Pět důvodů proč si pořídit sušičku na prádlo (navíc srovnání sedmi TOP sušiček)

V posledních letech stoupá oblíbenost sušiček na prádlo a i cenově jsou čím dál tím víc dostupnější.

Sušička šetří váš čas i práci. Nemusíte prádlo věšet, zbavíte se sušáků s prádlem, vlhkosti která vzniká od sušení prádla na sušáku, prádlo po vyndání ze sušičky při zvolení  správného programu nemusíte žehlit. Sušička prádlo netočí, ale převaluje v bubnu, tím jak ho naklepává je prádlo kypré a příjemné na nošení. Zachovává barvy, dokáže odstranit zvířecí chlupy a žmolky z oblečení. Mnoho sušiček má program pro děti a alergiky, který zbavuje prádlo bakterií a mikrobů.

Jakou sušičku vybrat?

Základní druhy sušiček jsou ventilační a kondenzační. Rozdíly jsou hlavně v technologii sušení, rychlosti sušení a spotřebě elektrické energie. V parametrech jsou na tom podobně. Liší se způsobem jakým odvádějí z prádla přebytečnou vodu. Ventilační sušičky jsou méně obvyklé, zato kondenzační jsou velmi rozšířené.

Ventilační sušičky horký vzduch vypouští ven. K ventilační sušičce budete potřebovat odvodovou rouru a je nutné jí umístit do větrané místnosti. Jen málo koupelen má tuto možnost zabudování roury, je to přece jen stavební zásah do koupelny, proto jsou     u nás oblíbené sušičky kondenzační. Výhodou ventilačních sušiček je nižší pořizovací cena a nižší spotřeba energie.

Nejlepší sušičky dle nákupního rádce

[table id=7 /]
DALŠÍ PARAMETRY SUŠIČEK

Kondenzační sušičky

V kondenzační sušičce se pára mění ve vodu z té odtéká voda odtokem, nebo se kumuluje v nádobě uvnitř sušičky. Kondenzační sušičky se prodávají ve dvou typech, s tepelným, nebo topným tělesem. Aby sušící účinnost fungovala jak má, musí být  sušička umístěna v dostatečné vzdálenosti od sprchy, pračky a umyvadla, aby byl proudící vzduch do sušičky dostatečně chladný.  U kondenzačních sušiček proudí prádlem horký suchý vzduch, který z prádla sbírá vlhkost, té se zbavuje ochlazením. Chladný vzduch se ohřívá tepelným čerpadlem nebo topným tělesem a vrací se zpátky do prádla. Kondenzovaná voda ze sušičky odchází hadicí do odpadu nebo ji musíte pokaždé vylít z nádržky. Kondenzační nádržka bývá zpravidla kolem 4 litrů. Důležitá je i kontrolka naplnění nádoby, nemusíte stav kontrolovat a nehrozí její přeplnění.

Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem je modernější, je velmi šetrná k prádlu, hodí se i na sušení nejjemnějších textilií. Tepelné čerpadlo ohřívá zbytkový vzduch uvnitř sušičky a posílá ho zpět do prádla. Teplo tedy neodchází ze sušičky ven, čímž dochází k výrazně energetické úspoře. Nevýhodou sušičky s tepelným čerpadlem je pravidelnost čištění filtrů zachycující žmolky a nečistoty z prádla. Oproti sušičce s topným tělesem je energeticky výhodnější.

Kondenzační sušička s topným tělesem ohřívá vzduch pomocí topného tělesa, má rychlejší sušící cyklus, je levnější oproti sušičkám s tepelným čerpadlem, ale je energeticky náročnější.

Sušičky – na co nezapomenout při výběru

Mezi základními  funkcemi  pokud máte malé děti by neměla chybět dětská pojistka. Oblíbenou funkcí je odložený start. Co se týče žehlicích programů, některé sušičky nabízejí rovnou dva, a to program pro snadné žehlení a žehlicí program. Program snadné žehlení snižuje pomačkání při sušení. Nejefektivnější jsou v tomto ohledu sušičky s parní funkcí. Důležitý je také LCD displej, na kterém najdete důležité informace. Moderní sušičky jsou vybavené také senzory zbytkové vlhkosti, které upravují délku programu. Některé typy sušiček mají ve výbavě sušící koš. Popřípadě se dá dokoupit. Ten se vloží do bubnu, při sušení se neotáčí, umožňuje tak sušení velmi jemného prádla, bez pomačkání.

Slevy na sušičky

Při výběru sušičky se nevyplácí šetřit. Vybírejte sušičky s nejvyšší energetickou třídou A+++, rozdíl ve spotřebě oproti sušičkám třídy B je velice značný. Zatímco dražší spotřebič může mít spotřebu na jeden cyklus okolo 1,2 kWh, levnější sušičky s horší energetickou třídou spotřebují 3 a více kWh. Zaměřte se také na účinnost sušení. Označuje se písmenem A až G, kde A je nejúčinnější. Označuje kolik sušička vytváří vlhkosti ve svém okolí. Vyhnete se tak zbytečné vlhkosti v koupelně.

Nezapomínejte ani na kapacitu sušičky. Vybírejte sušičku podle toho kolik máte členů v domácnosti. Nejnižší kapacita sušičky je 3 kg, pro jednočlennou nebo dvoučlennou domácnost se však nejčastěji doporučuje kapacita 6–7 kg. Máte-li malé děti, budete potřebovat určitě kapacitu 8 kg i více.

Ohodnoťte článek o sušičkách

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasování, průměr: 4,00 z 5)

Loading...

další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS