Nyní vysejete, na jaře sklidíte. Víme, co může do záhonů přes zimu

,
Nyní vysejete, na jaře sklidíte. Víme, co může do záhonů přes zimu

Na podzim většina zahrádkářů shrabe listí, poryje záhony a připraví zahradu na zimní odpočinek. Před blížící se zimou můžete ještě vysít některé druhy zeleniny, zejména tu kořenovou, vysazovat česnek i ozimou sazečku. Na jaře budete mít náskok, osivo zasazené na podzim dříve vyklíčí.

Kořenová zelenina

Zeleninu, kterou můžete na podzim vysít, je ta kořenová. Mrkev, petržel, pastinák a ředkvičky. Výhodou výsevu těsně před zimou je mnohem nižší riziko napadení škůdci. Mrkev a petržel klíčí pomalu, takže vaše úroda díky podzimnímu setí získá potřebný náskok.
Ideální doba k výsevu je koncem listopadu, pokud je stále teplé počasí můžete počkat s výsevem do prosince. Je důležité, aby byly nízké teploty, ale ještě nemrzlo. Díky tomu nevyraší před zimou, a nebude ohrožena nepříznivým zimním počasím.
Před setím záhon poryjte a zbavte plevele. Sejte do rýh hlubokých přibližně 0.5 centimetru. Zalévat nemusíte, ale chraňte semínka před holomrazy. Záhon přikryjte netkanou textilií, kterou koupíte v zahradnictví nebo hobbymarketech.

Česnek

Česnek se sází na konci podzimu, případně na začátku zimy. Důležitější je počkat, až teplota půdy poklesne pod 9 °C. Tím si zajistíte, že česnek zakoření, ale nezačne před zimou rašit.
K sázení používejte kvalitní sadbu, kterou seženete v zahradnictví. Stroužky nezbavujte slupky, ta tam musí zůstat. Proti houbovým chorobám je potřeba stroužky česneku před výsadbou namořit, nejčastěji se používá přípravek Sulka. Postupujte podle návodu.
Záhon pro česnek zvolte na prosluněném výhřevném místě. Jednotlivé stroužky dávejte do země asi 8 – 10 centimetrů hluboko ve vzdálenosti v řádku 8 cm. Nejlepší je stroužky do země zatlačit prsty, při použití sázecího kolíky by pod stroužky mohla zůstat nežádoucí vzduchová kapsa.

Cibule

Cibule je v kuchyni nezastupitelnou surovinou, bez ní si nedokážeme vaření představit. Na podzim můžete vysadit cibuli ozimou ze sazeček. Ideální chvíle pro sázení cibule na podzim je, pokud se už více než pět dnů pohybuje venkovní denní teplota mezi 5 a 8 stupni Celsia.
Podobně jako u česneku, je vhodné sadbu namořit speciálním přípravkem. Cibuli sazečku vysazujte do prokypřené půdy kořínky směrem dolů, asi 10 centimetrů hluboko. Pokud je hodně sucho, je dobré záhon zalít.

Listový salát

Na podzim můžete sázet i některé druhy salátů. Zimní, dobře přezimující salát je například odrůda Humil, Vybírat můžete i z některých odrůd ledového salátu. Výhodou pěstování salátů přes zimu je, že nevyběhnou do květu. Pro ranou jarní sklizeň můžete vysévat i oblíbený kozlíček polníček.
Semínka salátu sázejte do půdy na řídko, centimetr hluboko. Při podzimním výsevu mohou být rizikem holomrazy, nezapomeňte přikrýt záhon netkanou textilií. Pokud nemáte zahradu, saláty se dají dobře pěstovat i v truhlíku na balkoně.

Hodnocení Nyní vysejete, na jaře sklidíte. Víme, co může do záhonů přes zimu

Ohodnoťe náš článek Nyní vysejete, na jaře sklidíte. Víme, co může do záhonů přes zimu. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 4,50 z 5)
Loading...

Podobné články k Nyní vysejete, na jaře sklidíte. Víme, co může do záhonů přes zimu

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS