Návod, jak si sami přezujete pneumatiky

Návod, jak si sami přezujete pneumatiky

Pokud jste ještě nestihli přezout letní pneumatiky na zimní, je nejvyšší čas. V zimním období je vozovka vlivem sněhu mokrá a kluzká, dochází k prodloužení brzdné dráhy a zhoršení stability jízdy. Pokud máte pneumatiky na discích můžete si je snadno přezout svépomocí doma. Poradíme vám, jak na to.

Jak správně přezout pneumatiky

Co vše budete potřebovat na přezutí pneumatik

Připravte si hever, momentový klíč, klíč na dotahování šroubů, rukavice a hadr.
Pro bezpečné přezutí zaparkujte auto na rovném a zpevněném prostranství, aby nedošlo k sesunutí zvedáku. Vypněte motor, zařaďte rychlost a zatáhněte ruční brzdu. Pro lepší zajištění použijte dřevěný špalek, který vložte naproti do úhlopříčky pneumatiky, kterou budete měnit.

Zvedání auta

Když máte vozidlo zajištěné, je nutné, dokud je auto stále na zemi povolit šrouby, stačí o půl závitu. Vložte zvedák na místo, na kterém se má zvedat. Některé vozy mají místo, kde se má auto zvedat označené šipkami na bočních prazích, pokud tomu tak není najděte silnější místo spojených plechů. Nachází se za prahy vozidla vždy kousek od kola, které přezouváte. Můžete použít zvedák, nebo hever. Mezi nejběžnější patří hydraulické či nůžkové. Hydraulická zvedák zvedá auto pumpováním u nůžkového točíte kličkou.
Jakmile máte zvedák umístěný po směru hodinových ručiček utáhněte závit. Tím zajistíte, že se rameno heveru bude při pumpování správně zvedat. Zvedacích bodů na autě se musí dotýkat vyříznutá místa na heveru, nikoliv ta vypouklá. Po důkladné kontrole, můžete nasadit tyč a auto pumpováním zvedat. Pumpujte pomalu a v klidu. Stačí, aby bylo kolo pár milimetrů ve vzduchu, aby šlo lehce sundat a vyměnit. Pro jistotu můžete ještě auto podepřít špalkem.

Výměna

Vyndejte všechny šrouby a matice a opatrně sundejte kolo. Očistěte náboj drátěným kartáčem společně s čističem brzd a namažte dosedací plochy vazelínou, tím ochráníte spoje před korozí. Nasaďte kolo a ručně utáhněte šrouby. Začněte pomalu upouštět hever, aby auto kleslo na zem. Na zemi kola dotáhněte momentovým klíčem. Vhodný momentový klíč uvádí výrobce vozidla. Utahování provádějte střídavě do kříže, aby kola neseděla nakřivo. Jakmile máte kolo vyměněné, pokračujte stejným způsobem u zbývajících kol. Po výměně všech kol raději ještě jednou vše překontrolujte, pokud je vše v pořádku můžete nasednout a vyrazit. Po první jízdě překontrolujte, zda jsou šrouby stále dotažené.

Při každém přezouvání si označte křídou pozice kol. Na přední nápravě se kola sjíždějí rychleji, při přezouvání je tedy prohoďte se zadními. Před skladováním pneumatiky důkladně vyčistěte a skladujte je na suchém místě bez přístupu světla. Abyste se vyhnuli deformacím pneumatik pravidelně kontrolujte jejich tlak.
Navštivte pneuservis alespoň jedenkrát ročně, aby vám zkontrolovali vyváženost kol a geometrii. Obojí vám může vážně narušit jízdní vlastnosti a auto poškodit.

Stanovená hloubka dezénu

U zimních pneumatik musí být hloubka vzorku dezénových drážek u osobních aut do 3,5 tuny alespoň 4 milimetry. Zimní gumy používejte v provozu maximálně čtyři roky od data jejich výroby.

Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky?

Povinnost zimních pneumatik upravuje zákon. Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Hodnocení Návod, jak si sami přezujete pneumatiky

Ohodnoťe náš článek Návod, jak si sami přezujete pneumatiky. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Návod, jak si sami přezujete pneumatiky

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS