Které spotřebiče v domácnosti vás stojí nejvíce peněz

,
Které spotřebiče v domácnosti vás stojí nejvíce peněz

Mnoho lidí hledá v současné době způsoby, jak co nejvíce ušetřit a snížit spotřebu energie v domácnosti. Nejvíce energie v domácnosti se spotřebuje na ohřev teplé vody a vytápění. Větší mírou se na spotřebě energie podílejí i domácí spotřebiče. Domácnosti používají staré, energeticky náročné spotřebiče nebo naopak navyšují množství nových spotřebičů. V době rostoucích cen elektřiny čím dál víc uživatelů zvažuje, jak omezit provoz energetických žroutů, případně je vyměnit za úspornější přístroje. Připravili jsme pro vás seznam spotřebičů, které spotřebovávají nejvíce elektřiny v domácnostech.

Moderní domácnosti jsou vybavené nejrůznějšími spotřebiči, bez kterých si život v domácnosti neumíme představit a bereme je jako samozřejmost. Spotřebiče vyžadují ke svému provozu určité množství energie. Když si pořizujeme nový spotřebič, měli bychom se zajímat nejen o jeho cenu, ale i o spotřebu.

Zaměřte se na příkon i dobu provozu

Příkon je veličina, která vyjadřuje energetickou náročnost spotřebiče. Na všech spotřebičích byste měli najít údaje o příkonu, který se uvádí ve ve wattech (W). Musíte také zohlednit nejen příkon spotřebiče, ale také dobu, po kterou je v provozu.
Spotřeba elektřiny se v praxi běžně udává v kilowatthodinách (kWh). Kilowatthodina je termín používán pro výpočet spotřebované elektřiny a označuje množství energie, kterou spotřebovává určité elektrické zařízení během jedné hodiny. Například rychlovarná konvice má příkon kolem 2000 W za hodinu provozu spotřebuje 2 kWh energie, ale zapínáte jí každý den jen na několik minut. Naopak například lednice, která má příkon jen 100 W, je v provozu 24 hodin denně a její spotřeba se při dlouhodobém provozu nasčítá. U bílé techniky a velkých spotřebičů vám výpočet spotřeby usnadní energetický štítek.

Energetický štítek

Energetické štítky udávají energetickou náročnost spotřebičů a rozdělují je do energetických tříd. Energetické třídy jsou seřazené podle energetické náročnosti spotřebiče, Díky tomu si můžete porovnat jednotlivé výrobky a vybrat ten nejúspornější. Dříve kategorie začínala na A+++ (nejúspornější) až po G (nejméně úsporný). To se změnilo v březnu 2021 jelikož toto rozdělení začalo být nepřehledné a většina výrobků byla označována do tříd A až A+++. Nyní začíná stupnice třídou A a končí třídou G, bez plusového označení. Nové třídy jsou prozatím zavedeny pro pračky, myčky, kombinované pračky se sušičkou, lednice, elektronické displeje a světelné zdroje. Nejúspornější pračky tedy najdete se štítkem pod třídou C. Od roku 2025 se budou měnit energetické třídy u kuchyňských spotřebičů a vysavačů. Nyní stále platí, že nejúspornější vysavač seženete pod energetickou třídou třídou A+++. Další aktualizace štítků by měla přijít nejdříve za 9 let.

Spotřeba domácích spotřebičů

V následujících řádcích uvádíme orientačními výpočty cen za provoz běžných spotřebičů v domácnosti. Při výpočtech je použita cena elektřiny po zastropování vládou u tarifu D02d  8,8 Kč/kWh.

Lednice

Tento spotřebič musí být neustále zapnutý, takže odebírá energii nepřetržitě kvůli udržování nízké teploty. Pokud máte starý model lednice roční provoz se může vyšplhat oproti nové lednici i o několik tisíc korun. Staré modely mohou mít roční spotřebu přes 750 kWh. Naopak moderní úsporné modely energetické třídy C 150 kWh ročně.

Aby se z vaší lednice nestal energožrout je potřeba o ni pečovat. Lednice pro optimální spotřebu by neměla být prázdná ani přeplněná. Neměla by být umístěna u zdrojů tepla – sporák, topení. Dodržujte doporučenou vnitřní teplotu, každý stupeň navíc znamená zvýšení spotřeby. Do ledničky nedávejte horké potraviny. Na jejich vychlazení je nutné spotřebovat více elektřiny. Pokud nevlastníte lednici s automatickým odmrazováním, lednici častěji kontrolujte a pravidelně odstraňujte námrazu, která zvyšuje spotřebu.

Spotřeba chladničky s mrazničkou

Energetická třída C – roční spotřeba 169 (kWh) – náklady za rok 1487 Kč

Spotřeba myčky na nádobí

Dalším frekventovaným spotřebičem a největším žroutem elektřiny je myčka nádobí, ačkoli úsporné modely spotřebují ani ne jednu kilowatthodinu. V domácnostech se myčka nádobí zapíná průměrně 4 – 5x týdně. Jak můžete ušetřit? Myčku nezapínejte poloprázdnou a volte úsporné programy. Pokud nemyjete mastné nádobí, nepoužívejte nejvyšší teploty. Moderní myčky dokážou odhadnout míru zašpinění a podle toho zvolí nejúspornější program.

Spotřeba myčky

Energetická třída A – 1 cyklus denně – roční spotřeba 197 (kWh) – náklady za rok 1734Kč

Pračky a sušičky

Každá domácnost používá pračku s různou frekvencí a za použití různých programů. Spotřebu zvyšuje energie potřebná k ohřevu vody, což z nich činí energeticky náročný domácí spotřebič. Snížit spotřebu energie můžete, když se vyhnete praní poloviční náplně a budete prát na nižší teplotu. Dejte si však pozor, abyste pračku nebo nepřeplňovali.
Sušení prádla se může prodražit. Pokud chcete šetřit, zvažte, zda sušičku vůbec potřebujete.

Spotřeba pračky a sušičky

Pračka energetická třída A – spotřeba za rok 179 kWh – náklady za rok 1575 Kč
Sušička prádla energetická třída A++ – spotřeba za rok 235 kWh – náklady za rok 2086 Kč

Televize a počítač

U těchto spotřebičů je třeba dávat pozor na tzv. pohotovostní (stand-by) režim. V takovém režimu se nachází například počítač v režimu spánku nebo televize vypnutá pouze dálkovým ovládáním. Když je necháte ve stand-by režimu, stále odebírají nezanedbatelné množství energie ze sítě. Ročně může stand-by režim tvořit několik procent celkové spotřeby elektřiny.

Spotřeba televize

Televize Plazma G – roční spotřeba 225 kWh – náklady za rok 1980Kč

Malé spotřebiče

Rychlovarná konvice nebo fén moc elektřiny nespotřebují, protože jsou v provozu jen několik minut.
Rychlovarná konvice (2200W) – provoz 10 minut – roční spotřeba 133 kWh – náklady za rok 1170 Kč
Fén (2000W) – provoz 10 minut – roční spotřeba 121 kWh – náklady za rok 1065 Kč

Jak ušetřit na elektřině?

Nezanedbatelně lze ušetřit také například výměnou žárovek. Provoz jedné úsporné LED žárovky vyjde oproti klasické zhruba na desetinu. Úspornější variantou u sporáku je indukční deska. Ohřev v mikrovlnné troubě vyjde přibližně na polovinu toho, kolik stojí v horkovzdušné troubě.
Pokud používáte elektřinu na ohřev vody a topení, tyto spotřebiče tvoří největší část výdajů za elektřinu. Vyplatí se zapřemýšlet o výměně elektrokotle za tepelné čerpadlo.
Dalším krokem je správná volba dodavatele elektřiny. Pokud přemýšlíte o změně dodavatele, porovnejte si aktuální ceníky elektřiny a vyberte si nejvýhodnějšího dodavatele.

Hodnocení Které spotřebiče v domácnosti vás stojí nejvíce peněz

Ohodnoťe náš článek Které spotřebiče v domácnosti vás stojí nejvíce peněz. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Které spotřebiče v domácnosti vás stojí nejvíce peněz

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS