Nový způsob placení: Co je Google Pay a jak funguje

Nový způsob placení: Co je Google Pay a jak funguje

Nové platební metody jsou čím dál oblíbenější. Poslední dobou roste počet zákazníků, kteří platí za své nákupy platební metodou Google Pay. Systém Google Pay, je druh mobilní peněženky pomocí které lze platit prostřednictvím mobilního telefonu s operačním systémem Android, nebo chytrých hodinek s operačním systémem WearOS. Jak platba Google Pay funguje a které banky tuto službu podporují?

Co je Google Pay?

Google Pay je služba, která umožňuje jednoduché bezdrátové placení mobilním telefonem či chytrými hodinkami v obchodech nebo online na internetu. Nemusíte sebou nosit peněženku a používat platební karty, při placení stačí vytáhnout mobil a přiložit jej k bezdrátovému terminálu. Mnohdy nemusíte ani mobilní telefon odemykat, stačí ho probudit poklepáním na displej, nebo odvykacím tlačítkem, v případě platby nad 500 Kč je už nutné telefon odemknout. Stejné je to i při placení hodinkami, kde mnohdy není ani nutné potvrzovat platbu pomocí PINu. Celý proces placení je jednoduchý.
Google Pay funguje i offline, takže telefon nemusí být připojen k internetu. Občas je dobré se připojit online, nemusí to být zrovna při placení, aby se data z transakcí synchronizovala.

Google Pay: Co je služba Google Pay?


Co potřebujete k platbě Google pay

K mobilnímu placení je zapotřebí si stáhnout aplikaci Google Pay. Služba je dostupná pro zařízení se systémem Android podporující technologii NFC a musí ji také podporovat vaše banka. U chytrých hodinek je potřeba podpora NFC a operační systém Wear OS.
NFC technologie – aby služba Google Pay správně fungovala NFC v telefonu je naprostá nutnost. NFC je bezdrátová technologie umožňující rychlou a zabezpečenou výměnu dat. Takových telefonů je na trhu již většina. Smartphony můžete pořídit od 3000 Kč, ale můžete i narazit na dražší modely bez NFC. Tuto technologii lze využívat v mnoha zařízeních, kromě chytrých telefonů k placení pomocí Google Pay lze využít chytré hodinky nebo tablety s Androidem .
Aplikace Google Pay – další podmínkou je mít v telefonu aplikaci Google Pay. Do mobilu si stáhnete aplikaci Google Pay, kterou najdete na Google Store. Poté do ní virtuálně uložte své platební karty. Kromě kreditních a debetních karet do aplikace lze nahrát i věrnostní karty obchodníků, které Google Pay podporují. Je ale nutné vlastnit telefon či tablet s operačním systémem Android 4.4 a novějším.
Chytré hodinky s podporou Google Pay – řada chytrých hodinek dnes podporuje technologii NFC. Musí mít ale operační systém Wear OS.

Které banky podporují Google Pay?

Projekt Google Pay provozuje Google ve spolupráci s karetními asociacemi – Visa a MasterCard a jednotlivými bankami. Vaše banka tedy musí s platebním systémem spolupracovat. Google Pay v Česku podporují tyto banky:
Air Bank, Banka CREDITAS, Česká spořitelna, ČSOB, Edenred, Equa bank, Fio banka, Hello Bank, Home Credit, J&T, Komerční banka, mBank, MONETA, Reiffeisen Bank, Revolut, Twisto, UniCredit Bank
Podpora systému Google Pay v této oblasti je dnes už standard. Totéž platí i pro konkurenční Apple Pay. Většina bank v České republice tento systém podporuje a postupně na tento platební systém přecházejí i nebankovní společnosti.

Bezpečnost Google Pay

Při platbě službou Google Pay se nemusíte obávat o své peníze ani data. Zabezpečení zajišťuje technologie HCE (Host Card Emulation). CHCE je softwarová architektura, která de facto nahrazuje platební karty pomocí software, využívá emulované platební karty, které jsou nahrány přímo v aplikaci ve vašem telefonu. Každá tato karta má přiřazené virtuální číslo účtu, které se používá při platbách místo pravého čísla karty. Číslo vaší karty není uložené ve vašem mobilu nebo hodinkách a ani obchodník, u kterého nakupujete, se číslo vaší karty nedozví. Google Pay odešle obchodníkovi číslo virtuálního účtu (místo skutečného čísla karty), takže vaše platební údaje zůstávají zabezpečené.
Pokud přijdete o telefon, můžete ho pomocí funkce Najdi moje zařízení na dálku uzamknout, změnit přístupové heslo do telefonu nebo Google Pay, případně vymazat všechna svá data. Vaše platební údaje tak zůstanou zabezpečené.

Google Pay: Zabezpečení údajů z karty

Jak přidat kartu?

Postup je velmi jednoduchý. Nejdříve si stáhněte aplikaci Google Pay. Následně aplikaci otevřete, klepněte na symbol zeleného plus a zvolte možnost přídání kreditní či debetní karty. Vybrat si můžete kartu přiřazenou k vašemu Google účtu nebo zvolit kartu jinou. Vyplňte údaje o platební kartě nebo kartu vyfoťte. Na závěr proběhne ověření vaší totožnosti pomocí e-mailu nebo SMS.

Google Pay: Přidání karty


Ověření karty

Po přidání karty dojde z důvodů zajištění bezpečnosti vašeho účtu k jejímu ověření. Z vašeho účtu se strhne malé částka ve formě haléřů, která je do 24 hodin vrácena zpět na účet. Poté vás banka požádá o ověření vaší karty. Poté můžete službu Google Play využívat.

Google Pay: Ověření karty

Jak platit s Google Pay

Službu Google Pay lze využívat na všech terminálech, které přijímají bezkontaktní platby – obchody, restaurace a další místa. Placení pomocí Google Ply je velice jednoduché. Při nákupu probuďte svůj telefon poklepáním na displej, nebo odemykacím tlačítkem a přiložte jej k terminálu. Po úspěšném provedení platby se zobrazí potvrzující informace. Při platbě nad 500Kč je nutné telefon odemknout. Platbu je nutné z bezpečnostních důvodů provést do 30 sekund.

Google Pay: Jak platit v obchodech

Výhody Google Pay

Placení pomocí služby Google Play je velice jednoduché a rychlé. Do částky 500 Kč nevyžadují potvrzení, stačí jen přiložit telefon k terminálu. Nemusíte nosit peněženku a platební karty. Platby jsou zcela bezpečné. Do telefonu si můžete uložit  kreditní, debetní i věrnostní karty obchodníků. Kartu, kterou chcete při placení použít si vyberete před placením v aplikaci. Aplikace Google Play si pamatuje veškeré vaše transakce.

Na rootnutých telefonech Google Pay nefunguje

Pokud patříte mezi fanoušky routování tato informace vás nepotěší. Na routnutých telefonech s využitím Google Pay nemůžete platit. Pokud se s takovým telefonem budete snažit platit, objeví se chybová hláška o nekompatibilitě telefonu. Zda vaše zařízení prošlo rootem Google zjistí pomocí systému SafetyNet.

Hodnocení Nový způsob placení: Co je Google Pay a jak funguje

Ohodnoťe náš článek Nový způsob placení: Co je Google Pay a jak funguje. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Nový způsob placení: Co je Google Pay a jak funguje

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS