Na co si dát pozor, až si budete vybírat kapra.

Na co si dát pozor, až si budete vybírat kapra.

Vánoce jsou za dveřmi, a tak vyvstává otázka kde koupit kapra a jak ho připravit na štědrovečerní večeři? Rybí polévka a smažený kapr patří tradičně na sváteční tabuli. Jak vybrat kvalitního a čerstvého kapra na kterém si celá rodina pochutná?

Na co si dát pozor při výběru kapra

Při nákupu kapra bychom se měli držet několika základních doporučení. Kapra je nejlepší kupovat přímo od chovatele na sádkách nebo v prodejnách ryb. Kvalitní živé ryby koupíte i v některých supermarketech, nebo jak je již zvykem před Vánoci u kádí na ulici.
Ať už budete na vánoční hostinu kupovat kapra kdekoliv, ujistěte se, že ryby mají v sádce, nebo kádi dostatek prostoru a namačkají se na sebe jako sardinky v konzervě. Pokud jsou kapři v kádi namačkaní, jsou ve stresu a v důsledku toho se jim do těla vyplavují látky, které mohou způsobit pachuť masa.
Prodávajícímu jde hlavně o výdělek, můžete se setkat s tím, že vám nabídne potlučenou rybu, v horším případě rybu plovoucí na boku. Taková ryba dlouho nepřežije. Kapry, kteří plavou břichem vzhůru rozhodně nekupujte. Vybírejte jen zdravé kusy. Kapr by měl vypadat čile, mít jasné a vypouklé oči a růžové žábry.
Mnoho lidí odrazuje bahnitá chuť kapřího masa, a tak dávají přednost lososu nebo řízkům. Tuto pachuť mají jen velké kusy, vybírejte kapry, kteří váží dva až dva a půl kilogramu. Obecně platí, čím menší je kapr, tím má lahodnější maso.

S nákupem kapra nespěchejte, nejlepší je ho koupit ráno na Štědrý den. Dlouhé skladování zhoršuje chuť a maso by se mohlo také zkazit. Pokud musíte kapra koupit dopředu, v takovém případě dbejte na správném převozu domů a na správné skladování. Když kapra povezete jen v igelitové tašce hodinu v autě nebo v autobuse, tak mu zkracujete životnost. Teplota při převozu by neměla přesáhnout 5 stupňů Celsia, aby vám kapr vydržel co nejdéle zabalte ho do termotašky s ledem, aby maso bylo co nejvíce v chladu.
Pokud převážíte kapra živého, což se nedoporučuje, a zabijete si ho doma sami i tady dbejte na jeho šetrný převoz. Kapr by se měl nejlépe převážet ve vodě, při přenosu bez vody i při přechovávání doma ve vaně zažívá stres. Slavná česká kuchařka Marie Janků-Sandtnerová, má doporučení, pokud nemůžete živého kapra převážet ve vodě omotejte ho do vlhké utěrky a do úst mu dejte kousek chleba, který je namočen v lihu nebo v kořalce.

Jak kapra uchovat

Čerstvě zabitého kapra uchovávejte v chladu. Zabalte ho do mokré utěrky a překryjte igelitem. Utěrku měňte každý den za novou. Celého kapra takto lze uchovat až 4 dny. Půlky nebo filety maximálně dva dny.

Výběr chlazené ryby

Ryby můžete také koupit v některých supermarketech, kde bývají mrtvé ryby vystavené na ledu. I tady dávejte při nákupu pozor. Čerstvá ryby by měla vonět „rybinou“, pokud ucítíte zápach čpavku, raději takovou rybu nekupujte. Žábry musí být narůžovělé, nesmí být nahnědlé, ani šedivé. Prohlédněte i oči, ty musí být čisté bez zákalů. Když do ryby píchnete prstem, musí být pružná a vzniklý důlek se po chvilce vyrovná.

Mražené ryby

Nákupu mraženého kapra se na štědrovečerní večeři raději vyhýbejte. Mražením se jemné rybí maso znehodnocuje.

Nevypouštějte živého kapra zpět do volných vod

Někteří lidé stále vypouštějí živé kapry zpět do rybníků, nebo do řeky. Po výlovů jsou kapři umístěny do sádek s proudící vodou, aby se jim vyčistilo maso a ztratilo bahnitou příchuť. Ryby jsou po výlovu zesláblé, ve stresu a mají narušený imunitní systém. Kapr není na náhlou změnu teploty uzpůsoben a vypuštění do volných vod pravděpodobně nepřežije.

Hodnocení Na co si dát pozor, až si budete vybírat kapra.

Ohodnoťe náš článek Na co si dát pozor, až si budete vybírat kapra.. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Na co si dát pozor, až si budete vybírat kapra.

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS