Přírodní léčba pigmentových skvrn

Přírodní léčba pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny trápí stále více lidí a to zejména v létě, kdy je pokožka častěji vystavena slunečnímu záření, skvrny se projevují především na obličeji, dekoltu a hřbetech rukou. Poradíme vám, jak jim předcházet a jak se jich zbavit.

Na pigmentové skvrny platí častá prevence. Procedury, které je dovedou odstranit, je nejlepší provádět v zimních měsících. Pigmentové skvrny nejsou ze zdravotního hlediska nebezpečné, ale pro ženy, kteřé se s nimi potýkají, jsou nepříjemným kosmetickým problémem.

Proč vznikají pigmentové skvrny?

Pigmentové skvrny vznikají v důsledku tzv. hyperpigmentace. To je stav, kdy dochází ke zvýšené produkci melaninu ve vrstvě pokožky zvané epidermis. Tento pigmentt má důležitou roli, pohlcuje UV paprsky, a tím chrání pokožku před škodlivým slunečním zářením. Pokud slunce není tolik silné výsledkem je rovnoměrné opálení.
Pokud se před sluncem dostatečně nechráníte opalovacími krémy, nebo pobýváte na slunci příliš dlouho, začne se tělo bránit. Buňky zvané melanocyty začnou více produkovat melanin, který se projeví na pleti v podobě pigmentových skvrn.
Další příčinou vzniku pigmentových skvrn jsou hormonální změny. Ženy, které užívají antikoncepci, nebo těhotné ženy a také ženy v období menopauzy jsou proto náchylnější k jejich vzniku. Důvodem je, že ženské pohlavní hormony přímo stimulují melanocyty, tedy buňky produkující melanin.
Dalším důvodem může být tzv. pertoxicita. Tu může vyvolat změna parfému nebo pleťové kosmetiky. V tomto případě používejte přípravky určené pro citlivou pleť.
Pigmentové skvrny mohou vznikat také při některých onemocněních, jako jsou například autoimunitní či jaterní choroby.

Jak pigmentovým skvrnám předcházet?

Nejlépe je se vzniku pigmentových skvrn bránit preventivní ochranou před sluncem. Používejte pleťový krém na obličej i tělo s UV ochranou. Roztírání věnujte především pozornost v oblasti obličeje, nezapomínejte na nos, obočí a na pleť nad horním rtem.
Je-li vaše pokožka náchylná ke vzniku pigmentových skvrn, chraňte ji po celý rok denním krémem s ochranným faktorem. Jedete-li v zimě na hory, nepodceňujte ochranu před slunečním zářením ani zde.
V těhotenství se vyhýbejte nadměrnému slunění. V 50 až 70 procentech případů se pigmentové skvrny vyskytují právě u těhotných žen.

Je možné se pigmentových skvrn zbavit?

Světlé a menší pigmentové skvrny většinou zmizí samy. Než vymizí, můžete je zamaskovat použitím kvalitního korektoru, který je o odstín světlejší než váš make-up.
Používejte make-upy s ochranným faktorem nebo BB krémy. Na trhu jsou k dostání různé krémy a séra, díky kterým skvrny postupně vyblednou.
Účinných látek, které zabírají je hned několik, vyzkoušejte krémy nebo séra s kolagenem, vitamíny A, C a E nebo kyselinu kojovou – látka s největším bělícím účinkem na trhu.
Pokud máte větší a tmavé skvrny je vhodné se s těmito projevy nechat pečlivě dermatologicky vyšetřit a vyloučit zdravotně riziková znaménka.

Chemický peeling

Na použití chemického peelingu reaguje pokožka podrážděním a následným olupováním kožních buněk (exfoliací). Po jejich odstranění se objeví nová a rovnoměrně pigmentovaná pleť. Proceduru je potřeba opakovat alespoň čtyřikrát ve čtrnáctidenním intervalu. Cena za jedno ošetření se pohybuje od jednoho do dvou tisíců korun.

Laserové odstranění

Další metodou je ošetření laserem, které má podobné účinky jako chemický peeling, ale umožňuje pigmentovaná místa eliminovat přesněji. Laserový paprsek je zaměřen přímo na konkrétní pigmentovou skvrnu, která ho vstřebá. Poté dojde k rozstřelení pigmentu na mikroskopické částečky, které se pomocí bílých krvinek postupně odplaví z těla ven. Na místě ošetření vznikne malý stroupek. Obvykle je nutné absolvovat dvě až čtyři ošetření, jedno vyjde na dva až pět tisíc korun. Tyto zákroky se doporučuje provádět v zimních měsících.

Intenzivní pulzní světlo neboli IPL

Světelný pulz se zaměří na pigmentaci, která ho vstřebává ničí. Do ošetřované oblasti IPL vydává krátkodobý světelný impuls. Toto světlo je pohlceno barvivem v pigmentové skvrně, která je krátkodobě zahřáta na teplotu okolo 60 °C a zničena. Pomocí IPL lze efektivně odstranit pigmentové skvrny hlavně ve svrchní části kůže, tedy skvrny od sluníčka. Cenově je ošetření srovnatelné s peelingem.

Za vyzkoušení stojí i osvědčené babské rady.

Babské rady, které na pigmentové skvrny zabírají:

Citron – bělicí účinky na pigmentové skvrny má například citron. Smíchejte jednu lžičku citrónové šťávy se lžičkou medu. Směs vmíchejte do bílého jogurtu a použijte na pleť jako pleťovou masku. Nechte působit 15 minut a poté smyjte.
Kořen libečku – kořen usušte, jemně rozemele, smíchejte s trochou oleje a přiložte na skvrnu.
Okurka – okurková šťáva vyběluje pigmentové skvrny a zjemňuje kůži na rukou
Podmáslí nebo jogurt – kyselina mléčná jemně odstraňuje svrchní vrstvu kůže a zesvětluje pigmentové skvrny.
Oves uvařený v octě – vybělí pihy a zesvětlí pigmentové skvrny. Postižená místa potírejte jemně tamponem. Nejprve si to vyzkoušejte na hřbetu ruky, ocet může dráždit pokožku.
Hroznové víno – šťáva z hroznů zesvětluje pigmentové skvrny na obličeji nebo v dekoltu.
Aloe vera – stimuluje růst nových kožních buněk. Potírejte skvrny několikrát denně.

Hodnocení Přírodní léčba pigmentových skvrn

Ohodnoťe náš článek Přírodní léčba pigmentových skvrn. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Přírodní léčba pigmentových skvrn

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS