Nepostradatelný pomocník: Křovinořez

,
Nepostradatelný pomocník: Křovinořez

Údržba trávníku vyžaduje hodně práce. Obzvláště zdlouhavé může být sekání trávy kolem záhonů, stromů, obrubníků nebo záhonů. Manévrování s běžnou sekačkou obvykle nedává smysl, proto je pro tyto úkoly nejlepší použít křovinořez. Říká se mu také motorová kosa. Práce s křovinořezem je jednoduchá a snadno se s ním manipuluje. Na co si dát při výběru křovinořezu pozor?

Proč se vyplatí koupit křovinořez?

Výhody křovinořezů ocení zejména ti, kteří se musí vypořádat s mnoha zákoutími v zahradě. Sekání trávy kolem keřů, stromů, zdí, altánů nebo na mnoha dalších místech klasickou sekačkou je často nemožné a ponechání vysoké trávy na těchto místech má nepříznivý efekt. I malý křovinořez to zvládne bez problémů. Výhoda křovinořezu je patrná i ve velmi svažitém terénu. Sekání strmých svahů sekačkou s pojezdem je nebezpečné – jak pro sekačku, tak pro lidi, kteří s ní manipulují. V tomto případě je jediným rozumným řešením použití křovinořezu. Dalším scénářem, ve kterém je těžké si představit práci bez tohoto nástroje, je potřeba posekat vysoké louky nebo silně zarostlé keře. Když je křovinořez vybaven příslušnou řezací hlavou, lze práci provádět rychle a efektivně.

Nahradí křovinořez klasickou sekačku?

Nelze popřít, že se křovinořez používá hlavně pro hrubé sečení trávy. Udržování jednotné výšky nožů je obtížné, a to i po vybavení kosy dalšími stabilizačními koly. Jaký druh sekačky koupit, pokud chcete hladký a rovnoměrný květinový koberec? Pak to nebude bez dalších investic v podobě klasické sekačky. Nevýhodou sečení benzínovým křovinořezem je navíc to, že silně rozptyluje trávu, kterou je pak třeba hrabat a sbírat. Tento problém eliminuje použití benzinové sekačky na trávu s košem.

Na jaké parametry je třeba při nákupu křovinořezu dávat pozor?

Výkon motoru

Velký a výkonný spalovací motor není vždy nutný. Na výkonu motoru závisí, jak namáhavá bude práce a co všechno bude možné s daným strojem sekat. Obvykle se podle výkonu motoru stroje dělí na tři základní skupiny.
Nejnižší výkon – 0,65–1 kW, stroje určené pro domácí využití na zahradě, pro nižší trávu.
Střední výkon – 1–2 kW pro velké a zarostlé plochy, zahrady i hůře přístupný terén, vysokou trávu, keře a slabší dřeviny.
Vysoký výkon – 2–3 kW profesionální křovinořezy na sečení velkých a zarostlých ploch i ve špatně přístupném terénu, poradí si i se silnějšími dřevinami, mají ale velkou spotřebu a vysokou hmotnost. V případě elektrických křovinořezů počítejte s nejvyšším výkonem pouze 1,7 kW, elektrický motor není schopný dosáhnout vyššího výkonu.

Typ motoru

Existují dva typy motorů: dvoutaktní a čtyřtaktní. Dvoutaktní motory získávají více energie z dané kapacity a lze je použít v různých polohách, včetně velmi šikmých. Vyžadují však smíchání benzínu s olejem a jsou velmi hlučné. Čtyřtaktní motory jsou o něco tišší a uniká z nich méně zplodin. Oproti předchozímu motoru má ale o něco nižší výkon a v případě poruchy jsou náklady na opravu vyšší.

Typ řezacích hlav

K dispozici je sekací kotouč (pro nejnáročnější úkoly), hlava s řezacími noži (pro tvrdou a hustou trávu) a hlava s vlascem. Nejvýhodnější jsou hlavy s automatickým prodloužením vlasce nebo poloautomatické, aktivované přitlačením hlavy k zemi. Ruční vysunutí vlasce je časově náročné a nepohodlné.

Záběr

Pokud se musíte vypořádat s velkou výměrou, dávejte pozor na plochu záběru. Obvykle se pohybuje od 20 do 45 cm. Měla by vyhovovat prostoru, ve kterém budete přístroj používat. Na vysekávání úzkých míst budete potřebovat menší záběr. Naopak větší záběr oceníte na velkých plochách.

Nastavitelná rukojeť

Nastavení rukojetí křovinořezu umožní jeho přizpůsobení výšce uživatele. V opačném případě může být nesprávné vyvážení kosy během práce nepříjemné.
Výrobky na současném trhu disponují dvěma typy rukojetí.
Madlo – madla se používají u lehčích strojů, je připevněno k tělu křovinořezu.
Řídítka – představují pohodlnější možnost držení, ale mají vyšší hmotnost. Obvykle jsou součástí těžších a výkonnějších křovinořezů.

Hmotnost křovinořezu

Nejoblíbenější modely pro domácí použití váží od 5 do 8 kg. V nabídce obchodů se zahradní technikou také snadno najdete těžké křovinořezy o hmotnosti přes 10 kg.

Objem palivové nádrže

Velká nádrž je užitečná při sekání velkých ploch. V opačném případě budete muset často doplňovat palivo.

Hlučnost

Křovinořezy jsou extrémně hlučná zařízení používaná na zahradě. Volbu tichého křovinořezu ocení vaši sousedé.

Pohodlný postroj

Když se zaměřujete na samotný křovinořez, snadno vám unikne nesmírně důležitý aspekt nákupu, tj. pohodlný postroj. Hmotnost kosy spočívá hlavně na ní i sečení s lehkými pětikilogramovými modely nemusí být po mnoha hodinách příjemné. Maximální pohodlí zajišťují popruhy na křovinořez. Postroj vyrobený ze širokých, měkkých pásů rozloží tuto váhu dobře na ramena a boky, takže při manévrování s kosou nemusíte vynaložit příliš mnoho úsilí.

Jaké další příslušenství pro křovinořez?

Při domácí práci budou užitečné další nástavce křovinořezu, proto pečlivě zkontrolujte, co je v dané sadě obsaženo. Některé kosy mohou mít adaptéry, pokud budete chtít křovinořez používat také jiným než obvyklým způsobem například jako motorovou pilu na výřezy pro ořezávání stromů nebo nůžky na živé ploty. Základem je však kvalitní řezací hlava, která spolehlivě vede vlasec, a třízubý nůž na tvrdé stonky.

Malý vyžínač pro malou zahradu

Pokud máte malou zahrádku, nemusí mít nákup křovinořezu vždy smysl. Malý elektrický vyžínač bude lepší pro malé práce. Je mnohem lehčí, snadněji se startuje a nevytváří tolik hluku. Pro péči o trávu poblíž stromů nebo plotů je to perfektní. Jeho výhodou je také to, že nezabere mnoho místa v garáži nebo suterénu a nevyžaduje skladování paliva.

Nejprodávanější křovinořezy

Makita DUR181Z

Riwall PRO RALT 2320 set

Riwall PRO RALT 3040

Husqvarna 128 R

Stihl FS 55

Hodnocení Nepostradatelný pomocník: Křovinořez

Ohodnoťe náš článek Nepostradatelný pomocník: Křovinořez. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 3,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Nepostradatelný pomocník: Křovinořez

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS