Příprava auta na zimu. Na co hlavně nezapomenout

Příprava auta na zimu. Na co hlavně nezapomenout

Příprava auta na zimu je jedním z nejdůležitějších úkolů každého řidiče. Je nezbytná pro bezpečnou jízdu a také pro prodloužení životnosti vašeho automobilu. Připravit auto na zimu není nic složitého. Přinášíme pro motoristy několik cenných rad, jak připravit své motorové vozidlo na toto roční období.

Jak připravit auto na zimu

Výměnou pneumatik příprava auta na zimu rozhodně nekončí. Mnoho řidičů každoročně situaci podcení a zbytečně si poté komplikují jízdu, nebo dokonce ohrožují svou bezpečnost.

Pneumatiky

Kvalitní zimní pneumatiky jsou základem bezpečné jízdy. Zimní pneumatiky jsou na sněhu a ledu ze zákona povinné již od 1. listopadu do 31. března. Osobní automobil musí mít zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech. Pokud tak neučiníte, hrozí vám v případě silniční kontroly za těchto podmínek pokuta až 2 000 Kč. Pokud nekupujete nové zimní pneumatiky, ale přezouváte na nějaké starší, nezapomeňte zkontrolovat, v jakém stavu je dezén po předchozí zimě. Jeho hloubka nesmí být nižší než 4 mm. Když nezvládnete pneumatiky vyměnit sami, zajeďte do pneuservisu. Cena za přezutí se pohybuje od 600 do 1200Kč. Pokud ještě nemáte přezuto, doporučujeme to udělat co nejdříve.

Zkontrolujte stěrače a kapalinu do ostřikovačů

S výměnou stěračů nevyčkávejte na jaro. I v zimě budete potřebovat mít čisté přední sklo u auta, stírací gumičky musí být v pořádku, aby si poradili se sněhem i kousky ledu. Vyměnit můžete samotné gumičky, nebo celá ramen stěračů. Nezapomeňte zkontrolovat, zda jsou promazaná ramena s přítlačnou pružinou, případná koroze by mohla způsobit nedostatečné dosednutí stěračů na sklo.
Důležité je nalít do ostřikovačů nemrznoucí směs. Vybírejte zimní, nemrznoucí, neředěnou kapalinu, která zvládne nízké teploty až do -70 °C. Vozte ji raději v zásobě, protože její spotřeba je v zimě vysoká.
Díly na stěrače i nemrznoucí směs zakoupíte ve specializovaných prodejnách, nebo si je můžete pořídit u čerpacích stanic, které mají také solidní výběr.

Kontrola provozních kapalin

Nezapomeňte, že nízké teploty ohrožují také provozní kapaliny. Podívejte se, jaká je hladina vaší brzdové kapaliny a motorového oleje, včetně jeho stáří vzhledem k najetým kilometrům. Pro zimu jsou ovšem vhodnější oleje tekutější, poznáte je podle nízkého počátečního čísla (SAE 10W-40). Dobré je také ověřit hladinu chladící kapaliny a její koncentraci. Doplňte ji, nebo zcela vyměňte ideálně tou nemrznoucí, které vydrží až do -30 °C.

Ošetřete karosérii

Zima na karosérii dokáže nadělat velké škody. Voda v kombinaci s posypovou solí nahrává korozi, než začne pořádně mrznout, je potřeba auto pořádně umýt a dát karoserii ochrannou vrstvu v podobě kvalitního vosku. Tekutý nano vosk koupíte od 239 Kč, půl litru barevného vosku vyjde na 700 Kč a tvrdý lak lze sehnat od 200 Kč.

Doplňková výbava

Kromě veškerých kontrol a výměn také nezapomeňte zrevidovat povinnou výbavu. Výbava auta by měla být v zimě oproti letním měsícům o něco bohatší. Neměla by chybět škrabka na led a smetáček na sníh a startovací kabely. Pokud se chystáte do hor, budou se hodit sněhové řetězy, které bývají v některých úsecích dokonce povinné. Nezapomeňte ani na rozmrazovač zámků, který je výhodnější nosit s sebou, v zamrzlém autě vám nebude nic platný. Pro případ, že uvíznete ve sněhové kalamitě je dobré mít s sebou teplou deku, svítilnu a malou zásobu jídla a pití.

Hodnocení Příprava auta na zimu. Na co hlavně nezapomenout

Ohodnoťe náš článek Příprava auta na zimu. Na co hlavně nezapomenout. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Příprava auta na zimu. Na co hlavně nezapomenout

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS