Návod, jak na vyčistění nebo opravu sifonu

,
Návod, jak na vyčistění nebo opravu sifonu

Zařízení se odborně nazývá zápachový uzávěr. Málokdo si hned uvědomí oč jde, ale když se řekne, že vám teče sifon pod dřezem, každý má jasno. Ucpaný sifon je častý problém, k němuž dochází prakticky v každé domácnosti. Odtok z dřezu se zanáší nečistotami i při pravidelném mechanickém pročišťování či používání sítek. Jak vyčistit a opravit kapající či ucpaný sifon?

Jestliže voda odtéká velmi pomalu, případně neodtéká vůbec, je jisté, že je ucpaný odtok. Čištění nebo výměna sifonu může vypadat složitě, přesto je to jednoduché. Je-li sifon správně nainstalovaný a několikrát ročně čištěný, vydrží i ten nejlevnější dlouhá léta.

Co dělat při čistění nebo tehdy, když sifon teče

Pod dřez postavte kbelík nebo misku, kam odteče zadržovaná voda a sifon rozeberte. Těsnění omyjte teplou vodou, osušte a zkontrolujte v jakém jsou stavu. Těsnění jsou nejslabším článkem a v devadesáti procentech mohou za to, že někde něco prosakuje.
Profesionálové mají dva názory: vyměnit těsnění kompletně, nebo jen ta nefunkční.
Musíte vědět jaký máte sifon, těsnění se prodává v sadách u běžných sifonů jsou rozměry standartní, nemůžete se splést. Speciální sifony mohou mít specifické těsnicí kroužky.
Plastové těsnění nesmí být deformované, pryžové nesmí být zatvrdlé, zpuchřelé, promáčknuté, vytahané, popraskané ani potrhané.
Ze sifonu odstraňte veškeré usazené nečistoty a propláchněte ho proudem vody. Můžete také použít některý z přípravků na odpady. Sifon by měl být uvnitř zcela čistý.
Propláchněte i odpad ve zdi. Pokud máte tu možnost použijte zahradní hadici. Pod spoj dejte kbelík, případně další hadry. Hadici vsuňte do odpadu přibližně dvacet až třicet centimetrů, otvor kolem ucpěte hadry, ústí pevně držte, aby tlak vody ucpávku nevytlačil ven a pusťte silnější proud vody. Pokud nemáte možnost připojit hadici, použijte kovovou pružinu na čištění odpadů.

Jak postupovat při výměně?

Před zahájením instalace nového zařízení nezapomeňte zkontrolovat přítomnost všech součástí zakoupené sady. Na obalu bývá schéma, jak se sifon skládá a kam přijde které těsnění. Sifon musíme dostat do prostoru mezi výpusť dřezu (umyvadla) a odpadový odtok ve zdi. Rozměry jsou většinou standardizované s vyústěním do odpadu o průměru 50 mm. Pokud je průměr jiný budete muset použít redukci. Kolenový sifon se nastavuje lépe než lahvový.
Když nahrazujete starý sifon stejného typu za nový, řiďte se při sestavování původním, i když budete muset některou část zkrátit. Vše musí dokonale pasovat. Pokud jste měnili dřez, mohlo dojít ke změně postavení mezi výtokem a odpadem, v tom případě bude nutné sifon přizpůsobit. Pokud zvolíte jiný typ sifonu, úpravy budou také nejspíš nutné.
Díly do sebe musí přesně zapadat. Pokud tomu tak není plochy spojů se nebudou všude dotýkat, nebo se užší trubka správně nezasune do širší, spoje nedotáhnete a sifon bude někde kapat.
Před instalací je dobré si sifon sestavit bez těsnění, tak zjistíte, zda vše do sebe zapadá a zda někde něco neuhýbá z podélné osy. Zároveň zjistíte, zda nebude potřeba zkrátit nějaký díl.
Krátit můžete pouze konce dílů které nemají obrubu nebo šroubování a zasouvají se do jiného dílu. Musí však zůstat dostatečně dlouhá část, která se vsune do druhé trubky až na doraz. Plast seřízněte kolmo nejlépe pilkou na železo, otřepy seřízněte nožem a vnější hranu obruste brusným papírem.

Nejnáročnější může být napojení na původní rozvod odpadu, záleží na postavení výtoku z dřezu a odtoku ve stěně. Můžete sifon kompletně sestavit i s výpustí, poslední díl zasunout do odtoku ve stěně a výpusť přišroubovat ke dřezu, nebo umyvadlu. Nebo lze postupovat tak, že nejdříve přišroubujete výpusť a další díly k ní budete přidávat postupně. Nezapomeňte na těsnění a vše důkladně utáhněte. Poté naplňte džez vodou a naráz ho vypusťte, přitom kontrolujte sifon. Pokud nahmatáte vlhkost, nebo kapky vody, manžetu ještě opatrně dotáhněte. Lepší je ale díly rozpojit a překontrolovat těsnění. U plastové matice může dojít, že ji nechtěně chytnete nakřivo přes závit. Nesnažte se ji dotahovat silou, raději ji vyšroubujte a zkuste to znovu.

Nejčastější typy sifonů a příslušenství

Kolenový
Lahvový
Lahvový s výpustí
Výpusť s přepadem
Výpusť s přípojkou na myčku nebo pračku

Hodnocení Návod, jak na vyčistění nebo opravu sifonu

Ohodnoťe náš článek Návod, jak na vyčistění nebo opravu sifonu. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasování, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Návod, jak na vyčistění nebo opravu sifonu

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS