Srovnání domácích pekáren 2019

Na domácí pekárny dnes narazíte v nejedné české domácnosti a jejich popularita stále stoupá. Díky domácí pekárně si můžete dopřát čerstvý chléb téměř kdykoliv. Každá domácí pekárna má programy na několik druhů chleba. Jen vložíte ingredience do nádoby, nastavíte program a dál se nemusíte o nic starat. Přístroj se sám postará o kynutí i samotné upečení. Kromě toho má i různé speciální programy na další pečivo, jako je například program na pečení sladkého pečiva, baget, přípravu těsta na knedlíky či pizzu. Můžete v nich také připravit třeba marmeládu, sádlo, jogurt nebo zavařeniny.
Chleba z domácí pekárny chutná i vypadá jinak než chleba kupovaný. Křupavou kůrku, kterou znáte z běžného kupovaného chleba, najdete na vrchní části chlebu upečeném v domácí pekárně. Vzhledem k tomu, že se těsto po všech stranách přímo dotýká pečicí formy, je na ostatních stranách chleba kůrka tenčí a jemnější.

Jak vybrat domácí pekárnu

Před samotným výběrem je důležité si ujasnit, jak budete domácí pekárnu využívat a pro kolik lidí budete chleba péct. Zda budete péct jen chleba nebo i jiné potraviny, tomu by také měla odpovídat programová nabídka pekárny. Pekárny mají větší rozměry i hmotnost, proto zvažte také prostorové dispozice vaší kuchyně. U výšky je nutno počítat s tím, že je potřeba otvírat víko. Při výběru si dejte také pozor na délku přívodního kabelu. Co se týče designu, u vnějšího provedení můžete většinou vybírat mezi plastem a nerezovým povrchem, záleží na vás, který model bude do vaší kuchyně lépe pasovat. Kromě barvy se pekárny samozřejmě liší také tvarem – v nabídce najdete modely nejrůznějších tvarů a velikostí.

Pečící nádoba

Nádoba je základem pekárny. Od ní se odvíjí tvar, velikost bochníku, ale také jak se vám bude bochník vyklápět a jak bude snadná údržba pekárny. Uvnitř nádoby najdete hnětací háky, které odvádějí všechnu manuální práci.

Objem

Na trhu můžete najít takové pekárny, které upečou 500 g chleba, což se hodí zejména do domácností o jednom či dvou členech. Pro čtyřčlennou rodinu je ideální pekárna pro 1200 a 1300gramový chleba. Některé pekárny umožňují vyměnit pečící nádobu za jinou, rozdělenou na dvě části. Můžete tak místo jednoho většího bochníku upéct dva menší, například různě ochucené.

Materiál

Teflon – forma s teflonovou povrchovou vrstvou je nenáročná na údržbu, těsto se v ní nepřipéká. Nevýhodou teflonového materiálu je, že se dá snadno poškrábat a tím ztrácí nepřilnavé vlastnosti.
Keramika – má větší odolnost proti poškrábání a je trvanlivější. Nádoba není celá z keramiky, většinou se jedná o slitinu a keramická vrstva je nastříkaná do její vnitřní části. Oproti teflonu je dražší.
Nerez – nerezová forma se používá u pekáren s nastavitelnou teplotou, jinak hrozí připečení těsta. Nerez není zcela nepřilnavý oproti teflonu a keramice. Na rozdíl od teflonu ji ničím nepoškrábete a má prakticky neomezenou životnost.

Hnětače

Počet hnětačů není tak podstatný. Pokud by však měla pekárna sloužit nejen na chleba, ale i pro časté zadělávání samotného těsta, v takovém případě zvolte pekárnu se dvěma hnětači, těsto se lépe propracuje. Modely s jedním hnětačem jsou určeny pro menší objem těsta a pečou bochník ve tvaru krychle. Modely se dvěma hnětači zvládají větší objem těsta a pečou bochník ve tvaru kvádru. Některé modely mají sklápěcí hnětače. Hnětače tak nemusíte před pečením vyjmout, ale sklopí se a v bochníku tak nezůstanou velké díry, částečně se ale do chleba zapečou. Nevýhodou je jejich složitější čištění. U ostatních pekáren je potřeba hnětače vyjmout. U některých modelů se hnětače vyndavají před pečením, v chlebu tak zůstanou drobné otvory po osách háků. U ostatních se háky zapečou do těsta a jejich vyndání je složitější a ne vždy se obejde bez poničení bochníku.

Programy a funkce domácí pekárny

Neměli byste také opomenout, zda je ovládání pekárny jednoduché. Nejčastěji mají pekárny 6 – 8 tlačítek, které se ovládají dotykově. Základní funkcí jsou programy pro pečení různých druhů chleba.

Programy

Pečení chleba – je základní funkcí domácí pekárny. Dále může pekárna mít program na pečení sladkého pečiva, nebo pro pečení baget. Většina modelů disponuje programem na rychlé pečení.
Rychlé pečení – Většina modelů disponuje programem na rychlé pečení, které ocení hospodyňky v časovém presu.
Příprava těsta – program na přípravu těsta vám zvládne hnětení a kynutí těsta, které oceníte při přípravě pizzy nebo sladkého kynutého těsta.
Marmelády a džemy – směs se v pekárně rovnoměrně zahřívá a promíchává.
Samotné pečení – s tímto programem lze připravit sekanou, nebo kuře.
Regulace teploty – tento program využijete na přípravu jogurtů nebo kvásku.
Ke snadnému ovládání vám pomůže displej, na kterém uvidíte která fáze zrovna probíhá, nebo celkový čas pečení.

Funkce

Všechny pekárny disponují funkcí odložený start.
Časovač domácí pekárny – umožní nastavení pečení chleba dle vaší potřeby, třeba přes noc.
Funkce pokračování v pečení – pekárna naváže na probíhající program po výpadku proudu.
Automatický dávkovač surovin – pokud chcete do chleba přidat nějaká semínka, nemusíte je přidávat sami, pekárna se o to postará.
Propečení kůrky – nastavíte si ak chcete mít kůrku propečenou

Příkon a spotřeba

Při výpočtu spotřeby pekárny se neřiďte údajem o příkonu. Program přípravy chleba sice trvá několik hodin, pekárna ale nejede po celou dobu přípravy pečiva na plný výkon, nejvíce spotřebuje při pečení. Spotřeba na jeden chleba od mísení a kynutí až do dopečení se pohybuje mezi 0,2 – 0,5 kWh. V přepočtu jsou tak náklady na upečení jednoho bochníku přibližně 2 Kč.

Cena

Pokud chcete pekárnu používat opravdu často, neměli byste volit úplně nejlevnější model.
Do dvou tisíc lze pořídit modely domácí pekárny často s jedním hnětacím hákem a menším počtem programů a funkcí.
Od 2 000 Kč do 5 000 Kč najdete domácí pekárny s jedním i dvěma hnětači, pestřejší nabídkou programů.
Domácí pekárny nad 5 000Kč bývají plně vybavené, mají mnoho programů a funkcí. Vyplatí se na časté používání. Pokud budete používat pekárnu jednou týdně na pečení chleba, je taková investice zbytečná. Často je vyšší cena kvůli značce, v nižší cenové kategorii najdete stejně výkonný model, jen od jiné, méně známe značky.

Uživatelské recenze

Při výběru pekárny se pravděpodobně budete řídit i diskuzemi a recenzemi na internetu. Důležitým aspektem je, jak pekárna zadělává těsto. Ne vždy jsou názory uživatelů zcela spolehlivým zdrojem informací. Často totiž neumí pekárnu ideálně ovládat a neúspěchy při pečení přisuzují nespolehlivosti přístroje. Na jaké názory můžete narazit?

Chléb se po upečení propadá – příčinou propadlého chleba je často příliš mnoho tekutých ingrediencí nebo droždí. Pokud je recept osvědčený, chyba mohla nastat také ve volbě programu.
Nedopečený chléb – pokud je chléb propečen nerovnoměrně, uživatel pravděpodobně pekl na moc vysokou teplotu nebo příliš krátce. Je lepší péct při nižších teplotách a delší dobu. Pokud ani toto nepomůže, příčinou je pravděpodobně nevhodně připravené těsto, nebo příliš velká dávka těsta na konkrétní objem formy.

Po hnětači mi v chlebu zůstala díra – děr v chlebu se při použití pekárny nevyvarujete nikdy. Některé pekárny umožňují hnětače ještě před začátkem pečení vyjmout, v jiných se sklopí, přesto ani takto nezůstane chléb bez drobné vady. Sklopné hnětače se tak jako tak do bochníku částečně zapečou; jejich výhoda je v tom, že je snáze vyndáte a poškození bude minimální. V případě vyjímatelných hnětačů zůstanou v nádobě osičky, na kterých jsou hnětače usazeny a ty taktéž zanechají malé díry. Pořád je ale poškození daleko menšího rozsahu, než když necháte hnětače do chleba zapéct a pak jste nuceni je vytrhnout.

Bochník nevypadá jako z obchodu – bochník z domácí pekárny nebude nikdy vypadat jako chléb Šumava z obchodu. Je to kvůli formě ve které se peče, má hranatý tvar a má také vliv na kůrku. Po celou dobu pečení je těsto v kontaktu se stěnami formy, ze spodu a ze stran bude mít bochník kůrku výrazně jemnější a méně křupavou. Křupavou kůrku, na kterou jsme z obchodu zvyklí, bude mít domácí chleba pouze na horní straně.

Jak postupovat, aby se chleba povedl

Vybírejte pečlivě mouku. Nejjednodušší je kupovaná směs, kterou seženete v každém obchodě. Ta ale nemusí každému vyhovovat, navíc je nákladnější, než když si směs vyrobíte sami. Vybírejte mouku s větším podílem lepku, ta vám zaručí pružné těsto. Kupujte mouku s označením chlebová, nebo zdravější variantu mouku celozrnnou. Pokud vám nevyhovuje pšeničná mouka, můžete použít žitnou, kukuřičnou mouku. Velice oblíbená je špaldová mouka. Na bezlepkový chléb se hodí pohanková mouka. Můžete použít čerstvé nebo sušené droždí , svou velkou oblibu má domácí kvásek. Při používání droždí dávejte pozor zejména na jeho datum expirace, po které přestává účinkovat, a také na dávku. Příliš mnoho droždí totiž může zanechat v těstu nepříjemnou pachuť. Do těsta místo vody použijte třeba podmáslí nebo syrovátku, chleba tak bude vláčnější. Můžete různě experimentovat, přidat různá semínka, ořechy, škvarky, olivy a další suroviny.
Při pečení chleba je potřeba dodržet pořadí plnění. Nejdříve dovnitř vlijte tekuté suroviny, poté přidejte mouku a další ingredience. Tímto postupem se vám těsto dokonale promísí.

Jak připravit marmeládu

Při klasickém vaření marmelády vás čeká spousta míchání a zdlouhavé vaření. V pekárně pouze nastavíte program, zmáčknete tlačítko a jen čekáte až bude marmeláda hotová.
Marmeládu lze připravit z různých druhů ovoce jako jsou např. jahody, meruňky, třešně, višně, lesní ovoce, rybíz… Nebo můžete použít mix různého ovoce. Můžete vyzkoušet i netradiční kombinace višně nebo švestky s čokoládou, pomeranč se zázvorem… Pro přípravu stačí ovoce pokrájet, nebo rozmixovat. Pokud nemáte v marmeládě rádi zrníčka, například z rybízu nebo malin, ovoce rozmixujte a přepasírujte.
K želírování můžete použít želírovací cukr, Gelfix, Pektin nebo kyselinu citronovou.
Délka programu na vaření marmelády se u různých výrobců liší. Většinou se pohybuje kolem 90 minut. Jestli je marmeláda dost hustá zjistíte jednoduše. Na malý talířek dejte pár kapek marmelády, nechte vychladnout a zkuste zda je dost pevná.
Připravte si čisté sklenice na plnění. Marmeládu do nich nalijte, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru.

Videonávod na domácí marmeládu

Vítězové testu domácích pekáren

2019-02-07 ETA Duplica Vital 2147 – pekárna s programy Kvašení s Vital. S nimi můžete péct chleba z přírodního kvásku bez jakýchkoliv Éček. Zvládne i přírodní sýry, jogurty, kvásky… Všechno, co vyžaduje přesnou teplotu. Díky programu Vital si můžete připravit chléb podle vlastních potřeb, třeba podle své diety.

VÍCE INFORMACÍ

Tefal PF 611838 – Jednoduché ovládání pekárna Tefal PF611838 zaručuje intuitivním ovládacím panelem a přehledným LCD displejem. Mezi její výhody patří také například funkce automatické udržování teploty po dobu jedné hodiny a odložený start. Mezi programy lze najít také program bezlepkové pečení, program rychlé pečení a také program na přípravu marmelád.

VÍCE INFORMACÍ

Guzzanti GZ 635 – plně automatická domácí pekárna chleba připraví kvalitní čerstvý chléb dle vaší libosti s hmotností až do 1600g. Průběh programu lze sledovat skleněným průzorem ve víku i na přehledném displeji. Zvukový signál před zahájením samotného pečení upozorní na možnost přidání dalších surovin. Kromě programu na marmeládu, pro rychlé pečení se tak můžete setkat i s programem na bezlepkové pečení, nebo i s programy určenými pro jiné druhy surovin (zavařeniny, těstoviny, atp.).

VÍCE INFORMACÍ

ETA Delicca 7149 – výhodou domácí pekárny Eta jsou dva hnětací háky v nádobě, které se postarají o kvalitní promísení těsta. Pekárna zvládne upéct bochník o maximální hmotnosti 1 300 g. Pekárna nabízí výběr z 12 programů. Dvoufázové hnětení a třífázové kynutí se postará o to, aby výsledné produkty byly prostě dokonalé. Od klasického chleba, až po ten bezlepkový, sladké druhy pečiva, dorty nebo třeba marmeládu. To vše jde v tomto přístroji snadno připravit.

VÍCE INFORMACÍ

ETA Duplica Vital Plus 2147 90020 – pekárna má celkem 16 programů. Tři programy, Vital Plus 1, Vital Plus 2 a Kvašení. S nimi můžete péct chleba z přírodního kvásku bez jakýchkoliv Éček. Zvládne i přírodní sýry, jogurty, kvásky… Všechno, co vyžaduje přesnou teplotu. Díky programům Vital Plus 1, Vital Plus 2 si můžete připravit chléb podle vlastních potřeb, třeba podle své diety. Je vybavena programem na přípravu marmelády a na rychlé pečení.

VÍCE INFORMACÍ

Domo B 3990 – pekárna Domo se řadí k objemnějším modelům na trhu. Hodí se pro početnější rodinu. Maximální velikostí bochníku 1 400 g. V pečící nádobě jsou dva hnětací háky, které se postarají o dokonale promísené těsto. Zvládá rychlé pečení a přípravu marmelády nebo džemu. Chybí jí ovšem program pro bezlepkové pečení.

VÍCE INFORMACÍ

Bravo B 4392 – domácí pekárna Bravo poslouží početnějším rodinám. Dokáže upéct chleba o váze 1 400 g. Velikosti bochníku nabízí celkem 3, takže můžete upéct i menší bochník. Čtyři hnětací háky se postarají o dokonalé prohnětení těsta. Pekárna má celkem 12 programů. Má speciální program na pečivo z celozrnné mouky, program na džem a rychlé pečení.

VÍCE INFORMACÍ

Sage BBM 800 – Domácí pekárna je vybavena automatickými i manuálními programy. Můžete ji nechat upéct chléb klasický, celozrnný nebo bezlepkový. Pro přípravu těst pak využijete programy na chlebové těsto, těsto na pizzu či to na těstoviny. Využít můžete i speciální funkce jako program na marmeládu nebo rychlé pečení. Mimo to na vás čeká devět vlastních nastavení, které si přizpůsobíte a uložíte dle svých požadavků. Radost vám udělá také unikátní hnětací hák, který se před koncem pečení sám složí tak, aby v těstu nevytvořil otvor – těšit se tak můžete na přímo ukázkový bochník chleba.

VÍCE INFORMACÍ

Ohodnoťte článek o domácích pekárnách

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS