Srovnání kompostérů 2019 i několik rad jak vybrat vhodný pro vaši zahradu

,
Srovnání kompostérů 2019 i několik rad jak vybrat vhodný pro vaši zahradu

Kompostér je plastová, nebo dřevěná nádoba s otvory, určená na kompostování biologického materiálu převážně rostlinného původu. Kompostér se hodí všude tam, kde je zahrada. Při dostatečné vlhkosti a teplotě jsou organické složky kompostu rozkládány živými organismy, které se živí organickými zbytky. Souběžně s rozkladem se mění struktura a vlastnosti kompostu. Z biologického odpadu vzniká humus. Vzniklý humus se používá na přihnojování keřů, stromů, záhonů, lze ho použít také do květináčů.

Jak vybrat kompostér

Výběru kompostéru je třeba věnovat náležitou pozornost. Hlavním kritériem je objem. Velikost kompostéru souvisí s velikostí zahrady, čím větší máte zahradu, tím větší kompostér budete potřebovat. V zásadě platí, že na každých 100 m² zahrady budete potřebovat 100 l objemu kompostéru.
Pokud máte hodně ovocných stromů a budete kompostovat i větve, volte raději větší velikost kompostéru. Nezapomínejte, že větve tlejí déle než běžný odpad, proto se vyplatí mít raději kompostéry dva.
Pokud zahradu nemáte a chcete kompostovat pouze bio odpad z kuchyně, můžete si pořídit domácí kompostér. Zpracování bioodpadu z domácnosti probíhá za pomoci žížal a je bez zápachu.
Důležitá je i tloušťka stěn, především pro pevnost, stabilitu a odolnost. Silné stěny zaručí větší stabilitu a kompostér déle vydrží. Běžná tloušťka je od 2,5 do 8 mm. Velkou roli hraje také umístění a množství otvorů. Ideální jsou kompostéry poskytující přístup ze všech stran.

Typy kompostérů

Komposty se vyrábí z několika materiálů. Nejčastěji se setkáváme s kompostéry vyrobenými ze dřeva či plastů. Při nákupu věnujte pozornost spojovacím dílům. Pokud jsou spojovací díly nekvalitní, může docházet ke změnám tvaru kompostéru.

Plastové kompostéry
Tento typ patří k nejoblíbenějším a jsou poměrně levné. Nejčastěji je pořídíte ve tvaru pyramidy nebo šestihranu. Rozměrově a objemově jsou tyto kompostéry různorodé, ale obvykle představují poměrně skladné řešení. Jsou opatřeny uzavíratelným víkem a boky mají průduchy, kvůli proudění vzduchu. Po stranách mají otevíratelná dvířka, kterými lze kompostér vybírat. Jejich nevýhodou je, že kompost se uvnitř nedá jednoduše promíchat a náchylnost na některé vlivy počasí – silný mráz, přímé slunce.

Dřevěné kompostéry
Dřevěný kompostér je vyrobený z prkem nebo kulatiny, je často ošetřen biologickým nátěrem, aby nedocházelo k tlení a rozkladu konstrukce. Je důležité, aby měl mezi jednotlivými částmi mezery kvůli prodění vzduchu. Nevýhodou dřevěného kompostéru je riziko hniloby dřeva a tedy nižší životnost.

Betonový kompostér
Betonové kompostéry se dají zakoupit v různých rozměrech a v libovolné výšce. Jedná se o ohrádky, stejně jako v případě dřevěných kompostérů. Kompostér z betonu je odolný proti vlhkosti, plísním, povětrnostním vlivům a je mrazuvzdorný. Betonový kompostér by měl být jednoduchý na skládání a na přístup. Stejně jako u dřevěného kompostéru je důležité, aby měl betonový kompostér mezi díly prostor pro odvětrání.

Kovový kompostér
Vyrábí se z pozinkovaného plechu a má velkou životnost, ale na kompostování není úplně ideální. Z kovu se mohou uvolňovat nežádoucí látky a může dojít k znehodnocení kompostu.

Paletové kompostéry
Kompostéry z palet jsou velmi oblíbené, jejich výroba je snadná a levná, ale nevydrží příliš dlouho. Po čase dochází k tlení dřeva a kompostér se rozpadne.

Rotační kompostéry
Jsou praktické, jsou to nádoby umístěné na podstavci, které lze otáčet a promíchávat tak založený kompost uvnitř. Zakoupit lze jednokomorový nebo dvoukomorový kompostér. Tím, jak budete kompostérem pravidelně otáčet, bude se jeho obsah provzdušňovat a tím urychlíte celý proces. V rotačním kontejneru, při pravidelné péči můžete mít kompost hotový za šest týdnů. Když je kompost hotový, stačí kompostér otočit a jeho obsah vysypat. Pokud budete mít rotační kompostér venku celý rok, vybírejte zateplenou variantu.

Větrání, barva

Při výrobě kompostu je nutné řešit přívod vzduchu. Materiál musí být provzdušněn, jinak nemohou probíhat požadované procesy. Kompostér by proto měl mít dostatek otvorů. Důležité je taky pravidelné promíchávání hmoty.
I barva kompostéru hraje roli. Kompostéry tmavé barvy jsou UV stabilnější a tím i odolnější. Pokud vybíráte plastový kompostér, volte černou barvu.

Umístění a péče

Aby nedocházelo k vysušování, neměl by být kompostér umístěn na přímém slunci. V horkých letních dnech je potřeba kompostér zavlažovat. Kolem kompostéru by mělo být dostatek místa, například pro kolečko. Kompostér by měl mít volné dno, aby se do něj dostaly žížaly a další organismy, které jsou pro kompostování prospěšné. Spodní vrstvu by měl tvořit vzdušný, hrubý materiál, který umožní proudění vzduchu a odvod přebytečné vody. Důležité je u kompostéru zajištění dostatečného odvětrávání, aby docházelo k požadovanému tlení a materiál uvnitř kompostéru neplesnivěl – i proto je třeba občas biomasu uvnitř promíchat.

Co do kompostu patří a nepatří

Do kompostéru patří: Posekaná tráva, veškerý organický materiál ze zahrady a z domácnosti. Plevel, dřevěný popel. Rozdrcené vaječné skořápky, Dřevěný odpad, drobné větvičky a listí ze stromů.

Do kompostéru nepatří: Zbytky masa, ryb a jídlo živočišného původu. Kusy plastů, kovů, kameny, sklo apod. Tuky, oleje. Mléčné výrobky, chemicky ošetřené zbytky, trus masožravých zvířat.

Kompostéry

Dřevěný kompostér
KAXL Kompostér nehoblovaný 1,2 m – Velikost 120 x120 x 67 cm zaručí dostatečný objem a najde využití v každé zahradě. Síla materiálů 17 mm. Vyrobeno v ČR.

RECENZE A OBCHODY

4 moduly
Compogreen Module 1600 L černý – Velké množství provzdušňovacích otvorů umožňuje vynikající systém provzdušňování a tím rychlejší rozklad odpadu z vaší domácnosti. Kompostéry COMPOGREEN jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám a jsou vyrobeny z modifikovaného polypropylenu. Tento kompostér se skládá ze 4 ks kompostérů, které jsou do sebe zapojeny. materiál: plast, barva: černá, délka: 2610 mm, šířka: 71mm, výška: 826 mm, objem kompostéru: 1600l

RECENZE A OBCHODY

Pro začátečníky
ECOCOMPO 340l, černý IKECO340 – Jedinečný tvar umožňující cirkulaci vzduchu, který urychluje kompostování, konstrukce kompostéru snižuje šíření zápachu. Ergonomický tvar, moderní design, snadná montáž bez použití nářadí. Rozměry: 78x78x104 cm (délka x šířka x výška). Hmotnost: 7 kg. Objem: 340l. Ideální pomocník při kompostování. Kompostování je přírodní proces, při kterém dochází k rozkladu organických odpadů.

RECENZE A OBCHODY

Rotační
LIFETIME PREMIUM Rotační – Rotační kompostér pro snadné kompostování po celé vaší zahradě. Komposter má podobu černého válce s dvojitou stěnou s možností rotace na masivní nosné konstrukci z pozinkovaných trubek. Kompostér lze zajistit v určité pozici zarážkou. Dodává se jako stavebnice – snadná montáž.

RECENZE A OBCHODY

Hodnocení Srovnání kompostérů 2019 i několik rad jak vybrat vhodný pro vaši zahradu

Ohodnoťe náš článek Srovnání kompostérů 2019 i několik rad jak vybrat vhodný pro vaši zahradu. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Srovnání kompostérů 2019 i několik rad jak vybrat vhodný pro vaši zahradu

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS