Před prodejem nemovitosti můžete její cenu zvýšit. Víme, jak na to

Před prodejem nemovitosti můžete její cenu zvýšit. Víme, jak na to

Chystáte se prodat dům nebo byt? Pokud nad prodejem uvažujete, měli byste vědět, že existují způsoby, jak cenu nemovitosti navýšit. Jednoduchá vylepšení mohou zvýšit hodnotu nemovitosti až o desítky tisíc korun. Jak postupovat abyste byli spokojeni vy jako prodejce, ale i nový majitel?

Při stanovení ceny domu či bytu je samozřejmě klíčová lokalita, zda se nemovitost nachází v lukrativní oblasti, zda je součástí prodeje parkovací místo nebo sklep.

Oslovte znalce

V realitní kanceláři nebo na stavebním úřadě požádejte o nezávislé hodnocení nemovitosti. Ocenění nemovitosti vám poskytne reálný pohled, jakou má nemovitost cenu. Specialista v oblasti nemovitostí vám poradí, na čem je možné cenu navýšit, nebo naopak z jakých důvodů by měla být cena nižší.
Pokud se vám odhadnutá cena nezdá, můžete si na internetu vypočítat přibližnou sumu za vaši nemovitost pomocí praktické online kalkulačky. Tato služba je zdarma.
Další volbou je využití online nezávazného ohodnocení nemovitosti. Formou dotazníku, ve kterém se nacházejí základní údaje o rozloze, lokalitě bez bližší specifikace vám na základě vyplnění dotazníku sdělí, kolik vaše nemovitost přibližně stojí. Nevýhodou je, že se na nemovitost nikdo nepřijde podívat. Za tuto službu zaplatíte přibližně 250 korun.
Na online kalkulačky a výpočty ale raději moc nespoléhejte, je lepší za nějaký poplatek raději zavolat znalce, který se v oblasti nemovitostí pohybuje. Ten přesně ví, co zrovna „frčí“ , co lidé vyhledávají a od čeho se raději drží dál.

Co ovlivňuje cenu nemovitosti?

Cenu nemovitosti ovlivňuje především lokalita, pokud se jedná o byt tak vlastnictví, (zda je byt v osobním či družstevním vlastnictví), jeho poloha ( v jakém je poschodí), velikost, stav nemovitosti, občanská vybavenost a parkování.

Lokalita
Nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje cenu nemovitosti je lokalita, tedy místo, kde se nemovitost nachází. V rámci lokality se zohledňuje dostupnost pracovních příležitostí a občanská vybavenost – dostupnost nákupních možností, dopravní spojení hromadnými prostředky, silniční spojení, možnosti vzdělání, sociální aktivity, sportovní vyžití a dostupnost úřadů, vzdálenost od centra, parky. Čím více pracovních příležitostí a kultury, tím je cena nemovitosti vyšší. Dále se v rámci lokality zohledňují různé zátěže, např. znečištěné ovzduší, odpady, hluk, kriminalita.

Vlastnictví
Na celkové výši nemovitosti se podílí i vlastnictví. Pokud byt není v osobním vlastnictví, ale je ve vlastnictví družstva, máte právo byt užívat ve svůj prospěch, ale nejste jeho vlastníkem, jste jen členem družstva, které má nájemní smlouvu k bytu.

Poloha bytu v domě
Byty v přízemí mívají většinou nižší cenu než byty v patrech, i když se nachází ve stejném bytovém komplexu. Důvodem je hlavně bezpečnost. Stejné je to u bytů v podkroví, tyto byty jsou často vyhledávané, ale někoho může odradit velké vedro v létě, nebo případné zatékání ze střechy. Vše závisí na mnoha dalších faktorech, zda je v domě výtah, jeho rozměrová kapacita a nosnost, zda je k bytu k dispozici sklep atd.

Stav nemovitosti
Dalším důležitým faktorem je i stav nemovitosti. Pokud jde o novostavbu tak se přihlíží na rok kolaudace, v případě staršího bytu se přihlíží na rekonstrukce. Zda jde o kompletní, nebo částečnou rekonstrukci a jaké opravy a kdy proběhly.

Velikost
Čím je byt nebo dům větší, tím je jeho cena vyšší. Pokud se hodnotí cena podle metrů čtverečních, tak naopak koupě většího bytu bude výhodnější než cena garsonky. Ve městě, kde je průmyslová zóna budou samozřejmě drahé i garsonky, jelikož zde bydlí lidé, kteří zde pracují.

Občanská vybavenost
Cenu nemovitosti ovlivňuje i občanská vybavenost, někdy je důležitější než rozloha bytu. Zjišťuje se dostupnost úřadu, zdravotního střediska, obchodního centra, hřiště, parky, kulturní využití a dostupnost autobusové dopravy.

Parkování
Podle zákona musí mít nové domy k dispozici parkovací místa. U starších bytových domů pokud je k dispozici parkovací stání se cena za nemovitost zvyšuje.

Náklady na bydlení
Důležitou roli také sehrávají měsíční náklady na bydlení. Pro budoucího majitele je důležité vědět, kolik se platí za služby a jak velký je vklad do fondu oprav. U bytů v osobním vlastnictví přispívají všichni vlastníci do společného fondu na opravy domu. U bytů v osobním vlastnictví je vklad do fondu menší než u družstevních bytů. Celková cena bytu je díky tomu rozdílná. Tam, kde se platí za služby méně, je cena bytu vždy vyšší.

Vyplatí se rekonstrukce?

Celková rekonstrukce domu či bytu před prodej se moc nevyplatí. Je potřeba zvážit, jak rozsáhlá by rekonstrukce měla být, abyste neprodělali. Každý nový majitel bytu či domu si jej bude chtít přizpůsobit podle svého vkusu. Vsaďte raději na částečnou rekonstrukci, nebude vás to stát tolik peněz a naopak za ni můžete více získat. Tato rekonstrukce zahrnuje výměnu starých a nefunkčních oken, výměnu dveří, popřípadě nové podlahy. Vymalujte nejlépe na bílo, dodá to pocit čistého a světlého bytu. Pokud jsou v bytě staré rozvody, je na místě je také vyměnit.
Překontrolujte veškeré zásuvky a vypínače, pokud jsou poškozeny, kupte raději nové. Nezapomeňte zkontrolovat zda fungují všechna světla.
Vykliďte vše nepotřebné co vytváří pocit přeplněné místnosti. Pomocí dekorací můžete z malé místnosti opticky vykouzlit větší, stačí si pohrát se světlem, na stěnu umístit zrcadlo, nebo do místnosti dát světlý koberec. Místnosti by měly působit vzdušně a prostorně.

První dojem

Při prodeji rodinného domu je velmi důležité vytvořit dobrý první dojem i v okolí domu. Dobrý dojem udělá například hezky upravená zahrada. Posekejte trávu, vyčistěte bazén, upravte záhony.
Zaměřte se na to, jaký dojem udělá byt či dům na kupujícího, jaký dojem by udělal na vás. První dojem musí být dobrý, aby kupující toužil nemovitost koupit. Lidé se často rozhodují i podle sympatií k majiteli. Pokud budete vypadat sebevědomě, budete se slušně chovat a vytvoříte příjemnou atmosféru získáte pár bodů v rozhodování navíc.

Využijte Home staging

Home Staging je profesionální příprava nemovitosti k prodeji. Základní úlohou home stagingu je nemovitost za minimální náklady upravit tak, aby byla přitažlivá pro potenciální zájemce o koupi.
Jedná se o menší úpravy, které vyzdvihnou klady nemovitosti. Před focením či prohlídkou je běžné byty upravovat, tato investice se pak mnohonásobně vrátí při prodejní ceně. Tato služba není zdarma, ale při prodeji nemovitosti se určitě vyplatí.

Hodnocení Před prodejem nemovitosti můžete její cenu zvýšit. Víme, jak na to

Ohodnoťe náš článek Před prodejem nemovitosti můžete její cenu zvýšit. Víme, jak na to. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasování, průměr: 3,67 z 5)
Loading...

Podobné články k Před prodejem nemovitosti můžete její cenu zvýšit. Víme, jak na to

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS