.

Návod jak vytvořit adventní věnec

Advent se pomalu blíží. Věnec, na kterém si každou adventní neděli zapálíte jednu svíčku, je nedílnou součástí vánočních tradic a neměl by chybět v domácnosti již na první adventní neděli. Lze jej koupit hotový, ale víc potěší věnec vlastní výroby. První adventní neděle letos připadá na 2. prosince. Takže je nyní ideální čas na jeho přípravu.

Co adventní věnec symbolizuje?

Adventní věnec symbolizuje Kristův kříž, který šíří požehnání do čtyř světových stran. Kruh věnce je zase symbolem Boží věčnosti. Čtyři svíčky představují čtyři týdny, jež předcházejí Vánocům, jejich světlo pak samotného Krista, který je světlem světa. Je tradicí, že na adventním věnci jsou svíčky vždy zapalovány proti směru hodinových ručiček. Existuje celá řada různých výkladů symboliky adventního věnce. Jejich moderní verze a obměňování jejich tvaru i umísťování libovolného počtu svíček však vychází z neznalosti křesťanských zvyků a tradic.

Co je k výrobě potřeba

Největší oblibě se těší přírodní materiály, které jsou pro výrobu adventních věnců velmi vděčné. Základem adventního věnce je korpus – buď polystyrénový, nebo slaměný, který zakoupíte v zahrádkářské prodejně či Hobbymarketu. Na pokrytí korpusu adventního věnce jsou nejvhodnější větvičky jehličnanů. Nejlepší jsou jedlové, protože vydrží dlouho a neopadávají. Smrkové dříve opadávají a hůř se s nimi pracuje. Borovicové nejsou pro změnu moc husté, ale dají se také použít. Doplňkovým materiálem může být cokoliv, plody, skořápky ořechů, šišky, stuhy, lýka, suché rostliny, sušené ovoce, větvičky stálezelených rostlin, atd. Dále budete potřebovat bodce na svíčky, svíčky, vázací drát a tavnou pistoli.

Postup výroby adventního věnce

Jako první si nastříhejte koncové větvičky jehličnanů asi tak na 12 cm. Pokud jsou větvičky řídké, svažte jich pár k sobě vazačským drátkem. Vezměte korpus, přiložte na něj řadu větviček a převažte drátkem. Drát obtočte a provlékněte smyčkou. Druhou řadu větviček přiložte tak, aby vázací drát nebyl vidět. Takto postupujte po celém obvodu věnce. Za poslední řadou připevněných větviček drát ustřihněte a spojte zakroucením se začátkem. Překryjte ho několika větvičkami. Spodní stranu věnce nemusíte pokrývat, jelikož bude ležet na stole. Umístěte bodce na svíčky a ty do bodce upevněte. Zkuste, zda svíčky skutečně pevně drží, aby nemohly způsobit požár. Svíčky by měly být rovné a přesně rozmístěné, ale ozdobit věnec můžete i asymetricky. Svíčky si během celého zdobení nechte na věnci, ať máte představu, jak bude věnec ve finále vypadat. Pokud budete potřebovat mašličky, ustřihněte kus stuhy, přeložte ji do osmičky a prostředkem svažte drátkem. Ten pak použijte k zapíchnutí do adventního věnce. Na ostatní dekorativní materiál můžete použít mimo drátku tavící pistoli.

Kromě klasického kruhového tvaru může mít moderní adventní věnec i jinou podobu. Jako základ pro aranžování můžete využít různé nádoby, misky, tácy či podnosy. Kromě svíček, jež jsou nezbytou součástí každého adventního věnce, budete potřebovat i další vánoční dekorace a přízdoby. Zvolené barevné tóny by však k sobě měly ladit.

Tipy na adventní věnec – videozáznamy

Věnce z jehličí

Výroba adventního věnce z baněk


Ohodnoťte článek jak vytvořit adventní věnec

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS