Poruchy ledniček, které si zvládnete opravit sami doma

,
Poruchy ledniček, které si zvládnete opravit sami doma

Lednice je důležitým spotřebičem domácnosti, bez kterého se jen těžko objedeme. Pokud nastane její porucha, může to být nemalý problém. Většina poruch vyžaduje zásah odborníka, ale u některých si hravě poradíte sami. Jaké jsou nejčastější poruchy ledniček a jak je svépomocí vyřešit odpovíme v následujícím článku.

Může se stát, že se lednice začne chovat neobvykle. Změní se tiché vrčení, na dně ledničky se objeví voda nebo led, potraviny nejsou dostatečně vychlazené, brzy se kazí a plesniví. Většina těchto problémů je snadno řešitelná, i když se někdy může stát, že to indikuje závažný problém. Nejčastější poruchy lednice:

Praskání a pukání v ledničce

Občas se stává, že se z lednice ozývají zvuky, jako je praskání, bouchání nebo pukání. Není důvod se znepokojovat, tyto zvuky jsou většinou způsobené tepelnou roztažností materiálu. Chladem se materiály smršťují a to se může projevit těmito zvuky. Zvuky mohou tedy vydávat hrnce uvnitř nebo samotný plášť ledničky. Jde o běžný provozní stav a ne o poruchu. Máte-li pocit, že lednička bublá je to také v pořádku. Tyto zvuky způsobuje pohyb chladicích plynů, když se mění v kapalinu uvnitř chladicího systému.

Namrzání lednice

Tento problém způsobuje kondenzace vlhkosti. Pokud máte lednici vybavenou technologií proti namrzání (No frost), nemělo by se stávat, že na stěnách lednice zůstane vrstva ledu. Vlhkost by měla stékat na dno a skrz malý otvor ven na zadní stranu, kde je umístěná sběrná nádoba. Z ní se přebytečná voda odpaří. Pokud i přes to lednice namrzá, je možné, že děláte chyby při jejím užívání. Vlhkost do lednice může vniknout, pokud ji stále často otvíráte, dáváte do ní teplá jídla nebo je opotřebované těsnění.
Abyste kondenzaci vlhkosti předešli, ukládejte potraviny s vysokým obsahem vlhkosti jako je zelenina, ovoce, maso, ryby do zásuvky, kde je vlhkost regulována, výrobci ji označují např. BioFresh či HydroSafe.
Pokud nepomůže ani tato změna návyků a lednice stále namrzá, bude zřejmě opotřebované těsnění. Nové těsnění seženete jako náhradní díl u výrobce vašeho modelu a jeho výměnu zvládnete i svépomocí.

Vibrace

Vibrace lednice mohou způsobovat vibrují hrnce a poklice uvnitř, případně samotný kovový plášť ledničky. Tento problém můžete lehce vyřešit. Vibrace způsobuje neúplný kontakt lednice s podlahou. Pokud je některá nožička ve vzduchu, vyšroubujte ji tak, aby pevně doléhala k podlaze. Tato jednoduchá úprava problém často vyřeší. Pokud nemáte u lednice nastavitelné nožičky, pomůže její vypodložení. Ideální je, když použijete i vodováhu, aby byla lednička v rovině.
Pokud příčinou není nesprávné ukotvení, zaměřte se na ventilátor, který je v ledničkách s beznámrazovou technologií. Může být opotřebovaný a nesprávným chodem způsobovat vibrace. V tom případě už je potřeba zavolat odborníka, který se postará o jeho případnou výměnu.

Voda na dně lednice

Pokud naleznete na podlaze lednice vodu, příčinou bývá nejčastěji kondenzovaná vlhkost. Je možné, že nefunguje odtokový kanálek, kterým voda z kondenzace odtéká do sběrné nádoby, ze které se samovolně odpařuje, (týká se ledniček s technologií No Frost). Otvor můžete znovu zprůchodnit jednoduše za pomoci ostrého předmětu, například jehlicí na pletení.

Špatné chlazení a přehřívání lednice

Může se stát, že lednice málo chladí. Nejčastějším důvodem bývá špatně nastavený termostat. Optimální teplota se může v průběhu roku měnit, na vině je měnící se teplota v bytě. Může se stát, když nastavíte termostat do určité polohy v zimě, s příchodem teplého počasí v létě lednička nebude chladit potraviny na vámi požadovanou teplotu. V takovém případě stačí zvýšit výkon lednice a problém by měl být odstraněn.
Dalším důvodem, proč lednice málo chladí, může být i to, že máte lednici umístěnou příliš blízko u jiného zdroje tepla, např. topení, sporák, myčka nádobí, okno. Lednici je potřeba umístit do stínu a v dostatečné vzdálenosti od tepelných zdrojů. Je potřeba také dostatečný odstup od okolních předmětů a stěn, aby mohl vzduch kolem kondenzátoru volně proudit. Doporučené vzdálenosti jsou z boku 2 cm a alespoň 5 cm vzadu. Kondenzátor se snadno zanáší prachem, to také brání proudění vzduchu, kompresor se více namáhá a dochází k přehřívání lednice ze zadní strany. Jednou za čas byste měli zadní část lednice povysávat, nebo prach vyčistit mechanicky.
Ve vnitřním prostoru lednice se nachází výparník, který prostor uvnitř ochlazuje. Umístěním nádob nebo rozměrných kusů potravin těsně dozadu zabráníte proudění chladného vzduchu uvnitř a ten se nedostane do celého prostoru lednice.

Hlučná lednice

Pokud vydává chladnička hlasité, rušivé zvuky, pravděpodobně bude na vině kompresor. V tomto případě vám nezbývá nic jiného než zavolat servisního technika, který zjistí, zda je problém opravitelný, nebo si budete muset koupit nový spotřebič.

Lednice nesvítí

Výměna osvětlení není tak jednoduchá. Dříve používané žárovky nahradily LED diody, které jsou úspornější a mají mnohem delší životnost. Jsou však součástí osvětlovacího panelu, který je specifický pro každý model ledničky. Ten se prodává jako náhradní díl pro daný typ lednice. S výběrem vám poradí servisní technik, který se postará i o jeho výměnu.

Lednice vůbec nechladí

Pokud lednice po zapojení do zásuvky nechladí, dejte jí chvíli čas na adaptaci. Po pár minutách by měla začít chladit. Pokud po nějakém čase stále nechladí, je možné, že do ní neproudí elektrická energie. Zkontrolujte, zda lednice svítí, pokud ne, mohlo dojít k poškození přívodního kabelu při posouvání lednice. Pokud je kabel v pořádku, zavolejte servisního technika, který zjistí příčinu problému.

Lednice stále běží

Pokud lednice nevypíná a stále běží kompresor a uvnitř lednice nedochází k namrzání, chyba bude nejspíš v chladicím systému. Může se jednat o únik chladiva. V takovém případě volejte servisního technika.

Porucha výrobníku na led

Lednice vyšších tříd, zejména ty dvojdveřové, jsou vybavené výrobníkem ledu. Nejčastější příčinou nefunkčního výrobníku ledu v lednici je ve špatném připojení ke zdroji vody. Pokud zásobník dávkuje kostky ledu, ale nefunguje dávkování ledové tříště, může to signalizovat poškozený, nebo zničený drtič ledu. Jeho případnou výměnu doporučujeme přenechat odborníkům.

Hodnocení Poruchy ledniček, které si zvládnete opravit sami doma

Ohodnoťe náš článek Poruchy ledniček, které si zvládnete opravit sami doma. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasování, průměr: 2,33 z 5)
Loading...

Podobné články k Poruchy ledniček, které si zvládnete opravit sami doma

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS