Odvápnit kávovar jde i bez chemie. Návod je jednoduchý

,
Odvápnit kávovar jde i bez chemie. Návod je jednoduchý

Pokud máte rádi dobrou kávu, bez kávovaru se neobejdete, ale i kávovar potřebuje dostatečnou péči. Vodní kámen v kávovaru může způsobit řadu problémů. Odvápnění není nikterak obtížný proces a vystačíte si s běžně dostupnými prostředky. Podívejme se, jak na odstranění vodního kamene kávovarů.

Odvápnění kávovaru byste měli provádět pravidelně a to hned z několika důvodů. Nános vodního kamene na topných spirálách způsobuje pomalejší ohřívání vody a delší dobu varu. Dochází tak ke zvyšování spotřeby energie. Topné spirály se mohou přehřívat a může dojít ke zničení tepelné ochrany kávovaru. Vodní kámen je také živnou půdou pro množení zdraví škodlivých bakterií a mikroorganismů, uvolňování vodního kamene navíc negativně ovlivňuje chuť připravené kávy.

Jak odvápnit kávovar bez chemie

Originální čističe kávovarů jsou poměrně drahé, i když se jedná o v podstatě o 30% až 50% roztok kyseliny mléčné. Na odvápnění kávovaru vám postačí i věci, které máte běžně doma. Jde o ocet a kyselinu citrónovou. Vápenné usazeniny jsou zásadité, proto na ně zabírají kyseliny. Nejlevnější je klasický ocet. Ocet používejte ve zředěné formě, abyste při odstraňování vodního kamene neporušili povrch topných spirál. Na jeden díl octa použijte tři díly vody.
V případě kyseliny citronové smíchejte jednu lžíci v litru vody.

Jak postupovat při odvápňování

Postup je stejný při použití octa i kyseliny citrónové. Roztokem naplňte zásobník na vodu. U některých kávovarů lze použít speciální odvápňovací program. Pokud máte starší model, bez této funkce, po nalití vody do zásobníku kávovar spusťte a nechte protéct polovinu roztoku. Poté kávovar vypněte a nechejte působit odvápňovací roztok po dobu cca 30 minut. Potom kávovar opět zapněte, aby protekl i zbytek odvápňovacího roztoku. Na závěr kávovar několikrát pročistěte čistou vodou, kterou necháte protéct, abyste jej dokonale zbavili zbytků odvápňovacího roztoku.

Jak často čistit kávovar

Moderní typy kávovaru disponují indikátorem, který vás sám upozorní na potřebu odstranění vodního kamene. Pokud máte starší kávovar, který tuto funkci nemá, četnost čištění se odvíjí od intenzity používání kávovaru a tvrdosti vody. Čím je tvrdost vody vyšší, tím častěji byste měli odvápnění kávovaru provádět. Optimální tvrdost vody je 2-4 mmol/l. Vyšší tvrdost vody má negativní dopad na její chuť. Kávovary se doporučuje odvápňovat každé tři měsíce, při častém používání a vyšší tvrdosti vody jednou za měsíc.

Jak čistit espressa s tlakovým čerpadlem

Espresa s tlakovým čerpadlem odvápňujte, jen pokud je to uvedeno v návodu k použití. Tyto modely bývají vybaveny dekalcifikátorem, který by se mohl klasickým odvápňovacím způsobem zničit.

Hodnocení Odvápnit kávovar jde i bez chemie. Návod je jednoduchý

Ohodnoťe náš článek Odvápnit kávovar jde i bez chemie. Návod je jednoduchý. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Odvápnit kávovar jde i bez chemie. Návod je jednoduchý

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS