.

Nezaspěte na jaře s výsadbou. Podrobný přehled co kdy vysadit na zahrádku

Zahrada sice ještě odpočívá zimním spánkem, ale zahradníkům už pracovní sezóna pomalu začíná. Je potřeba pomalu nachystat sadbovače a začít s předpěstováním prvních sazenic. S výsevem semínek se zpravidla začíná již na konci ledna a začátkem února.
Pokud chcete zvýšit šance, že se semínka dobře uchytí, můžete je předem ošetřit tzv. stimulátorem zakořeňování. Díky tomuto přípravku rostlinky klíčí a rostou rychleji a rostlinka je navíc odolnější vůči okolním stresovým faktorům. Nejvhodnějším je pro klíčení sazeniček speciální substrát pro výsevy a množení. Před výsevem je vhodné pro urychlení klíčení semínka na určitou dobu namočit. Při výsevu semínka jemně zatlačte a trochu zasypte hlínou. Semínka nezalévejte, jen je roste speciálním rozprašovačem na květiny. Proud vody by je mohl vyplavit a poškodit. Semínka okrasných květin i zeleniny je třeba umístit do mělkých misek na teplé místo a co nejblíže k oknu. Je ale zapotřebí nenechat je vysušit, nepřetápět je.

Jaké plodiny bychom měli vysít koncem ledna nebo nejpozději počátkem února?

Leden

V lednu můžete vysadit například celer bulvový, rané odrůdy květáku, okurky salátové určené pro pěstování ve foliovníku. V polovině ledna je poslední termín pro výsev pelargonií. Sazeničky muškátů je třeba předpěstovat velmi časně, počátkem února už bychom měli přepichovat sazeničky po rozvití prvních dvou neděložních lístků.
Kontrolujte stav semen z minulého roku, případně nová semena dokupte. Pokud to počasí dovolí, můžete venkovní záhony, skleník a pařeniště čistit a začít s rytím. Od ledna do února můžete vysévat hlávkový salát na rychlení, na konci měsíce ředkvičky a mrkev do vytápěných skleníků.

Okrasná zahrada v lednu

Zmlazují se příliš vzrostlé živé platy, dobře vedené sestříhněte. Prořezejtre okrasné dřeviny a keře kromě těch, které mají již vyvinuté květní pupeny / například zlatice, šeřík, štědřec, slivoně /. Při nedostatku sněhu a není-li zmrzlá půda, zalijte okrasné stálezelené keře, jehličnany i listnáče.

Únor

Zelenina – začněte s výsevem raného salátu, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze v únoru začít také s předpěstováním rajčat, cibule a petrželky. Do vyhřívaného pařeniště lze vysadit rané odrůdy ředkviček. V případě mrazů použijte jako izolaci bublinatou folii, nebo netkanou bílou textilii Pro jarní výsadbu můžete v teplejších oblastech nechat naklíčit rané brambory. Brambory položte do lísek, nebo bedýnek tak, aby co nejvíce oček směřovalo nahoru. Umístěte je na světlé místo, kde se pohybuje teplota mezi 10° až 15 °C.
Květiny – v únoru je vhodné začít s předpěstováním rostlin s dlouhou dobou vývoje. Začít můžete sázením semínek květin jako je lobelka, hledík či petúnie, plamenka Drumondova, dosny.

Výsev a sadba v dalších měsících

Březen

Zelenina – pokud jste nestihli zasadit semínka paprik, a brokolice, můžete to dohnat ještě začátkem března. Začátkem měsíce je poslední vhodný termín pro výsev semen paprik a brokolice pro předpěstování sazenic. Do poloviny měsíce vysazujeme semínka rajčat a melounů. Do pařeniště či skleníku za příznivého počasí lze sázet předpěstovaný raný salát a vysévat karotku, ředkvičku a bazalku. Při vhodném počasí můžete vysévat přímo na záhon mrkev a ředkvičky, petržel, špenát, raný salát, hrách, kopr. Vzcházející semínka a klíčící rostlinky ochráníte před chladem i škůdci bílou netkanou textilií. Můžete začít s výsadbou česneku a sazečkou cibule.

Květiny – v březnu začínáme s předpěstováním letniček s delší vegetační dobou, nebo které jsou citlivé na jarní mrazík. Semínka vyséváme do poloteplého pařeniště nebo do semenáčků na okenní parapet. Mezi rostliny s delší vegetační dobou patří například aksamitník, astra čínská, kosmatec, slaměnka smil listnatý, gazánie, nebo hvozdík čínský. Koncem března začínáme s výsadbou trvalek kvetoucích v létě. Trvalky začínáme rozmnožovat dělením trsů a přesazujeme.
Dřeviny – v březnu nastává čas výsadby ovocných stromů a keřů. Zvláště prostokořenným sazenicím prospěje časný termín. Pro meruňky, nektarinky a broskvoně je vhodnější jarní termín výsadby, nežli podzimní. Koncem březba se vysazuje vinná réva a okrasné opadavé listnáče.

Duben

Zelenina a bylinky – V dubnu už se otepluje a na venkovní záhony můžete začít vysévat již téměř všechny druhy zeleniny a bylinek. A to jak předpěstované sazenice, tak i koupená semínka. Zasadit lze i to, co jste nezvládli v březnu. V dubnu na záhony lze vysévat mrkev, saláty, červenou řepu, hrách, špenát, asijskou listovou zeleninu. Duben je ideálním měsícem pro výsev bylinek ať už do záhonů či nádob. Vysít můžete levanduli, oregano, tymián, majoránku, mátu, šalvěj, čechřici, roketu, kopr, estragon, rozmarýnu. Z předpěstovaných sazenic můžete zasadit salát a brokolici, naklíčené brambory a křen. Do skleníků, které jsou zajištěny proti mrazu lze začít s výsadbou rajčat z předpěstovaných sazenic.

Květiny – duben je ideálním měsícem k osazení skalek skalničkami. Vysévají se a vysazují všechny trvalky, které kvetou v létě a na podzim. Také se vysazují okrasné trávy, kapradiny a bambusy. V dubnu je také ideální čas na založení nového trávníku.
Dřeviny – do konce měsíce je potřeba ukončit výsadbu prostokořených okrasných a ovocných dřevin. Stromky a keře pěstované v kontejnerech můžete sázet později, jen je potřeba je chránit proti přímému slunci a dbát na dostatečnou zálivku.

Květen

Zelenina – na začátku května byste měli začít s výsevem okurek nákládaček a polních salátovek. Sázet můžete artyčoky a cukety. V půlce května po „zmrzlících“je čas na vysazení fazolí, kukuřice, melounů, rajčat, paprik a lilků. Vysévá se čekanka pro rychlení puků. Mohou se vysazovat či vysévat teplomilné bylinky, například bazalka či perlila. Pro pozdější letní sklizeň můžete znovu zasít mrkev, saláty, červenou řepu, rukolu či cibuli. Květen je vhodný k rozmnožování bylinek hřížením. Postačí zatížit a překrýt substrátem větvičky dřevnatých bylinek.
Květiny – z vypěstovaných či zakoupených květin můžete osazovat venkovní truhlíky a umístit je ven. Na slunná místa umístěte muškáty, petunie, lobelky, šruchy, balkónová rajčata, a bylinky. Stinná místa naopak vyžadují begonie, splývavý břečťan a máta. Sází se dvouletky, které budou kvést v příštím roce, například náprstník, hvozdík bradatý, proskurník topolovka, chejr vonný. Vysévají se rychlerostoucí letničky jako je například měsíček zahradní, godecie, lichořeřišnice. Na slunné stanoviště se vysazují okrasné květiny se zářivě červenými květy dosny neboli kany. Majitelé zahradních jezírek v druhé polovině května vysazují lekníny.

Ohodnoťte článek co kdy vysadit na zahrádku

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (6 hlasování, průměr: 4,67 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS