Nevyhazujte peníze oknem. Věděli jste, že i vypnuté spotřebiče berou proud?

, ,
Nevyhazujte peníze oknem. Věděli jste, že i vypnuté spotřebiče berou proud?

Moderní domácnost zahrnuje mnoho spotřebičů, které každodenně využíváme. Stále větší počet elektrických zařízení spotřebovává proud i v době, kdy jejich služeb nevyužíváme. Jedná se o zařízení, která jsou v tzv. stand-by režimu a ze sítě si berou proud, dokud je nevytáhnete ze zásuvky. Průměrná česká domácnost utratí za spotřebu v pohotovostním režimu až jednu desetinu z roční spotřeby za elektřinu.

Které spotřebiče spotřebují hodně energie, i když jsou vypnuté?

Elektrickou energii spotřebovává rádio, hi-fi soustava, gramofon. Pokud zrovna neposloucháte hudbu, je vhodné toto vybavení odpojit ze sítě. Jedině tak nebude spotřebovávat žádnou energii. Hudební zařízení, které obsahuje rádio má spotřebu přibližně 14,4 Wh.
Herní konzole, pokud je vypnutá a připojená do zásuvky spotřebovává 1 Wh. Zapnutá a ponechaná v klidu pak spotřebuje 23,3 Wh.
U mikrovlnné trouby je rozdíl ve spotřebě energie s otevřenými a zavřenými dveřmi. Pokud je mikrovlnná trouba vypnutá a zapojená v zásuvce, spotřebuje 3 Wh. V případě, že jsou dvířka otevřená spotřebuje až 25,7 Wh.

Často děláme chybu v tom, že necháváme nabíječku v zásuvce, i když zrovna nenabíjíme telefon. I tak ale čerpáme energii, za kterou v konečném důsledku zaplatíme. Průměrné náklady na nabíječku jsou 0,26 W, aniž byste ji používali. Pokud je k ní připojen mobilní telefon, který je již plně nabitý, může spotřebovat od 1 W do 5 W za hodinu.

Obdobné jako s nabíječkou na telefon je to s notebooky. Notebook, který je sice vypnutý, ale připojený k napájení může spotřebovat až 8,9 Wh. V případě, že notebook necháte zaklapnutý ve stavu hibernace je spotřeba ještě vyšší a to až 15,7 Wh.
Dalšími „žrouty“ energie jsou všechny spotřebiče s displeji nebo hodinami, jako například, kávovary, radiobudíky a mnoho dalších.
Kávovar, který je sice vypnutý, ale stále připojený v zásuvce si vezme 1 Wh.
Nenechávejte ani televizi v pohotovostním režimu. Spotřeba  je u každého televizoru jiná. Záleží zda máte běžný televizor nebo displej LCD.

Jak vidíte, ve většině případů se jedná o spotřebiče, které necháváme automaticky zapnuté. Účet za energii nemusí stoupat, pokud budeme dodržovat zásadní pravidla. Pokud některý spotřebič nepoužíváte, vytáhněte ho ze zásuvky. Ještě elegantnější způsob nabízí prodlužovací kabel s vypínačem, kterým odstřihnete od elektřiny hned několik spotřebičů zároveň.

Hodnocení Nevyhazujte peníze oknem. Věděli jste, že i vypnuté spotřebiče berou proud?

Ohodnoťe náš článek Nevyhazujte peníze oknem. Věděli jste, že i vypnuté spotřebiče berou proud?. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasování, průměr: 4,25 z 5)
Loading...

Podobné články k Nevyhazujte peníze oknem. Věděli jste, že i vypnuté spotřebiče berou proud?

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS