Snadné způsoby, jak vybělit záclony, aby vypadaly jako nové

,
Snadné způsoby, jak vybělit záclony, aby vypadaly jako nové

Sněhově bílé záclony jsou skvělou ukázkou úhledného domova. Bohužel někdy, i přes pečlivou péči, začnou záclony žloutnout. To však ještě není důvod, proč se jich zbavovat. Staré domácí způsoby bělení záclon opravdu fungují! Poradíme vám, jak rychle obnovit bělost dekorací oken, jak vybělit záclony.

Vaše donedávna krásné záclony vypadají nedbale? Místo čistě bílé jsou nepříjemné žluté? I silně znečištěné a obarvené záclony lze vybělit bez větší námahy. Většinu potřebných zdrojů už nepochybně máte doma.
Ačkoli za ta léta prošly četnými úpravami, záclony zůstávají dodnes nejoblíbenějším způsobem dekorací oken. Vybíráme je z mnoha důvodů, vnášejí do interiéru útulnou atmosféru, dokážou je opticky zvětšit a hlavně zaručit intimitu. V létě mohou fungovat jako moskytiéry a chránit interiér bytu před nadměrným slunečním zářením. Dnes si můžete vybrat z různých typů záclon. Garnýže jsou stále většinou zdobeny žakárovými a voálovými záclonami. Někteří volí moderní panelové nebo provázkové záclony. Co mají společné? Každý model potřebuje čas od času osvěžit.

Jak často se mají prá prát záclony?

Stojí za to prát záclony při každém čištění oken, tj. asi jednou za čtvrt roku. Pokud v domě žijí alergici, mělo by se to dělat častěji. Stojí za připomenutí, že záclona, která nebyla dlouho vyprána, je stanovištěm prachu a roztočů. Dalším problémem je žloutnutí, kterému jsou vystaveny prakticky všechny záclony. Časem může dojít k odbarvení materiálu v důsledku působení UV paprsků, detergentů a přítomnosti cigaretového kouře. Přestože žluté záclony vypadají velmi nevzhledně, nemusíte je hned vyhazovat. Existují způsoby, jak je rychle vybělit!

Jak vybělit záclony doma?

Zde nebudou nutná speciální opatření ani chemické čištění. Seznamte se s domácími způsoby jako to dělávaly naše babičky.

Jak vybělit záclony jedlou sodou?

První, velmi známou metodou bělení záclon je použití jedlé sody. Mnoho lidí to považuje za nejjednodušší a nejrychlejší. Při praní záclon v pračce přidejte do bubnu 1 čajovou lžičku jedlé sody. Po vyjmutí záclon z prádla si všimnete, že jsou mnohem bělejší.

Zkuste prášek do pečiva

Jen málo lidí ví, že prášek do pečiva také vykazuje bělicí vlastnosti. Záclona by měla být namočena v roztoku 5 litrů teplé (ale ne horké) vody a 1 sáčku prášku na 20 minut. Po uplynutí této doby záclonu vyndejte a vyperte ji v pračce jako obvykle. Prášek do pečiva působí jemně a neměl by poškodit ani jemné záclony.

Bělení záclon pomocí amoniaku

Roztok 1 litru teplé vody a 1 čajové lžičky amoniaku je další způsob, jak rychle vybělit i velmi žluté záclony. Vložte je do roztoku na 15 minut a poté je vyperte v pračce.

Domestos – způsob bělení záclon

Záclony také lze vybělit čisticími prostředky na toalety. Domestos je skvělý pro osvěžení žlutých záclon. Připravte si roztok s 5 litry teplé vody a několika lžic (3-4) čisticího prostředku. Důkladně promíchejte, dokud se neobjeví pěna, poté do ní namočte závěsy na 15 minut.

Jak vybělit záclony kuchyňskou solí?

Obyčejná kuchyňská sůl je skvělým bělícím prostředkem. Smíchejte 6 polévkových lžic soli s 5 litry vody, v tomto roztoku namočte záclonu alespoň na hodinu. Nejlepšího účinku dosáhnete, když čerstvě vyprané záclony namočíte do soli.

Jak vybělit záclony v pračce?

Není pravda, že by se záclony měly prát pouze ručně. V současné době jsou automatické pračky vybaveny speciálními programy pro praní záclon. Na co byste měli pamatovat, když se rozhodnete tímto způsobem osvěžit záclony?

Na záclony použijte speciální prací prostředek, např. sůl. Běžné prášky a gely nemusí stačit. Před vložením záclony do bubnu ji dejte do speciálního síťového sáčku. Díky tomu se bude méně ohýbat a jemný materiál ochráníte před roztržením. Při nastavování pracího programu zvolte střední teplotu (nejlépe ne vyšší než 40 stupňů) a nízkou úroveň odstřeďování. Ihned po dokončení praní je pověste na okna, kde se usuší. Materiál, který je stále mokrý, se sám narovná vlastní vahou.

Jak zabránit žloutnutí záclon?

Jakmile se vám podaří vybělit záclony, pamatujte na pár pravidel, která je udrží dlouho svěží. Uložte záclony na tmavém a chladném místě. Je důležité, aby se k nim nedostalo sluneční světlo. Osvědčeným způsobem babiček je uložení záclon do modrého papíru, který snižuje žloutnutí tkanin.
Už víte, jak vybělit staré záclony, aby opět vypadaly krásně. Nemusíte utrácet majlant za drahé prací prostředky. Vyzkoušejte staré metody, které používaly naše maminky a babičky!

Hodnocení Snadné způsoby, jak vybělit záclony, aby vypadaly jako nové

Ohodnoťe náš článek Snadné způsoby, jak vybělit záclony, aby vypadaly jako nové. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Snadné způsoby, jak vybělit záclony, aby vypadaly jako nové

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS