Připravme se na duben – nejnáročnější jarní měsíc pro zahrádkáře

,
Připravme se na duben – nejnáročnější jarní měsíc pro zahrádkáře

Duben bývá pro zahrádkáře nejnáročnějším měsícem. Prací, které je zapotřebí vykonat je mnoho. Pokud máte větší zahradu, čeká vás spousta práce. V dubnu je potřeba postarat se o trávník, vysít zeleninu i letničky. Na záhony lze v průběhu dubna vysévat téměř všechny druhy zeleniny, je vhodný čas pro výsadbu brambor a nového trávníku. I v okrasné zahradě je spousta práce.

Užitková zahrada

Před samotným zahájením výsevů nezapomeňte záhony zbavit všech zárodků vytrvalých plevelů.
V polovině dubna je ten správný čas pro výsadbu předklíčených i nepředklíčených raných brambor. Brambory je potřeba sázet do půdy, která je vylepšená kompostem. Pokud máte větší brambory, sázejte je hlouběji. Vzdálenost mezi řádky by měla být 70 cm a mezi brambory v řádku 40 cm.
Jestliže pěstujete česnek, musíte ho zasadit nejpozději do desátého dubna. Jen tak zajistíte dobrý výnos.
V dubnu vyséváme kořenovou zeleninu, jako ředkvičky, salát červenou řepu a hrách.
V poslední třetině měsíce přesazujeme bylinky, které pěstujeme ze semen. Na zahradě víceleté bylinky sestříhejte.
Ke konci měsíce lze sázet do fóliovníků a skleníků rajčata a okurky. Nejvhodnější doba pro sázení je večer.
Pokud máte rádi cukety je čas na výsev semen do kořenáčů, uspíší se tím sklizeň.
Pokud jste neprořezali v minulém roce po sklizni peckoviny, je nyní nejvyšší čas to napravit. Vyšší teploty urychlují hojení ran a zabraňují klejotokové rakovině.
Půda pod korunami stromů je potřeba okopat, aby se zabránilo odpařování vody. Pro usnadnění práce ji můžete namulčovat.
Koncem měsíce, kdy jsou stromy plné mízy a kvetou, můžete začít s roubováním stromů pod kůru.

Trávník

Duben je ideální pro založení nového trávníku. Je potřeba pečlivě připravit půdu, dodat jí živiny a humus. Do připravené půdy zasejte travní směs, která je vhodná do vaší zahrady.
Pokud již trávník máte, je potřeba se o něj starat. Máte-li v trávníku mech, je potřeba ho odstranit. Mechu se daří především ve stinných místech na půdách s kyselou reakcí nebo na často mulčovaných plochách. Svým růstem značně utlačuje trávník. V dubnu použijte na trávník vertikutátor nebo speciálními hrábě, které pomohou s odstraněním mechu z plochy. Při provzdušnění dojde nejen k odstranění mechu, ale i ostatních nečistot, jako jsou zbytky listí od podzimu a travní plsť. Vyhrabaný mech můžete přidat do kompostu.
Trávník je také potřeba posekat. Čas pro sečení nastává, když kvetou zlatice. Sekat by se měl nízko, kolem čtyř až pěti centimetrů. Po posečení trávník důkladně zavlažte a dodejte mu živiny. Nejlepší je použít hnojnou závlahu.

Okrasná zahrada

Stále je ještě čas na vysévání letniček. Otužilé rostliny můžete vysévat přímo do záhonu.
Okrasné trvalky a keře je potřeba přihnojit, kolem nich dát mulč a bohatě zalít.
V dubnu je čas na sázení okrasných keřů, které méně snáší chladnou zimu a později raší. Během sezóny si vytvoří silný kořenový systém.
Je potřeba zakročit proti plevelům v záhonech tak i na pěšinkách.
U odkvetlých cibulovin odstraňte odkvetlé květy, než se začnou tvořit semeníky. Listy zatím ponechejte, než zaschnou a zežloutnou. Rostliny přihnojte hnojivem s nízkým obsahem dusíku.

U růží je potřeba udělat jarní řez. Poškozené a suché výhony odstraňte. Pokračujte tím, že dáte pryč přestárlé výhony, zdřevnatělé silné stonky. Ty se řežou co nejblíže k místu štěpování, tedy u země. Další přijdou na řadu větve, které se kříží nebo jinak překáží. Nechávejte na keříku pupeny a větve, které směřují ven z keříku. Vycházejte z toho, že korunka by měla mít pravidelně rozestavěné základní výhony v počtu 3 – 5 oček. Z těch se bude dále rozvíjet rostlina. Po řezu je potřeba rostlinu přihnojit.

Balkonové a pokojové rostliny

Rostliny, které jste nechali přezimovat v místnosti s nižší teplotou zkontrolujte, zda se na nich neobjevili škůdci. Odstraňte odumřelé části a rostliny seřízněte.
V dubnu je ideální čas na přesazování pokojových i balkónových rostlin. Rostliny přesazujte vždy do čistého květináče či truhlíku. Po přesazení rostlinu důkladně zalijte. Poté udržujte substrát jen mírně vlhký, aby nedošlo k onemocnění a hnilobě kořenů. Zalévat rostliny začněte, až bude vidět, že se dobře ujaly. S hnojením začněte až měsíc po přesazení.
Pokojovým rostlinám postupně zvyšujte zálivku a můžete začít i s rosením. Nezapomeňte je také přihnojit.
Rostliny pěstované v okně směřující na jih ochraňte před přímím sluncem. Sluníčko začíná mít sílu a za oknem by se rostliny mohly spálit.
Pokud jste již dali některé rostliny ven, je potřeba sledovat počasí. Přes den je sice teplo, ale v noci se mohou objevit mrazíky. V případě nepříznivého počasí rostliny přeneste domů, nebo je chraňte netkanou textilií.
Rostliny v nádobách, které jste nechali přezimovat doma vynášejte ven raději za deštivého počasí. Mladé listy jsou citlivé na světlo a slunce by je mohlo spálit. Zatažená obloha jim zajistí ochranu.
Hlízy jiřinek nechte narašit v bedýnkách s vlhkou zeminou, případně je vsaďte rovnou do květináčů. Uložte je na světlé a teplé místo, kde počkají až do půlky května na přestěhování ven.
V dubnu se můžete s chutí pustit do osazování venkovních truhlíků .

Hodnocení Připravme se na duben – nejnáročnější jarní měsíc pro zahrádkáře

Ohodnoťe náš článek Připravme se na duben – nejnáročnější jarní měsíc pro zahrádkáře. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Připravme se na duben – nejnáročnější jarní měsíc pro zahrádkáře

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS