Podle čeho si vybrat čističku vzduchu, aby vám dokonale sloužila

,
Podle čeho si vybrat čističku vzduchu, aby vám dokonale sloužila

Kvalita vzduchu, který dýcháme, má vliv na naše zdraví. Čističky vzduchu pomáhají zvyšovat kvalitu vzduchu, mohou výrazně přispět ke zlepšení zdraví a celkové duševní pohodě. Čistička vzduchu výrazně uleví alergikům a astmatikům, je i skvělým řešením pokud máte doma chlupatého mazlíčka a trápí vás poletující množství chlupů. Na co se při výběru čističky vzduchu zaměřit?

Jak vybrat čističku vzduchu

Často nám zabraňuje venkovní smog větrat, tak jak bychom potřebovali. Tento problém lze vyřešit pořízením čističky vzduchu. Čistička vzduchu je vhodná do každé domácnosti, pokud máte dýchací potíže, nebo máte doma alergika investice do čističky vzduchu se vám rozhodně vyplatí.
Hlavním účelem čističek je vyčistit vzduch od prachu, bakterií, virů, roztočů, pylů a nepříjemného pachu cigaretového kouře či vaření. Některé druhy čističek odstraní i jedovaté toxiny.
Čističky vzduchu mají levný provoz, většina spotřebuje stejné množství energie jako žárovka.

Na co se při výběru čističky vzduchu zaměřit

Při výběru čističky vzduchu se zaměřte na typ filtrů, jejich údržbu a životnost. Některé filtry je potřeba umývat a tak se opět škodlivé částice dostanou do ovzduší. Životnost filtrů se pohybuje mezi 6 – 12 měsíci.
Některé typy čističek mají přídavné funkce jako například zvlhčovač, nebo ionizátor. Modely s předfiltrem zachytí i hrubé nečistoty, například zvířecí chlupy.

Velikost prostoru a výkon

Pro výběr čističky vzduchu je klíčová velikost místnosti a výkon. Výkon udává množství přefiltrovaného vzduchu v metrech krychlových za hodinu. Vzduch by měl čističkou projít dvakrát až třikrát za hodinu, pokud máte v domácnosti alergika, tak až čtyřikrát. Výkon by měl být naddimenzovaný, aby se čistička nezatěžovala na maximum.

Na trhu jsou v nabídce čističky vzduchu s filtry, které dokážou vyčistit vzduch od prachu, alergenů nebo kouře z cigaret. Pokud máte doma alergika nebo astmatika, zjistěte si, zda čistička má kompatibilní filtr v rámci příslušenství. To samé platí, pokud v místnosti kouříte. Když máte doma chlupatého miláčka, vybírejte čističku vzduchu s předfiltrem, který zachytí hrubé nečistoty, jako jsou chlupy apod.

Náklady

Na zdraví by se šetřit nemělo, proto by při výběru čističky vzduchu neměla hrát cena hlavní roli. Ceny nejlevnějších kvalitních čističek vzduchu se pohybují okolo 5000 Kč. Vyplatí se sáhnout po dražším modelu, který má lepší vzduchový výkon a účinnější filtraci. Takovou čističku pořídíte kolem 8000 Kč. Počítejte s tím, že je potřeba měnit filtry, většina filtrů vydrží bez výměny 6–12 měsíců.

Spotřeba

Spotřeba elektrické energie u čističek vzduchu závisí na jejich příkonu. Čím vyšší je příkon, tím vyšší je spotřeba energie. Většina modelů má příkon 30 – 60 W.
Nižší spotřebu mají čističky bez topného tělesa nebo motoru, ale mívají nižší účinnost.
Cena filtrů je různá, záleží na typu filtru. Nejjednodušší typy pořídíte za několik set korun, nejdražší sady v hodnotě několika tisíc korun.

Důležité parametry

Vzduchový výkon

Vzduchový výkon je parametr, který by měl odpovídat místnosti, ve které se bude čistička vzduchu nacházet. Potřebný výkon získáte tak, že objem místnosti vynásobíte hodnotou alespoň 2,5. Pokud jsou v domácnosti astmatici či alergici vynásobte objem místnosti 4x. Čistička vzduchu je schopna vyčistit vzduch pouze v jedné místnosti. Přístroje jsou přenosné a některé modely disponují kolečky pro snadnější přemístění.

Velikost

Nejmenší čističky vzduchu bez problémů umístíte na poličku v pokoji. Větší modely bývají výkonnější, mohou mít rozměry až 50 × 30 × 25 cm. S většími rozměry roste i váha. Malé modely mohou vážit několik stovek gramů, velké až 10 kilogramů.

Hlučnost

Parametr hlučnosti je velmi důležitý. Obecně platí, že čím větší výkon čistička má, tím bude i vyšší míra hluku. Hodnoty hluku by neměly přesahovat 50 dB, pokud budete čističku používat i v noci pak by neměla hodnota hluku přesáhnout 30 dB. Některé modely disponují funkcí Noční režim, kdy se hluk ztiší na minimum a nebude vás rušit ve spánku.

Typy filtrů

Uhlíkový filtr – slouží k zachytávání pachů ze vzduchu, například cigaretového kouře. Po čase ztrácí účinnost a je nutné jej vyměnit. Je možné ho kombinovat s HEPA filtrem.
Prachový filtr – zbavuje vzduch větších prachových částic. Často se používá jako předfiltr pro HEPA filtr.
HEPA filtr – má garantovanou účinnost 99,97 % a zvládne zachytit i velice malé částice do 0,3 mikronu. Je ideální pro alergiky a astmatiky, zbavuje vzduch pylu a zvířecích chlupů.
Elektrostatický filtr – pracuje na principu magnetismu. Zachycuje prach, alergeny, viry, bakterie a plísně. Bývá omyvatelný, takže jej nemusíte měnit. Pokud není v kombinaci s ventilátorem, pokryje jen nejbližší okolí čističky. Předchozí varianty filtrů jsou prakticky efektivnější.

Přídavné funkce

Časovač – umožňuje nastavit čas, jak dlouho bude čistička vzduchu pracovat. K dispozici bývá několik přednastavených hodnot.
Regulace proudění vzduchu – usměrňuje směr a intenzitu proudícího vzduchu. Nemusíte manipulovat s celou čističkou.
Odložený start – spustí zařízení za určitou dobu, kterou si určíte
Indikátor výměny filtru – čistička vás upozorní, kdy je potřeba vyměnit filtr
Ionizátor – zvyšuje účinnost filtrace vzduchu. Funguje na principu vydávání záporných iontů, které shlukují nečistoty a usnadňují tím jejich filtraci pomocí HEPA filtrů.
Noční režim – čistička přizpůsobení výkon a hlučnost pro nerušený spánek, maximálně do 30 dB.
Senzor kvality vzduchu – senzor, který oznamuje, jaká je kvalita vzduchu ve vašem pokoji, kolik času může trvat vyčištění nebo kdy už není třeba mít přístroj zapnutý.
UV lampa – UV záření ze vzduchu odstraňuje viry a bakterie. UV lampa je zabudovaná uvnitř čističky, nemusíte se tak bát negativních účinků.
Dálkové ovládání – je určené pro ovládání čističky na dálku. Ovladač může být jednoduchý, který slouží jen k vypnutí a zapnutí. Lepší modely ovládají i kompletní funkce čističky.
Displej – nabízí přehled zapnutého programu, teplotu vzduchu a vlhkost a další doplňkové funkce.
Dětská pojistka – funkce, s níž zamknete ovládací panel.

Údržba

Čističku vzduchu je potřeba pravidelně otírat, zaprášená čistička nikdy nedosáhne 100 % výkonu. Důležitá je i výměna filtrů. Pokud čistička nemá indikátor výměny filtrů, je potřeba pravidelně kontrolovat jejich stav a případně je včas vyměnit.

Jak čističku vzduchu využít na 100 %?

Pokud budete chtít čistit celý byt, postupujte místnost po místnosti. Výkon čističky vzduchu je dimenzovaný jen na jednu místnost. Nezapomeňte místnost uzavřít a nevětrejte. Čističku zapínejte vždy až po větrání, oknem by se při větrání do místnosti dostaly další nečistoty jako pyl a prach.
Umístění čističky
Čistička vzduchu by měla být zhruba ve výšce pasu. Vzduch tak může lépe cirkulovat. Zajistěte, aby proud čistého vzduchu směřoval do nejpoužívanější části místnosti. Čistička by neměla ležet na zemi v blízkosti okna nebo dveří.
Pokud doma kouříte, čistička vzduchu by měla být vybavena kromě HEPA filtru i uhlíkovým filtrem nebo pachovým filtrem.
Vybírejte vždy model podle míry znečištění a filtry podle toho, zda máte doma alergika.

Nejlepší čističky vzduchu podle hodnocení uživatelů

Ionic-CARE Triton X6 stříbrná

Ionic-CARE Triton X6 dřevo

Ionic-CARE Triton X6 perleťová

Xiaomi Mi Air Purifier 3C

Xiaomi Mi Air Purifier 3H

Hodnocení Podle čeho si vybrat čističku vzduchu, aby vám dokonale sloužila

Ohodnoťe náš článek Podle čeho si vybrat čističku vzduchu, aby vám dokonale sloužila. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Podle čeho si vybrat čističku vzduchu, aby vám dokonale sloužila

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS