Přehledný návod jak správně recyklovat běžné druhy odpadů

Přehledný návod jak správně recyklovat běžné druhy odpadů

Každý z nás se podílí na kvalitě životního prostředí. Když produkujeme odpad ve stále větší míře, je o to důležitější zaměřit se na třídění a následnou recyklaci. Recyklace znamená opětovné zužitkování materiálů získaných z odpadů, jejichž zpracování je účelné z důvodu ochrany přírody i úspor surovinových zdrojů či energií. Recyklovat lze téměř všechno, odpad se ale musí třídit. Mnoho lidí stále neví, nebo ignorují pravidla, co kam patří. V kontejnerech tak končí věci, které tam nepatří a v recyklačním centru tak pracovníkům komplikují práci.
Běžné jsou kontejnery na plast, sklo, papír a oděvy. Stále častěji se objevují i kontejnery na třídění kovových obalů, na baterie a další materiál. Na kontejnerech jsou umístěny nálepky, které přesně popisují, co do nich patří a co ne. O místních podmínkách systému sběru tříděného odpadu vždy rozhoduje obec, proto se všude třídí jiným způsobem.

Co lze recyklovat

Sklo – na sklo jsou zelené kontejnery kam se vhazuje sklo bez ohledu na barvu. Například, lahve od alkoholických i nealkoholických nápojů, tabulové sklo z oken. Můžete se setkat i s bílým kontejnerem na sklo, kam se vhazuje pouze čiré sklo, sklenice od zavařenin, marmelád, rozbité skleničky. Do kontejnerů na sklo nepatří porcelán, zrcadla, autosklo, pokovaná a zlacená skla, sklokeramika, laboratorní sklo, varné sklo, žárovky.

Plastvhazuje se do žlutého kontejneru. Zabírá nejvíce místa ze všech odpadů. Před vhozením do kontejneru plastové lahve zmačkejte nebo sešlápněte. I tím šetříme přírodu, snižujeme totiž potřebu svozů, protože se do nádob vejde více vytříděného odpadu. Do kontejneru na plasty patří, PET lahve, sáčky, fólie, kelímky od jogurtů, obaly od čistících a pracích prostředků, obaly od kosmetických přípravků, plastové tašky, pěnový polystyrén v menších kusech a další výrobky z plastů. Do kontejneru na plasty můžete vhazovat i nápojové kartony, dnes již existují technologie, které umí tento materiál zpracovat a opětovně využít.

Papír – modrý kontejner. Průměrná česká domácnost vyprodukuje ze všech tříděných odpadů za rok hmotnostně nejvíc papíru. Papír můžete dovézt do sběrných surovin, kde získáte za roztříděný papír finanční odměnu. Do kontejneru na papír můžete vhazovat, krabice, papírové obaly, noviny, časopisy, sešity, bublinkové obálky, ale pouze bez plastového vnitřku, obaly od potravin ( mouky, cukru, čaje). Naopak sem nepatří kopíráky, pauzáky, tapety od lepidla, mastný papír, svazky knih ( vhazovat pouze bez vazby), účtenky a použité dětské pleny.

Nápojové kartony – oranžová barva je základ, buď celé třídicí nádoby, příp. její části (např. víka), nebo v podobě oranžové samolepky, která bývá umístěna na viditelné části nádoby. Na ní by mělo být vždy vysvětleno, co do této nádoby třídit patří a co nikoli. Do takového kontejneru patří krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, Nápojový karton vždy třídiďte stlačený, tak jako třeba PET láhve, aby se do něj vešlo co nejvíce vytříděných kartonů. Do kontejneru nepatří polohliníkové sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku.

Kovy – šedý kontejner, na třídění kovových obalů. Jsou určeny především na sběr plechovek a drobnějšího kovového odpadu. Třídění kovů mohou města a obce zajistit formou sběrných dvorů, velkoobjemových kontejnerů a sběrných nádob. Do kontejnerů patří plechovky od nápojů, kovové uzávěry, šroubovací uzávěry, víčka, alobal hliníková víčka, hliníkové obaly od potravin, hřebíky, šroubky, kancelářské spony. Dalšími recyklovatelnými kovy jsou prázdné tuby od kosmetiky či kovové uzávěry od nápojů. Do šedého kontejneru naopak nepatří, plechovky od barev a jiných nebezpečných látek, těžké nebo toxické kovy, jakou jsou olovo či rtuť, elektroodpad, baterie.

Baterie – ve vybraných stanovištích sběrných nádob na tříděný odpad jsou umístěny speciální plechové kontejnery červené barvy. Kontejnery jsou opatřeny otočným, novější typ rozevíracím bubnem pro vkládání elektrozařízení a samostatnou štěrbinou pro vhazování baterií a monočlánků. Do kontejnerů je možné odkládat drobnější elektrozařízení jako např. kalkulačky, telefony, počítačové myši a klávesnice, přehrávače MP3, fotoaparáty, radiopřijímače, elektronické hračky apod. Naproti tomu televizory, počítačové monitory a zářivky včetně tzv. úsporných zářivek do kontejnerů nepatří.

Léky – léky v žádném případě nepatří do odpadkového koše. Nepoužité léčivo vždy vraťte do lékárny. Lékárny mají uvnitř prostoru dostupný uzavřený a označený kontejner, do kterého můžeme nepoužitá léčiva sami odevzdat.Sami lékárníci s nimi nemanipulují. Mají nasmlouvané vývozce nebezpečného odpadu, a jakmile se v lékárně prošlé léky nahromadí, vývozce si je přijede vyzvednout. Takovéto předání je doprovázeno vyplněním evidenčního listu o přepravě nebezpečného odpadu na území České republiky, kde je uvedeno přesné množství léčiv, která byla vývozci předána.

Hodnocení Přehledný návod jak správně recyklovat běžné druhy odpadů

Ohodnoťe náš článek Přehledný návod jak správně recyklovat běžné druhy odpadů. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 4,50 z 5)
Loading...

Podobné články k Přehledný návod jak správně recyklovat běžné druhy odpadů

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS