Test sušiček ovoce 2019 a pomocník pří jejich výběru

,
Test sušiček ovoce 2019 a pomocník pří jejich výběru

Sušičky potravin jsou oblíbeným pomocníkem v domácnosti. Sušením si ovoce a zeleninu uchováte na několik měsíců, neztratíte z ní důležité vitamíny, minerály a aroma. Sušička potravin není dobrá jen na to, abyste v sezóně sušili ovoce, zeleninu, bylinky nebo houby, sušičky umožňují sušit dokonce i maso. Ale podle čeho sušičku vybírat? V našem průvodci vám poradíme na co se při výběru sušičky zaměřit.

Jak vybrat sušičku ovoce

Před výběrem sušičky si ujasněte, jak často budete sušičku používat, od toho se odvíjí plno parametrů. Jak velké množství potravin budete sušit? Podle toho vybírejte, kolik budete potřebovat pater do sušičky. Co všechno by měla sušička umět? Někdo si vystačí se základní finkcí zapnout – vypnout, jiní upřednostňují spotřebič vybavený termostatem, časovačem a dalšími funkcemi.

Jaký tvar upřednostnit?

V současnosti jsou na trhu dva typy sušiček ovoce a to kulaté a hranaté. Sušičky ovoce se od sebe liší hlavně způsobem rozvádění tepla, pohodlností manipulace a možnostmi využití.
Kulaté sušičky – jsou v nabídkách výrobců častější a finančně dostupnější, motor se nachází ve středu spodní části a teplo stoupá vzhůru, což vede k nerovnoměrné distribuci tepla. Suroviny v dolní části se vysušují rychleji než ty nahoře. Kvůli nerovnoměrnému proudění horkého vzduchu je potřeba síta u kulatých sušiček během sušení prohazovat, aby bylo docíleno rovnoměrného usušení ve všech patrech sušičky. Nebo si můžete také pořídit model s rotujícími talíři. Výhodou kulaté sušičky je, že k ní lze síta dokupovat a přidávat a navýšit jejich celkovou kapacitu.

Hranaté sušičky – u hranatých sušiček je motor umístěn na boku těla sušičky. Teplý vzduch tak proudí k surovinám v horizontální rovině. Teplo se tak dostává k surovinám rovnoměrně a odpadá tak nutnost prohazovat při sušení síta. Policová konstrukce hranaté sušičky ovoce umožňuje vytahovat každý tác jednotlivě, aniž byste museli sundávat ostatní. Seženete modely s pěti patry, ale i například se čtrnácti. U hranatých sušiček nelze dokupovat další tácy. Proto si předem ujasněte kolik budete sušit potravin najednou a jak často budete sušičku používat. Hranaté sušičky jsou oproti kulatým dražší, ale přesto je lidé upřednostňují., obzvláště pokud suší velké množství potravin.

Velikost sušičky

U velikosti sušičky vás bude zajímat hlavně velikost sušící plochy, které je daná počtem sušících plat a jejich velikostí. Jedná se zpravidla o pět palat, počet se může lišit provedením sušičky a výrobcem. Některé sušičky mají počet plat pevně daný, k jiným můžete plata dodatečně dokoupit. Je potřeba počítat s tím, že výškově se liší v závislosti na počtu plat, obvykle má 20 – 40 cm. Průměr může být i více než půl metru.

Materiál

Rozdíl mezi materiály se promítne hlavně v ceně. Je na výběr ze dvou materiálů.
První variantou jsou plastové sušičky, ty jsou levnější a setkáte se s nimi především u kulatých sušiček. Dají se pořídit sušičky z odolného plastu, u kterých lze mýt plata v myčce, tak i přístroje, které nepřečkají ani záruční dobu, často se plata poškrábou nebo se lámou. Záleží na typu umělé hmoty.
Druhou variantou jsou sušičky z nerezu. V případě volby nerezové sušičky si můžete být jisti kvalitním zpracováním a dlouholetou výdrží. Plata lze mýt v myčce. Počítejte s vyšší cenou, ale pokud plánujete používat sušičku často, tato investice se vyplatí.

Hmotnost

Kruhové a hranaté sušičky se od sebe liší také hmotností. Kruhové sušičky jsou vyrobeny z plasu a jsou zpravidla menší. Pohybují se kolem dvou kilogramů. Hranaté, vyrobené z nerezu, jsou kvalitnější, ale těžší. Hmotnost se pohybuje od 5 kilogramů, mohou se však vyšplhat až na 10 kilogramů, v závislosti na počtu plat.

Příkon

Příkon vyjadřuje, kolik energie si sušička potravin vezme na svůj provoz. Čím vyšší příkon, tím vyšší spotřeba energie. Příkon se může pohybovat od 230 – 1000 W. Pro běžné domácí použití se doporučuje příkon 400-500 W.

Výkon

Výkon sušičky potravin vyjadřuje, za jakou dobu sušička dokáže usušit potraviny. Standardně se pohybuje okolo 200 – 700 W (wattů), můžete najít i s výkonem 1000 W, to se týká spíše profesionálních sušiček. Při sušení potravin většinou nejde o rychlost, ale o správnou teplotu. Proto vybírejte sušičku s termostatem, kterým si navolíte správnou teplotu, nebo sušičku s volitelnými programy pro různé druhy potravin.

Funkce

Regulace teploty – jedná se o funkci, která přispívá k vyšší kvalitě sušení. Každá teplota je vhodná pro jinou potravinu. Teplota se u většiny sušiček potravin nechá regulovat mezi 30 až 70 °C. Levné sušičky potravin tuto funkci postrádají.
Časovač – s časovačem si nastavíte, po jaké době sušení se má sušička automaticky vypnout.
Pojistka proti přehřátí – slouží proti přehřátí přístroje, který se v případě nutnosti vypne.
Kontrolka provozu – světelná signalizace chodu spotřebiče. Snáze poznáte, zda je přístroj zapnutý nebo ne. U tišších modelů to nemusí být vždy na první pohled jasné.
Zvukový signál- jakmile skončí vybraný program, spotřebič vás upozorní, že sušení je hotové

Počet programů – některé dražší sušičky mají až 8 různých režimů, pro sušení různých druhů potravin.
Fast – programužitečný při sušení masa. Nastaví teplotu téměř na maximum a maso rychle usuší a zachová v něm dostatek živin.
Raw – teplota se pohybuje okolo 42°C. Potraviny usuší, ale neznehodnotí důležité zdravé látky a živiny. RAW strava je založená na tom, že se potraviny nijak neupravují, aby si zachovaly co nejvíce zdravých látek. Při delším skladování se doporučuje, aby byly alespoň usušené.
Combo – program vhodný pro sušení mokřejších surovin – můžete tak sušit například rajčata.
Low – program, který využijete při sušení bylinek. Teplota nepřesáhne 40°C.
Dalšími programy, se kterými se můžete setkat, jsou programy, které využijete například při sušení hub.

Hlučnost

Pokud má sušička ovoce tichý chod, můžete potraviny sušit i v noci, aniž byste byli rušeni. Velmi tichý provoz nabízí sušička s 20 dB, většina sušiček však dosahuje 46 dB, což je ještě přijatelné. Hlasitější sušičky by vás již mohly rušit, a to především při nočním provozu.

Infračervené záření

Infračervené záření – je novinkou mezi sušičkami. Sušičky tak vůbec nepracují s cirkulujícím vzduchem, ale dostávají z potravin vlhkost pomocí solárního módu. Zachová se více vitamínů a dalších důležitých látek. Tento proces najdete u dražších a nejlepších přístrojů.

Příslušenství k sušičkám potravin

Nejčastějším doplňkovým sortimentem jsou sušící plata. Sušičku si můžete rozšířit o plata s jemnými otvory, která jsou určena především pro drobné bylinky. Další plata mohou být plná, na nich se dělají zejména ovocné placky a jim podobné pokrmy. Můžete si dokoupit také odkapávací tác, který je vhodný pro sušení šťavnatých pokrmů. U některých kulatých můžete dokoupit také otočný mechanismus, který pomůže s lepší cirkulací vzduchu.

Jak čistit sušičku potravin?

Sušičku čistěte navlhčeným hadříkem namočeným ve vodě, popřípadě v neagresivním čisticím prostředku. Výhodou je možnost mýt jednotlivé tácy v myčce. Na tuto skutečnost se před koupí zaměřte, některé levné sušičky mytí táců v myčce neumožňují.

Nejlepší sušičky ovoce dle testu 2019

Concept SO 1060 – sušička potravin Concept SO 1060 má hranatý tvar a hlavně má časovač. Plynulá regulace teploty vám umožní nastavit si takovou teplotu, jakou právě potřebujete pro sušení aktuálních potravin. Sušicí síta je možné mýt v myčce nádobí. V elektrické sušičce potravin usušíte díky 9ti dodávaný sítům o rozměru 31,3 × 25,5 cm skutečně velké množství potravin najednou.

SROVNÁNÍ CEN

G21 Paradiso BIG – usazení ventilátoru, výborně řešená sušící plata a navíc možnost jejich výškového nastavení garantuje rovnoměrné a rychlé sušení. Materiál sušících plat vám zase dopřeje jednoduché vyndání usušeného ovoce i zeleniny. Suroviny k platům nepřilnou, snadno je proto oddělíte. Teplotu sušení můžete zvolit v rozpětí od 40 do 70 °C. Doporučenou dobu sušení nastavíte na časovači, který díky funkci “automatické vypnutí” sušičku po stanovené době sám vypne. Nastavení i zbývající čas sušení můžete sledovat na digitálním displeji. Ovládání je proto velmi snadné a pohodlné.

SROVNÁNÍ CEN

G21 Harmony big – Deset sušících plátů, regulace teploty, rovnoměrné sušení ovoce, zeleniny i masa, příjemně tichý chod. To jsou jen některé z důvodů, pro které je sušička potravin G21 Harmony Big tolik oblíbená. V čem ještě vyniká? Výborný poměr ceny a výkonu. Srovnáním parametrů zjistíte, že poměr ceny a toho, co dokáže, je skvělý. Svým 800W příkonem patří G21 Harmony Big mezi profesionálky. Bez problémů zvládne velké vytížení v komerčních provozech, restauracích nebo barech. Cenou je přitom dostupná i pro domácí použití.

SROVNÁNÍ CEN

Gorenje FDK 24 DW – příkon 240 W, regulace teploty, digitální display, 5 vyměnitelných, výškově nastavitelných plat, časovač 30 min. – 19 hod. 30 min., zvukový signál po ukončení, průměr plata 31 cm, tichý provoz, snadné čištění, barva bílá.

SROVNÁNÍ CEN

Concept SO1020 – V elektrické sušičce potravin usušíte díky 9 dodávaný sítům o průměru 32 cm skutečně velké množství potravin najednou. Stačí rozložit nakrájené potraviny (ovoce, houby, zeleninu, bylinky, květiny, maso nebo ryby) na sušicí síta a po zvolení požadované sušící teploty sušičku zapnout. 8 stupňů nastavení teploty sušení: 35 °C, 40 °C, 45 °C, 50 °C, 55 °C, 60 °C, 65 °C a 70°C.

SROVNÁNÍ CEN

Hodnocení Test sušiček ovoce 2019 a pomocník pří jejich výběru

Ohodnoťe náš článek Test sušiček ovoce 2019 a pomocník pří jejich výběru. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Test sušiček ovoce 2019 a pomocník pří jejich výběru

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS