.

VELKÉ srovnání automatických praček 2019 a základní návod na výběr

Automatická pračka je nedílnou součástí každé domácnosti. Pro výběr pračky je nutné, abyste věděli, kde bude pračka umístěná a co od pračky očekáváte. Dnes je na trhu nepřeberné množství praček, v jejichž nabídce může být obtížné se zorientovat. Abychom vám výběr ulehčili, připravili jsme přehled založený na nezávislých testech a uživatelských zkušenostech.

Rozdělení praček

Základní rozdělení praček je, dle velikosti, typu plnění, základních a rozšířených funkcí a ceny. Pračky lze dělit do tří kategorií – s horním plněním, s předním plněním a v kombinaci se sušičkou

Výběr praček dle velikosti a typu plnění

Dříve než se rozhodnete pračku pořídit, musíte si dobře rozmyslet, kam jí hodláte umístit. Do malých koupelen jsou ideální pračky SLIM, případně ty s horním plněním. Pokud se rozhodnete mít pračku v kuchyni, zvolte raději vestavěnou pračku s předním plněním.
Nejběžnějším typem pračky jsou pračky plněné zepředu, jejichž nabídka je rovněž nejširší. Pokud máte velkou koupelnu nebo prádelnu a neřešíte nároky na prostor, je lepší zvolit větší model, který bude mít větší objem bubnu a tím i větší kapacitu špinavého prádla. Zvažujete li koupi sušičky nezapomeňte, že má minimálně stejné rozměry jako pračka. Některé modely sušiček lze postavit na pračky s předním plněním.

Výběr praček dle funkcí

Důležitým faktorem při výběru je i kapacita bubnu. Pokud budete prát pro dvě osoby, tak vám stačí pračka s hmotností prádla do 5kg. Máte li početnou rodinu s malými dětmi volte pračku s hmotností prádla nad 7kg.

Spotřeba

Stejně jako u ostatních spotřebičů pračky se řadí do jednotlivých energetických tříd. Nejméně úsporné se značí A, a ty nejúspornější A+++. V klasické domácnosti je průměrná roční spotřeba energie při praní několik set kWh a průměrná roční spotřeba vody několik tisíc litrů. Pokud jde o konkrétní čísla, spotřeba elektřiny by za jeden prací cyklus měl být menší než 1 kWh a spotřeba vody nižší než 50 litrů.

Další důležité faktory, které byste nemněli při výběru opomíjet jsou: otáčky odstředění, v běžných podmínkách postačuje 1 000 až 1 200 otáček, což splňuje většina praček. Automatické sprchování prádla pro dobré promáčení praného prádla, dětská pojistka proti otevření pračky, vyváženost bubnu při praní z důvodu snížení hluku a otřesu pračky, hladina hluku – ta se liší při praní a při odstřeďování. Vybírejte tzv. inteligentní pračky s úspornými programy a množstevní automatikou. Pro výběr pračky je vhodné sledovat recenze a testy, které vám při výběru pomohou.

Energetický štítek

Z energetického štítku je možné vyčíst, do jaké skupiny se spotřebič řadí.
Energetická třída pračky – určuje spotřebu pračky, nejlepší je třída A+++.
Velikost náplně pračky – udává, jaký největší objem prádla můžete do pračky dát
Spotřeba elektřiny – za jeden prací cyklus měl být menší než 1 kWh a spotřeba vody nižší než 50 litrů.
Roční spotřeba vody – tato hodnota je udávaná v litrech za 220 pracích cyklů za rok.
Účinnosti odstřeďování – označuje se písmeny A až G. Nejlepší třída A znamená, že by v prádle po odstředění mělo zůstat méně než 45 % vody.
Úroveň hluku při praní a odstřeďování – odpovídá množství hluku, které pračka vydává při praní a odstřeďování. Hodnota hluku se u standardních praček pohybuje okolo 60-70dB.

Rady na závěr

Jak plnit pračku – na trhu naleznete inteligentní pračky, které provádí prací cyklus dle množství prádla. Do pračky nikdy nedávejte velké množství prádla, mohlo by dojít k tomu, že prádlo nebude dokonale vyprané. Ujistěte se, že prádlo je volně uložené a v bubnu zůstává při praní dost prostoru.

Jak čistit pračku

Začněte čištěním nádobky na prací prostředky. Ta je dnes u naprosté většiny praček vyndavací, takže ji stačí po každém praní vyndat, opláchnout pod teplou tekoucí vodou, otřít a vrátit zpět na místo. Díky tomu se nebudou v nálevce množit bakterie a zapáchat staré usazeniny z pracích prostředků. U praček s předním plněním po každém praní vytřete také zbylou vodu z těsnění u vkládacího otvoru a nechte dvířka pračky mírně pootevřená, aby mohla vyschnout. Pozornost věnujte i filtru, pravidelným čistěním filtru předejdete například ucpání odtokové hadice nebo jiným poruchám. Alespoň 2x ročně pračku odvápněte. Na vodní kámen a usazeniny použijte odvápňovací roztok, případně jiné speciální přípravky, které seženete v drogerii. Nebo si z kyseliny citrónové vyrobte roztok – 100g kyseliny citrónové rozpustěné ve 2 litrech vody. Roztok aplikujte do pračky a zvolte program na nejdelší a nejteplejší cyklus.
Pozor na čištění pračky octem – z důvodu možnosti narušení citlivých částí pračky se čištění octem nedoporučuje.

Nejlepší pračky dle německého Testberichte.de

Samsung WW 80K6414QW – pračka předem plněná Energetická třída A+++ Třída účinnosti odstřeďování A Náplň prádla praní 8 kg LED displej Průměrná roční spotřeba elektřiny 116 kWh Hlučnost praní 53 dB.

VÍCE INFORMACÍ

Bosch WVG 30442 – kombinace pračka / sušička s nejlepší energetickou účinností: pere a suší obzvlášť úsporně. Třída energetické účinnosti A.

VÍCE INFORMACÍ

Bosch WAW 28560 – předem plněná pračka, kapacita praní 9 kg Energetická třída A+++ Spotřeba energie: 152 kWh/rok. VarioPerfect: možnost volby, zda prací program bude optimalizován z hlediska úspory času nebo úspory energie.

VÍCE INFORMACÍ

Beko WMY 81443 STB1 – předem plněná pračka Beko, která nabízí ProSmart invertorový motor. Navíc vám díky energetické třídě A+++ ušetří spoustu nákladů spojených s provozem pračky.

VÍCE INFORMACÍ

Beko WMY 71483 LMB2 – volně stojící pračka s předním plněním. S touto pračkou se každému kousku oblečení dostane té nejlepší péče, díky které bude vypadat dlouhá léta stále jako nové.

VÍCE INFORMACÍ

Nejlepší pračky podle rakouského Preisvergleich.at

Bosch WAW 28560 – předem plněná pračka, kapacita praní 9 kg Energetická třída A+++ Spotřeba energie: 152 kWh/rok. VarioPerfect: možnost volby, zda prací program bude optimalizován z hlediska úspory času nebo úspory energie

VÍCE INFORMACÍ

AEG Lavamat 61470WDBI – vestavná pračka se sušičkou s velkou kapacitou a nízkým profilem. Tato nová vestavná pračka se sušičkou vypere až 7 kg a usuší až 4 kg prádla a dokonale a nenápadně zapadne do jakékoliv kuchyně. S maximální rychlostí odstřeďování 1400 ot/min je odstřeďovací cyklus této pračky vysoce účinný a šetří čas prádla v sušičce.

VÍCE INFORMACÍ

Miele WDB 030 WCS – pračka s předním plněním A+++/A/B, 7kg, 1400ot./min., Hlučnost 50/74dB, Aquastop, 12 programů, Odložený start, VxŠxH 85x59.6x63.6cm, CapDosing, dotykový displej s ovládáním DirectSensor.

VÍCE INFORMACÍ

Candy Aquamatic 1041D1– pračka s předním plněním je v energetické třídě A+/A/C. Maximální náplň prádla je 4kg a počet otáček při ždímání 1000 ot/min. Disponuje 16-ti programy: ruční praní, rychloprogram 14, 30, 59 minut, program Mix and Wash, Aquaplus. Spotřeba vody je 42 l, spotřeba elektrické energie 162 kWh.

VÍCE INFORMACÍ

Nejprodávanější pračky dle Heureka.cz

AEG ProSteam L7FBE48SC – úsporná A+++ pračka s kapacitou 8kg prádla. Šetrné parní programy k rychlému a snadnému osvěžení pomačkaných oděvů a odstranění pachů. 1400 ot./min.

VÍCE INFORMACÍ

AEG Dualsense L7WBG47W – pračka se sušičkou AEG s DualSense technologií pro maximální péči. Kapacita prádla 7 kg pro praní a 4 kg pro sušení. Pračka v energetické třídě A s maximálními rychlostí odstřeďování 1400 ot./min. vypereaž 7 kg prádla a usuší 4 kg prádla. Možnost volby samostatných pracích a sušících programů i komplexních programů na praní a sušení najednou znamená maximální flexibilitu v péči o prádlo.

VÍCE INFORMACÍ

Whirlpool AWE 50510 – vrchem plněná pračka v energetické třídě A++ s kapacitou prádla 5kg a max.otáčkami 1000 ot./min. Obzvláště v prostorově menších domácnostech oceníte její praktické vrchní plnění, nevelkou šířku i hloubku.

VÍCE INFORMACÍ

AEG Lavamat 76270SL – volně stojící automatická pračka AEG L85470SL vás upoutá nejednou svou předností. Patří mezi ně především energetická úspornost (A+++), odstřeďování až 1400 ot/min a určitě také systém OptiSense. Ten se postará o optimální spotřebu vody, času i energie.

VÍCE INFORMACÍ

Indesit IWSC 61253 C ECO – pračka plněná zepředu v energetické třídě A++ s kapacitou 6 kg prádla a rychlostí odstřeďování 1200 otáček za minutu. Program Water Balance Plus j spolehlivě snižuje spotřebu vody, energie a potřebného času k vyprání jedné várky. Pokud perete často, pak při málo naložené pračce můžete ušetřit až neuvěřitelných 70 % vody, 50 % energie a 35 % času.

VÍCE INFORMACÍ

Ohodnoťte článek o testu praček

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasování, průměr: 3,33 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS