Srovnání chemických a bio hnojiv

Pokud chcete mít krásný svěží zelený trávník, musíte mu věnovat dostatečnou a soustavnou péči po celý rok. K nezbytným činnostem tak patří hnojení, zalévání a sekání. Po zimě potřebuje trávník hnojivo se správným poměrem živin. Nejdříve trávník připravíme na jaro, shrabeme listí, případně provedeme vertikutaci. Pokud se v druhé polovině března teplota ustálí okolo 10 °C, je čas začít s přihnojováním trávníku dusíkatým hnojivem, které posiluje a podporuje růst travních stébel.

Jaké jsou rozdíly mezi organickým a neorganickým hnojivem?

Rozdíl je ve složení a účincích. Oba typy hnojiv mohou být krátkodobě i dlouhodobě působící, tekutá i granulová.

Průmyslová hnojiva

Vícesložková hnojiva N-P-K ,hnojiva obsahující tři hlavní prvky pro výživu rostlin – dusík, fosfor a draslík dodávají rostlinám potřebné živiny pro jejich zdraví růst a bohatou úrodu.
Jednosložková hnojiva jsou hnojiva se stěžejním obsahem jedné živiny – jednoho prvku. Můžeme se setkat s hnojivy dusíkatými, fosforečnými, hořečnatými a vápenatými. Vybíráme pak podle toho, který prvek je v půdě v nedostatečném množství.
U průmyslově vyráběných hnojiv, kde jsou jednoduché sloučeniny, se při jejich využití myslí pouze na to, aby maximum hnojiva vstoupilo kořeny do rostlin. Při štěpení jednoduchých sloučenin nevznikají žádné živiny, např, cukry, kterými by se mohly živit mikroorganismy v půdě. Při častém používání průmyslových hnojiv půda ztrácí kvalitu a trávník se pod povrchem stává sterilní a závislý na přísunu dalšího hnojiva. Nevyužitý dusík se vyplavuje do spodních vod, což způsobuje další problémy.

Organická hnojiva

Organické hnojivo je vyráběno smícháním stájových odpadů z chovu skotu, prasat a rostlinné výroby, následně anaerobně fermentováno v bioplynových stanicích, poté usušeno a slisováno do granulí. Při procesu sušení je zbaveno klíčivých semen plevelů a choroboplodných zárodků. Tyto komponenty obsahují živiny NPK a další jako třeba a hořčík (Mg), síru (S), v přirozeném skupenství a pouze se mixují správné poměry pro trávník nejvhodnější. Vysoký obsah živin je vázán na organickou hmotu a nedochází k ztrátě živin vyplavováním. Při štěpení sloučenin vzniká cukr, který je skvělou živinou pro malé organismy. Mikroorganismy transformují odumřelé zbytky rostlin, jako jsou kořeny a listy na humus, z něhož je zase trávník schopen svými kořeny získat nové živiny.
Narozdíl od klasického hnoje je možné fermentovaná granulovaná hnojiva používat nejen na podzim, ale i na jaře a během celého vegetačního období. Pomocí organických hnojiv půdní život a celý ekosystém podporujete a rozvíjíte.

Stabilní ekosystém nepotřebuje chemii

Trávník s dobrým ekosystémem nepotřebuje přidávat moc hnojiv. Snadněji hospodaří s vodou, má rozvinutější kořenový systém, je odolnější proti patogenním bakteriím a mechanickému poškození. V období suchých měsíců se lépe vyrovnává s výkyvy počasí. V půdě s organickým podílem se vyskytují žížaly, které provzdušňují půdu a vytváří humus. Pokud ve svém trávníku máte hromádky od žížal, nezoufejte, je to známka toho, že máte zdravou půdu, ve které se bude dobře dařit vašemu trávníku.

Ohodnoťte článek o srovnání chemických a bio hnojiv

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS