Na co si dát pozor na Facebooku

,
Na co si dát pozor na Facebooku

Člověk, který nemá svůj účet na Facebooku, jako by neexistoval. V dnešní době moderních technologií, zavedení internetu do práce a do domácností přináší lidem mnoho možností. Máme možnost se spojit s blízkými, kteří pobývají na druhé straně zeměkoule, dostupné jsou pro nás různé druhy informací. S tím souvisí i oblíbenost sociálních sítí. V České republice je z nejvíce využívaných sítí Facebook, díky němu můžete vědět, co dělají vaši přátelé. Ale i sociální sítě mají svá rizika, která ji provázejí.

Na co si tedy dát při používání Facebooku pozor?

Už jste se určitě setkali na Facebooku s dojemným příběhem a žádostí o pomoc. Nejčastěji se jedná o smutné příběhy a fotografie vyhladovělých dětí, nebo příběhy týraných zvířat. U příběhu je zveřejněna výzva s žádostí o pomoc, kdy autor příspěvku slibuje, že za každý like nebo sdílení bude připsána koruna na daný účet. Koho by to nechalo chladným? Pohled na vyhladovělé dítě, nebo týrané zvíře je hrozný a tak s dobrým úmyslem příspěvky sdílíme a vybízíme k tomu i své přátele. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by se nejednalo o podvod. Facebook neumožňuje posílání peněz na základě lajkování a sdílení. Většinou se jedná o komerční účely, kdy majitelé stránky se snaží nalákat na svůj profil co nejvíce uživatelů.

Podvodné reklamy

Většinou se jedná o klamné reklamy přivýdělku, nebo zázračného preparátu na hubnutí, či zázračného léku, který dokázal vyléčit i nemožné. Reklamy lákají k riskantním obchodům a jsou navíc často propojeny falešnými zprávami. Po kliknutí na takovou reklamu se většinou objeví úplně jiné stránky jako například stránky s online ruletou, sázením nebo obchodováním na burze.

Tohle musíte vidět!

Na profilu se objevují fotografie nebo video s nadpisem, který vyvolá pocit zvědavosti. Jedná se většinou o porno, úmrtí známé osobnosti, nebo jak krokodýl zaútočil na člověka a podobně. Po kliknutí se stane, že příspěvek budete nevědomky sdílet na své zdi, eventuálně se k tomu stanete fanouškem nějaké podvodné stránky, a v tom nejhorším případě si infikujete počítač či telefon virem. Kromě nápadně nestandardního popisku můžete podobné podvody identifikovat i podle toho, že tato „videa“ slibují polonahé ženy nebo šokující záběry.

Pomoc blízkému

Podvodníci se dokážou nabourat do facebookového profilu a jeho jménem pak rozesílat lidem, které má v přátelích zprávy. Těm pak přicházejí různé zprávy, v nihž je „vy“ žádáte o peníze. Předem si telefonicky ověřte, zda váš přítel o pomoc opravdu žádá. Opatrnosti není nikdy dost.

Soutěže o výhry

Jeden z nejstarších podvodů na Facebooku jsou různé jednoduché soutěže o neuvěřitelné výhry. Podvodníci se často schovávají za logo seriózní firmy. Je to jednoduché – olajkujte příspěvek, sdílejte ho na své zdi a do komentáře napište barvu. V horším případě pak ještě pozvěte své přátele, aby se stali fanoušky stránky, nebo označíte další známé v komentářích. Samozřejmě nic nevyhrajete. Jediný, kdo něco získá, je správce podvodné stránky, jehož obsah lajkujete a sdílíte. V řadě zemí jsou společnosti ochotné zaplatit za facebookovou stránku s desítkami tisíc fanoušků a aktivními uživateli celkem slušné peníze. Takovou stránku si pak rovnou koupí a změní dle svých potřeb nebo ji využijí k šíření vlastního obsahu, produktů a služeb. Nebo vás rovnou přesměrují na podvodnou webovou stránku. Než takový příspěvek nasdílíte nebo pod ním označíte přátele, podívejte se, jaká stránka tento obsah sdílí. Ověřte si, zda soutěž zveřejnila firma i na svém oficiálním webu, popřípadě v kamenných prodejnách.

Různé funkce

Podvodníci často nabízejí různé funkce, které nejsou na Facebooku běžné, aby se dostali k vašim údajům. Může se jednat o změnu barvy stránky, nebo funkci, kdo si nejčastěji prohlíží váš profil. Možností je mnoho. Po kliknutí na odkaz vás vyzvou k nějaké instalaci, kterou si pak můžete zavirovat počítač.

Změna hesla

Pokud vám vyběhne po přihlášení upozornění, že si máte změnit heslo buďte na pozoru. Jde o podvod. Facebook takové výzvy nezasílá. Jedná se o někoho, kdo se za Facebook pouze vydává a chce získat vaše osobní údaje.

Sociální sítě jsou tak v dnešním světě skvělým pomocníkem v komunikaci, ale také snadným prostředkem, jak uškodit jednotlivcům nebo celé společnosti. Než na něco kliknete nebo nasdílíte příspěvek, pořádně si to promyslete.

Hodnocení Na co si dát pozor na Facebooku

Ohodnoťe náš článek Na co si dát pozor na Facebooku. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (5 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Na co si dát pozor na Facebooku

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS