.

Rizikové hračky pro děti. Nepřehlédněte

Rizikové hračky pro děti. Nepřehlédněte

Ani v novém roce se nevyhneme rizikovým produktům. Někteří obchodníci  stále nabízejí škodlivé produkty, hlavně hračky pro naše děti. Ministerstvo zdravotnictví, které se zaměřuje např. na závady spojené s obsahem rizikových látek, opět i v novém roce odhalilo několik nebezpečných hraček.

Jedná se především o panenky dovezené z Číny, které obsahují di-(2-ethylhexyl)ftalát (DEHP).  DEHP je bezbarvá až lehce nažloutlá kapalina bez zápachu. Ftaláty, neboli estery kyseliny ftalové patří mezi podezřelé lidské karcinogeny, snižují plodnost, poškozují endokrinní systém a způsobují mutace plodu. Současně je to pravděpodobný lidský karcinogen, který se podílí na vzniku rakoviny jater. Jedná se o jeden z nejvíce studovaných ftalátů.

Riziko obsahu di-(2-ethylhexyl)ftalátu (DEHP) v hračkách spočívá v tom, že při hře mohou estery kyseliny ftalové přicházet do kontaktu s ústy a kůží dítěte, mohou přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a v neposlední řadě mohou být společně             se slinami konzumovány.

Dále se kontrola zaměřila na nevhodnosti výrobků pro malé děti, zda hračky neobsahují malé části , které by dítě mohlo spolknout, kde hrozí nebezpečí udušení.

Přehled rizikových hraček:

Panenka s culíkem 15cm – výrobce Čína

Popis výrobku: Plastová panenka vysoká cca 15 cm, s barevnými, dlouhými vlasy. Oblečena do barevných textilních šatů.        Panenka je balena v uzavřeném mikrotenovém sáčku, kde je uvedeno varování před nebezpečím udušení z důvodu obsahu malých částí, země původu (MADE IN CHINA). Dále je zde uvedeno označení shody CE, recyklační symbol a upozornění ohledně nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let (vyjádřeno také piktogramem).

Hlava panenky obsahuje DEHP v množství 15,9 % hm. To nesplňuje limit 0,1 % hm.

Prodejce: Loan Tran Thi Thanh, Náměstí T.G.Masaryka 107, 46401 Frýdlant, IČ: 27163938 (prodejna: tržnice AAA, Havlíčkovo náměstí 1765, 51101 Turnov)

Přílohy

 

Sada 3 panenek  My BABY – výrobce Čína

Hlava panenky obsahuje DEHP v množství 15,2 % hm. To nesplňuje limit 0,1 % hm.

Popis výrobku: Sada 3 panenek uzavřených v mikrotenovém sáčku. Panenky jsou vysoké cca 10 cm, s barevnými textilními šaty           a dlouhými, barevnými vlasy. Na papírovém obale je uveden anglický text identifikující výrobek (My BABY), upozornění ohledně nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let z důvodu nebezpečí udušení kvůli obsahu malých částic (vyjádřeno také piktogramem), symbol Zeleného bodu, označení shody CE a země původu a tvrzení, že výrobek byl vyroben dle mezinárodních norem. Na bílé nalepené etiketě je uveden název v českém a slovenském jazyce (Panenka/ Bábika), číselný kód 00410301, dovozce, výrobce a upozorňující české texty (Není vhodné pro děti do tří let, hrozí spolknutí malých částí. Před předáním hračky dítěti odstraňte veškeré součásti obalu. Obal by měl zůstat zachován, obsahuje důležité informace. Barvy se mohou lišit od vyobrazeného.). Dále jsou zde uvedeny upozorňující texty ve slovenském jazyce, neexistující EAN kód, označení shody CE a symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“).

Prodejce: TA&VA s.r.o., Ještědská 170/81, 460 08 Liberec VIII, IČ: 27340708 (prodejna TOP Market, Partyzánská 2992, 470 01 Česká Lípa)

Přílohy

Panenka Smile Annie Baby, rough pear – výrobce Čína

Hlava panenky obsahuje DEHP v množství 12 % hm. To nesplňuje limit 0,1 % hm., stanovený v článku 67 odst. 1 ve spojení s bodem 51 přílohy XVII (Omezení výroby, uvádění na trh a používání některých nebezpečných látek a předmětů) nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 (REACH).

Popis výrobku: Panenka (typu miminko) v uzavřeném mikrotenovém sáčku, oblečena do barevného overalu (s obrázkem a textem rough pear), ev. s barevnou čepičkou a dudlíkem. Na papírovém obale je uveden anglický text identifikující výrobek a další texty (Annie Baby, Smile, Sweet OUR DOLLS WARMLY WELCOME KIDS, Use 3xAG13 Size Batteries/ NOT INCLUDED), číselné kódy ITEM NO: K358A, K358B, upozornění ohledně nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let z důvodu nebezpečí udušení kvůli obsahu malých částic (vyjádřeno také piktogramem), symbol Zeleného bodu, recyklační symbol, označení shody CE, země původu a tvrzení, že výrobek byl vyroben dle mezinárodních norem. Na bílé nalepené etiketě je uveden název v českém jazyce (PANENKA), číselný kód ITEM NO: TC142939, distributor, výrobce a upozorňující české texty (Nevhodné pro děti 3 let, Nebezpečí spolknutí nebo vdechnutí malých dílků). Dále jsou zde uvedeny upozorňující texty v jiných jazycích, neexistující EAN kód, označení shody CE, nevhodnost výrobku        pro děti do 3 let (piktogram) a symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“).

Prodejce: LINH CHI STAR s.r.o., Kubelíkova 1224, Žižkov, 130 00 Praha 3, IČ: 05633842 (prodejna OK SHOP, Havlíčkova 1405, 508 01 Hořice)

Přílohy

Panenka Beauty, greef fashion house, NO.509 – země původu Čína

Hlava panenky obsahuje DEHP v množství 20,1 % hm. To nesplňuje limit 0,1 % hm.

Popis výrobku: Panenka typu Barbie, s dlouhými vlasy balena v papírovém kornoutku. Na papírové skládačce jsou uvedeny anglické texty identifikující výrobek a další texty (Beauty, greet fashion house, Some, Happy day), obrázek královské koruny a barevná srdíčka. Dále je zde uvedeno upozornění ohledně nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let z důvodu nebezpečí udušení kvůli obsahu malých částic (vyjádřeno také piktogramem), číselný kód NO: 509, symbol Zeleného bodu, označení shody CE, země původu a tvrzení,           že výrobek byl vyroben dle mezinárodních norem. Na bílé nalepené etiketě je uveden název v českém jazyce (Panenka), číselný kód TM6676-203, dovozce, neexistující EAN kód, označení shody CE a upozornění o nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let (piktogram).

Prodejce: TOPS MARKET s.r.o., Krkonošská 194, 543 01 Vrchlabí, IČ: 05702941 (prodejna Obchodní centrum Camila, Národní 958, 551 01 Jaroměř)

Přílohy

2018-1385-vyhlášení-Panenka Beauty, greet fashion house, NO.509 (PDF, 457Kb)

2018-1385-vyhlášení-Panenka Beauty, greet fashion house, NO.509 (RTF, 601Kb)

Panenka Beauty,greet fashion house (JPG, 1386Kb

 Panenka Sweet days, NO.WX502 – země původu Čína

Hlava panenky obsahuje DEHP v množství 2,67 % hm. To nesplňuje limit 0,1 % hm.

Popis výrobku: Plastová panenka vysoká cca 29 cm, typu Barbie, s dlouhými vlasy a barevnými textilními šaty. Panenka je balena v papírové skládačce s průhledem, ev. s doplňky (kabelka, střevíce). Na skládačce jsou uvedeny anglické texty identifikující výrobek     a další texty. Na přední straně jsou uvedeny texty (Sweet days, BEAUTIFUL FASHION START FROM HERE!, THIS IS THE BEST PRESENT FOR CHILDREN), číselný symbol 3+ a graficky znázorněná mašle. Na zadní straně skládačky jsou uvedeny texty v anglickém jazyce, upozornění ohledně nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let z důvodu nebezpečí udušení kvůli obsahu malých částic         (vyjádřeno také piktogramem), země původu, označení shody CE, symbol Zeleného bodu, recyklační symbol a kód No.WX502.           Na dolepené etiketě je uveden český název (panenka v boxu), číselný kód ITEM NO: 4769-5489 a varovné texty v českém jazyce s chybou (Varování! Nevhodné pro děti do 3 let. Nebezpečí udušení zalknutím nebo vdechnutím drobných součástí. Před použitím odstraňte všechny visačky, obaly, a jejich plastová poutka. Děti musí používat hračku pod dozorem dospělé osoby. Dopročujeme, abyste si tento obal uschovali pro pozdější potřeby.) a varovné texty ve slovenském jazyce. Dále je zde uveden dovozce, výrobce, neexistující EAN kód, označení shody CE, symbol Zeleného bodu, recyklační symbol, symbol nabádající k šetrnému vztahu                 k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“) a symbol nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let.

Prodejce dle značení: Thi Thanh Binh Nguyen, Příční 19, 431 11 Jirkov, IČ: 27280381 (prodejna Smíšené zboží, Příční 19, Jirkov)

 

Panenka Happy girl, Beautiful girl, Style Fashion – výrobce Čína
 název dle značení na dolepené etiketě: Panenka, 00410076

Hlava panenky obsahuje DEHP v množství 19,7 % hm. To nesplňuje limit 0,1 % hm.

Popis výrobku: Panenka je vysoká cca 10 cm, s barevnými textilními šaty, ev. s motýlkem jako ozdobou na šatech a dlouhými vlasy. Panenka má výrazné oči (modrozelené). Je balena v průhledné plastové krabičce, s barevnými anglickými texty identifikující výrobek (Style Fashion, Beautiful girl, Happy Girl). Na bílé nalepené etiketě je uveden název v českém a slovenském jazyce (Panenka/ Bábika), číselný kód 00410076, dovozce, výrobce a upozorňující české texty (UPOZORNĚNÍ: Není vhodné pro děti do tří let, hrozí spolknutí malých částí. Před předáním hračky dítěti odstraňte veškeré součásti obalu. Obal by měl zůstat zachován, obsahuje důležité informace. Barvy se mohou lišit od vyobrazeného. Země původu Čína.). Dále jsou zde uvedeny upozorňující texty ve slovenském jazyce, neexistující EAN kód, označení shody CE a symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“).

Prodejce: KYH s.r.o., Kaprova 42/14, 110 00 Praha 1 – Staré Město, IČ: 01854453 (prodejna „obchodní centrum K-Shop“, náměstí Milady Horákové 1359/7, 360 01 Karlovy Vary)

 

Přílohy

 

Hračky bez rizika

Hledáte hračky bez rizika? Doporučujeme vždy vybírat zboží od ověřených prodejců a výrobců např. na Heureka.cz

Hodnocení Rizikové hračky pro děti. Nepřehlédněte

Ohodnoťe náš článek Rizikové hračky pro děti. Nepřehlédněte. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Rizikové hračky pro děti. Nepřehlédněte

Další články s tématikou nákupního rádce:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS