finančně úsporná.

Na co se zaměřit při budování chytré domácnosti

Důležité jsou okruhy, které budete chtít ovládat a jakého stupně ovládání spotřebičů a zařízení v domácnosti, chcete dospět, což ovlivní i výběr dodavatele. Promyslete si, jakou technologii chytré domácnosti zvolíte. Ovlivní to nejen instalaci, ale může to ovlivnit např. i ovládání. Pokud vás limitující prostředky, ale přesto toužíte po propracované chytré domácnosti, zvolte modulární systém, který můžete budovat postupně. Při výstavbě nebo rekonstrukci ale nezapomeňte zabudovat kompletní kabeláž. Základem je vždy u novostaveb a rekonstrukcí kvalitní kabelový rozvod. Systém by měl být otevřený a doplnitelný, protože ho za nějaký čas určitě nechcete budovat celý od začátku. Budete pracovat s grafickou aplikací na chytrém zařízení nebo si vystačíte s jednoduchým odesláním kódu? Kolik budete ovládat spotřebičů či zařízení? I to ovlivní výběr dodavatele. Rozdíly spočívají ve stupni realizace chytré domácnosti. Důležitá je modularita výstavby, možnost samostatného vypnutí některých okruhů a systémů apod.
Ujasněte si co od chytré domácnosti očekáváte. Zda je systém doplnitelný, zda jsou komponenty systému zaměnitelné s některými jinými či zcela unikátní, kolik vás budou stát roční náklady, kolik ušetříte. Chytrá domácnost může stát několik desítek tisíc, stejně jako několik stovek tisíc, ale třeba i přes milion korun. Záleží na jejím stupni, možnostech, požadované výbavě a komplexnosti a také na značce a kvalitě komponentů, které si vyberete.

Centrální jednotky

Srdcem chytré domácnosti je centrální jednotka, která komunikuje prostřednictvím konkrétního protokolu. Stačí ji připojit do elektrické sítě a k vašemu routeru. K centrální jednotce lze přikupovat další zařízení a tvořit tak komplexní chytrou domácnost. Výhodou je pohodlné a jednoduché ovládání, rozmanitost a provázanost celého systému. Chcete-li mít skutečně funkční chytrou domácnost, musí všechny její prvky podporovat stejný protokol.
Vybudovat komplexní chytrou domácnost ovládanou prostřednictvím jediné aplikace můžete pomocí Apple HomeKit. Ten nepotřebuje žádnou centrální jednotku, tvoří ji váš Apple iPhone, iPad nebo iPod Touch a operační systém iOS. Výhodou je to, že nejste závislí na žádném komunikačním protokolu. Stačí pouze nakupovat smarthome zařízení označená logem „Works with Apple HomeKit“.

Co chytrá domácnost zvládá

Komfortní funkce
Automatická regulace teploty podle předem nastaveného programu, pokud to umožňuje topný systém tak v každé místnosti samostatně. Pokud nebude nikdo doma, systém nastaví úsporný režim. V létě může klimatizace hlídat rozdíl venkovní a vnitřní teploty. Osvětlení se stmíváním, systém dokáže osvětlení sám regulovat podle denní doby. Inteligentní systém pozná, kdy se setmí, a sám zatáhne žaluzie. Chytrý systém pravidelně měří kvalitu vzduchu a sám automaticky vyvětrá. Při narušení objektu, zaplavení nebo požáru, využije inteligentní domácnost multimediální systém a okamžitě vás upozorní. Chytrý systém dokáže spočítat potřebné množství vody pro závlahu trávníku nebo skleníku. K zavlažování používá zásobník dešťové vody.

Úspora
Zavedení časového nebo časově omezeného spínání, regulace vytápění a klimatizace, chytrá regulace osvětlení Elko EP mluví o úspoře až 10 %. Blokování vybraných spotřebičů při vysokém tarifu v elektrické síti a eliminace nechtěně zapnutých spotřebičů, například vypnutí světla při absenci pohybu.

Automatické funkce
Ovládání osvětlení, žaluzií, hudby, zapnutí televize, nebo i několika spotřebičů najednou. Příchodové a odchodové funkce, kdy po zadání kódu, nebo přečtení karty chytrá domácnost například sama nastaví elektrické spotřebiče podle rozpoznaného uživatele.

Bezpečnost
Alarmy – GSM alarmy s pohybovým senzorem pro zabezpečení dveří i oken, detektory CO2 a kouřové detektory.
Smart Lock – chytré zámky. Slouží pro bezdrátové odemykání a zamykání dveří smartphonem. Monitorují přístupy jednotlivých osob, umožňují nastavit přístupová práva pro jednotlivé osoby a monitorovat počty přístupů pro každou z nich.
Ochrana při špatném počasí, zatažení žaluzií při větru nebo bouřce, ochrana proti nečekaným událostem např.poruchy v elektrické síti a živelným pohromám senzor zatopení, kouřový senzor.
Při narušení objektu, zaplavení nebo požáru, využije inteligentní domácnost multimediální systém a okamžitě vás upozorní. Zabezpečovací systém lze také propojit na bezpečnostní agenturu.

Cílem celého systému je uživatelovo pohodlí, úspora energií a financí.

Ohodnoťte článek o chytré domácnosti

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS