Kapající kohoutek opravíte sami, není to složité

,
Kapající kohoutek opravíte sami, není to složité

Některým potížím v domácnosti se nevyhneme, kapající kohoutek baterie občas potrápí každého z nás. Jsou situace, kdy musíte volat instalatéra, ale kapající baterii zvládnete opravit sami, jen je potřeba vědět, jak na to.

Někdy stačí utáhnout těsnění, jindy je potřeba vyměnit celou kartuš. Není potřeba pokaždé měnit celou baterii. Ve většině případů opravu zvládne jen trochu zručný muž i žena. U pákové baterie bude potřeba vyměnit kartuši, pokud máte kohoutkovou baterii, stačí vyměnit těsnění. Chcete -li novou baterii, jistě zvládnete i její výměnu.

Kapající kohoutek není radno podceňovat. I když kape po malých kapkách, za den vykape dost vody. Tím se zbytečně plýtvá voda a nakonec to je znát v ročním vyúčtování, kdy si hodně připlate.

Pracovní postup

Nezapomeňte vypnout vodu

V první řadě je nutné zastavit hlavní přívod vody v domácnosti. Zabrání se tak samovolnému odtoku vody, který je během oprav nežádoucí. Jakmile vypnete vodu, je nutné z kohoutku vypustit všechnu vodu, zvedněte páku na obě strany a nechte vodu odtéct. Následující postupu se liší podle toho, jakou máte v domácnosti baterii.

Páková baterie

Pákové baterie patří k nejoblíbenějším typům. Za kapající vodovodní baterií stojí ve velké většině případů vadná kartuš, která má za úkol správně těsnit, ale také dodávat požadovanou teplotu vody. Společně s perlátorem a přepínačem se jedná o nejvíce namáhanou část baterie a má na správný chod celého systému zásadní vliv. Postup opravy je jednoduchý. Špičkou nože vyjměte plastovou krytku, pod kterou je montážní otvor. Imbusovým klíčem uvolněte šroub držící páku a opatrně ji vytáhněte z baterie. Kartuš najdete pod plastovou objímkou. Objímka kolem kartuše bývá nasazena nebo našroubována. Vyndejte kartuši z těla baterie. Odstraňte případné nečistoty a vložte novou kartuši. Postup montáže je opět obrácený. Rovnou zkontrolujte také perlátor. Ten můžete vyčistit pomocí octa, kam jej na pár hodin ponoříte.

Jak koupit správnou kartuš?

Nejdůležitější částí baterie je kartuš, která směsuje teplou a studenou vodu podle toho, jak pohybujete pákou. Bývají plastové či keramické. Při nákupu nové kartuše, pokud si nejste jisti typem, si s sebou vezměte tu starou a nechte si poradit a výběrem správného typu.

Typ kartuše

Plastová kartuš – levné umyvadlové baterie mívají plastovou kartuš, ve které se rychleji usadí vodní kámen, bude se dříve zasekávat a budete ji muset dříve vyměnit.
Keramická kartuš – vodní kámen se v ní neusadí, životnost je velmi dlouhá a obvykle na ní dostanete i dlouhou záruku.
Pokud vybíráte novou baterii, raději volte dražší model s keramickou kartuší.

Výměna těsnění u klasické baterie

U klasické, kohoutkové baterie nejprve musíte zjistit, který kohoutek kape. Hranou nožíku vyndejte barevný štítek na kohoutku. Pod ním je šroubek, který vyšroubujte. Sundejte ovládací růžici. Následně použijte buď sika kleště, francouzský klíč nebo klíč o příslušné velikosti na uvolnění ventilu. Vyšroubujte ventil. Na jeho zadní straně uvidíte gumové těsnění, které je příčinou kapajícího kohoutku. Těsnění je jištěno drobnou matičkou, kterou povolte a těsnění vyměňte. Očistěte dosedací plochu a vše opět zašroubujte v obráceném pořadí. Nezapomeňte utáhnout, ale ne příliš, jelikož tak zkracujete životnost těsnění.
Pokud voda protéká skrz ventil, který je velmi opotřebovaný, kupte raději nový a vyměňte ho. Je to jednodušší práce, než pří výměně nového těsnění.

Výměna vodovodní baterie

Pokud je vaše baterie příliš stará a rozhodli jste se koupit novou, držte se několika rad. Vybírejte kvalitní baterii, která šetří vodu, dobře se ovládá a hodí se designem do vaší koupelny či kuchyně. Na kvalitní baterie s keramickou kartuší poskytují výrobci i dlouhou záruku. Pokud máte vývod ze stěny, baterii vybírejte podle rozteče stávajících trubek.
Výměna stojací baterie není nikterak složitá. Vypněte vodu a nechte zbytek opět odtéct. Povolte na spodní straně baterie přívody vody a povolte baterii od podkladu. Ten očistěte a našroubujte novou baterii a dobře přitáhněte. Nezapomeňte na správné napojení tlakových hadic a aby byla teplá a studená voda ve správných dírách.
U nástěnné baterie je postup podobný, povolte baterii z přívodu vody a vyměňte za jinou. Samozřejmě nezapomeňte na těsnění, a důkladné utažení.
U kuchyňské baterie postupujte stejně.
Na trhu lze sehnat i různé technologické vychytávky, například digitální baterie s LCD displejem, které vám zobrazí nastavenou teplotu vody. U těchto baterií si ovšem připlatíte.

Hodnocení Kapající kohoutek opravíte sami, není to složité

Ohodnoťe náš článek Kapající kohoutek opravíte sami, není to složité. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasování, průměr: 3,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Kapající kohoutek opravíte sami, není to složité

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS