.

Několik základních rad pro vytápění dřevem

Několik základních rad pro vytápění dřevem

V současnosti roste počet domácností, které topí výhradně dřevem a výrobky z něj. Teplo z krbu nebo krbových kamen je mnohem příjemnější než vytápění plynem. Aby vám ale podívaná do plamenů v krbu neudělala průvan v peněžence, je potřeba topit kvalitním dřevem. Na co si dát pozor při jeho výběru a jak dřevo uskladnit?

Vyschlé dřevo je základ

Důležité také je, aby dřevo na topení bylo správně vyschlé. Po poražení obsahuje dřevo stromů zhruba 40 až 50% vlhkosti. Ta by se měla snížit na 20 %. Měkké dřevo schne asi rok, tvrdé i 2 až 3 roky. Ideální je naštípané dřevo uložit pod střechou na vzdušném a dobře přístupném místě. Horní část dřeva se vyplatí zakrýt plachtou, ale nesmíte zamezit proudění vzduchu.

Měkké či tvrdé dřevo?

Optimální je mít doma obojí. Měkké dřevo rychle hoří, především smrkové dřevo velmi snadno vzplane, ale také velmi rychle shoří. Jeho výhřevná hodnota je vysoká, ale délka hoření je malá. Není příliš vhodné pro otevřené krby, protože velmi jiskří. Smrkové dřevo je aktuálně kvůli kůrovcové kalamitě v porovnání s jinými druhy dřev cenově výhodné. Mnohem déle hoří tvrdé dřevo. Dubové dřevo má vysokou výhřevnost a dlouhou délku hoření. Bukové dřevo má mimořádně vysokou výhřevnou hodnotu. Při spalování vydává velmi příjemnou vůni. Bukové dřevo je velmi žádané za něj si už více připlatíte, nachází se v horní cenové kategorii. Můžete volit i břízu, lísku, jasan a jiné rychle rostoucí dřeviny. Březové dřevo ale hoří o něco rychleji než bukové. Rychle rostoucí dřeviny mají nízkou výhřevnou hodnotu i krátkou dobu hoření.

Skládané dřevo, kladovka nebo sypané?

Tady záleží, jestli chcete ušetřit peníze nebo svoje fyzické síly.
U kladovky počítejte s velkou námahou a velkým úklidem zahrady. Cenově se pohybuje nejníže. U sypaného dřeva do jisté míry nakupujete i vzduch, nebudete ale muset nic řezat ani štípat. Za skládané dřevo na paletách zaplatíte nejvíce, ale kupujete dřevo naštípané přímo na míru, které stačí jen poskládat na místo, kde bude schnout.

Hodnocení Několik základních rad pro vytápění dřevem

Ohodnoťe náš článek Několik základních rad pro vytápění dřevem. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Několik základních rad pro vytápění dřevem

Další články s tématikou nákupního rádce:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS