.

Porovnání pracích prášků, gelů a tablet

Hledáte prací prostředek, který hravě odstraní i ty nejodolnější skvrny? Aby bylo vaše prádlo krásně čisté a voňavé, je zapotřebí používat kvalitní prášky na praní. Pracích prášků je na trhu nepřeberné množství. Jak je to s jejich kvalitou? Opravdu vyperou i odolné skvrny, jak se uvádí v televizních reklamách? Nekvalitní prací prášek se většinou pozná podle toho, že nedokáže vyprat problematičtější skvrny, ale ani se nerozpustí a zanechá na prádle bílé fleky. Jaký prostředek vybrat, prací prášek, gel a nebo tablety? Každý má svoje výhody a nevýhody.

Prací prášky sypké

Prací prášky jsou vhodné především na praní bílého prádla. Obsahují bělidla a tak dokáží odstranit i obtížné skvrny například od vína, kečupu, trávy, bláta… Obsahují také rozjasňovače proti nežádoucímu zešednutí. Mají také široký rozptyl pracích teplot, který se pohybuje od 30 °C do 90 °C. Pro praní barevného prádla vybírejte prášky pro barevné prádlo bez bělidel. Prací prášky mohou v důsledku přítomnosti bělidel a optických rozjasňovačů způsobovat blednutí barev, z tohoto důvodu nejsou vhodné pro praní barevného a černého prádla.

Prací gely

Prací prášek ve formě gelu neobsahuje bělidla a naopak obsahuje větší množství neiontových tenzidů, která chrání vlákna. Je vhodný na praní barevného a černého prádla. Dobře se rozpouští ve vodě a nezanechává tak skvrny na prádle. Gelové prací prášky nezpůsobují blednutí barev, avšak účinnost odstraňování silných skvrn je nižší. Tekuté prášky lze také použít na praní v ruce. Nevýhodu je vyšší pořizovací cena oproti prášku a menší účinnost na velmi špinavé prádlo.

Tablety na praní

Jejich největší výhodou je univerzálnost použití na bílé i barevné prádlo. Tablety se aplikují přímo do bubnu pračky a mají intenzivnější účinek odstraňování skvrn než prací gel. Nezpůsobují blednutí barev, ve vodě se dobře rozpouští. Nevýhodou pracích tablet je nemožnost ovlivnit dávkování a také jejich vyšší prodejní cena.

Pozor na alergeny

Alergeny jsou látky aromatického charakteru, které jsou v pracích prášcích zastoupeny ve velkém množství. Výrobci mají povinnost na obalu uvádět alergeny, pokud přesáhnou hodnotu 100 mg/kg. Pokud víte, že trpíte na nějakou látku alergií, pečlivě si nastudujte obal a ověřte si, zda se v prášku daná látka nenachází.

Testy pracích prášků, gelů a tablet

Nejlepší prací prostředky podle německého Testberichte.de

Nikwax Tech Wash – tekutý prací prostředek, deální pro všechny druhy oděvů včetně technicky pokročilých funkčních oděvů
Persil Gel Expert Color – gel ne barevné prádlo. Obsahuje čistící látky, které byly vytvořeny pro maximální čistotu prádla a látky pro ustálení barev, které zajistí, že barva vašeho prádla zůstane nádherně zářivá. Výborně se rozpouštějí a na tkaninách proto nezanechávají nežádoucí stopy.
Persil Color XXL – prášek na barevné prádlo, proniká hluboko do vláken pro odstranění i těch nejodolnejších skvrn.
Perwoll Brilliant Color – gel na barevné prádlo. Tekutý prací prášek Perwoll s efektem obnovení barev má velmi unikátní složení, které brání vymývání barevných pigmentů z vláken a předchází tak blednutí barev, je prvním speciálním pracím prostředkem, který obnovuje intenzitu barev a zbavuje barevné oblečení zašednutí, je vhodný pro oblečení v zářivých a pastelových barvách a dokonce i pro jemné barevné tkaniny.

Nejlepší prací prostředky podle rakouského Preisvergleich.at

Persil Universal – prášek na bílé a barevné prádlo. Má výborné prací, čistící a bělící vlastnosti, které byly vytvořeny pro maximální čistotu vašeho prádla. Výborně se rozpouští a na tkaninách tak nezanechává nežádoucí stopy.
Coral Optimal Color – prášek na barevné prádlo. Vhodný na všechny typy barevného oblečení. Složením proniká mezi vlákna a dokonale odstraňuje nečistoty a vyhlazuje vlákna, aby barvy vydržely déle zářivé.
Perwoll Black – tekutý prací prostředek na černé a tmavé prádlo, s efektem obnovení barev.

Aktuálně nejprodávanější prací prášky, gely a tablety v ČR

Ariel kapsle Color – kapsle na praní na barevné prádlo, 3× koncentrovaný účinek: praní, odstraňování skvrn a rozjasňování praného prádla.
Lovela 4,7 L – tekutý prací prostředek. Prací prostředek je určen pro děti a proto neobsahuje žádné optické zjasňovače, enzymy, umělá barviva ani jiné alergeny.
Woolite extra dark 4,5 L – tekutý prací prostředek. Woolite určený na černé, tmavé oblečení a džínovinu šetří prádlo před jeho vyšisováním a zachovává jeho sytou barvu. Chrání textílie před ztrátou tvaru, poškozením vláken a vytvářením žmolků.
Monteráček – pasta na mastnou špínu. Pro praní silně znečištěného textilu. Bez vyvářky vypere látky znečištěné tuky a oleji – montérky, pracovní pláště, utěrky apod. Pro použití v pračkách i pro ruční praní.
Woolite extra color 4,5 L – tekutý prací prostředek na barevné prádlo. Účinně pere a chrání barevné oblečení. Prací prostředek chrání před obarvením prádla, blednutím barev a změnou tvaru prádla.
Dalli med – prací prášek pro alergiky, astmatiky a lidi s citlivou pokožkou. Je vhodný i pro jemnou pokožku miminek a malých dětí. Prášek je zcela bez parfemace, barviv a konzervačních látek. Lze ho použít při teplotách od 20°C do 95°C, je tedy vhodný jak pro jemné ruční praní (i vlnu a hedvábí vypere šetrně a přitom dokonale), tak pro praní silně znečištěného prádla. Hodí se pro bílé i barevné prádlo.

Ohodnoťte článek o porovnání pracích prášků, gelů a tablet

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS