Škrob neslouží jen k pečení a vaření. Poslouží vám v domácnosti i zahradě

,
Škrob neslouží jen k pečení a vaření. Poslouží vám v domácnosti i zahradě

Skoro každá hospodyňka ho má doma. Škrob se používá především při pečení a vaření, věděli jste, že tento bílý prášek bez chuti a zápachu lze využít i jinak? Na co vše lze škrob použít? Škrob můžete použít na čištění bot nebo odstranění mastných skvrn, při péči o vlasy a pleť, při pěstování ovoce a zeleniny i léčbě kožních poranění. Podívejte se, proč mít bramborový nebo kukuřičný škrob doma v zásobě.

Na stříbro i okna

Škrob dokáže zašlým šperkům navrátit lesk. Umíchejte ze škrobu a vody pastu, kterou použijete na vyčištění stříbra či příborů. Pastou daný předmět vydrhněte pomocí hadříku, houbičky nebo měkkého zubního kartáčku, nechte pastu uschnout a poté vyleštěte.
Bramborový škrob má odmašťující, čistící a leštící účinky a podle léty prověřených babských rad pomáhá na mytí oken. Stačí ho trochu nasypat do vody určené na mytí oken. Získáte tak čisticí prostředek na okna bez použití chemie. Okna umyjte a vyleštěte dosucha běžným způsobem.

Škrob na čištění plyšáků

Mají vaše ratolesti plyšáky, které nelze prát v pračce a už jsou ušmudlané? Vlivem praní se může zdeformovat jejich tvar a velmi dlouho schnou. Sáhněte po kukuřičném škrobu, který pohlcuje pachy, absorbuje zápachy a mastnotu. Vložte hračku do sáčku, zasypte škrobovým práškem (2–3 lžíce), a několikrát sáček protřepte. Po vyndání přebytečný prášek vykartáčujte nebo vysajte.

Obuv bez zápachu

Škrob je velmi účinný proti pocení a následnému nevábnému pachu. Deodoračních schopnosti škrobu využijete, pokud vás trápí potící se chodidla a nevonící boty. Stačí nasypat trošku škrobu do bot, nechat přes noc působit a ráno přebytečný prášek vyklepat.
Pokud se vám potí nohy, naneste škrob přímo na nohy ještě před tím, než si obujete ponožky. Škrob zabrání pocení a pronikání zápachu do bot.

Odmašťovač skvrn

Škrob je díky svým odmašťujícím a absorpčním schopnostem skvělým pomocníkem na odstraňování mastných skvrn. Čerstvou skvrnu co nejdříve zasypte škrobem, je jedno který použijete, a nechte několik minut působit. Poté jej vykartáčujte nebo vysajte. Oblečení vyperte běžným způsobem. Pokud je skvrna stále neodstraněna, postup opakujte.

Krásné vlasy i zdravá pleť

Kukuřičný škrob je bohatý na vitaminy A, B C, E a minerály draslík, sodík, vápník, železo, hořčík, zinek, a fosfor. Díky těmto prospěšným, látkám je skvělou kosmetickou přísadou. Potřebujete si rychle upravit vlasy, ale nemáte čas na mytí hlavy? Použijte kukuřičný škrob, který je účinnou alternativou suchého šamponu. Stačí ho nanést na vlasy, promasírovat, nechat škrob natáhnout mastnotu a pořádně vykartáčovat. Škrob zbaví vaše vlasy mastnoty a usnadní jejich rozčesávání.
Pokud se potíte a nechcete používat chemické deodoranty a antiperspiranty můžete použít škrob. Škrob lze použít i místo dětského pudru na opruzeniny, vyrážky a jinak podrážděná místa na těle.

Pleťová maska z kukuřičného škrobu

Kukuřičný škrob prospívá i pleti. Poslouží i jako základ domácí pleťové masky, která má čistící, hydratační a vyhlazující účinek.
Co budete k výrobě potřebovat?
Smíchejte 3 lžíce kukuřičného škrobu se 3 lžičkami mléka či bílého jogurtu, přidejte trochu medu, nebo rozmačkaného banánu a naneste na vyčištěný obličej.

Na spáleniny a kousance od hmyzu

Při popáleninách ze sluníčka, nebo když se popálíte v kuchyni, sáhněte po škrobu. Škrob smíchejte s malým množstvím vody, aby vznikla kašička. Tu naneste na popálené místo, nechte chvíli působit a poté opláchněte čistou vodou.
Na kousance od nepříjemného hmyzu je stejné použití jako v případě popálenin.

Bramborový škrob jako výživa pro sazenice

Chystáte se sázet rajčata, papriky, okurky nebo cukety? Dopřejte sazenicím výživu už v počátcích růstu. Bramborový škrob obsahuje fosfor, jedná se o prvek zastávající základní stavební funkci. Podílí se na správném fungování buněčných membrán, různých bílkovin, enzymů a dalších důležitých látek. Díky tomu je bramborový škrob mnohem více účinný než kukuřičný.
Bramborovým škrobem posypte zeminu kolem rostlin a opatrně smíchejte s vrchní vrstvou půdy do hloubky 1-2 cm. Poté sazenice vydatně zalijte.
Přisypání škrobu do půdy navýší její objem a pomůže zemině s absorbováním většího množství vody. Posílí kořenový systém rostlin, zvýší příjem užitečných mikroorganismů a živin z půdy. Bramborový škrob můžete také použít na maliny, rybíz a angrešt, plody budou chutnější.

Hodnocení Škrob neslouží jen k pečení a vaření. Poslouží vám v domácnosti i zahradě

Ohodnoťe náš článek Škrob neslouží jen k pečení a vaření. Poslouží vám v domácnosti i zahradě. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Škrob neslouží jen k pečení a vaření. Poslouží vám v domácnosti i zahradě

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS