Velké srovnání sušiček ovoce. Navíc rady jak vybrat nejlepší sušičku potravin

V souvislosti s úrodou ovoce, zeleniny či hub, pěstitele a houbaře trápí otázka, jak vše zpracovat? Jedním ze šetrných způsobů, jak plody zpracovat a uchovat pro pozdější konzumaci, je sušení. Sušení potravin je nejstarším a také nejšetrnějším způsobem jejich konzervace.
Sušičku potravin lze použít nejen pro sušení ovoce či zeleniny, ale také pro sušení hub, bylinek nebo masa. Při výběru sušičky je důležité vědět, jak často budete sušit a o jak velké objemy surovin se bude jednat. Vyrábějí se v mnoha variantách a velikostech.

Při sušení se potraviny zahřívají a tím se z nich postupně odpařuje přebytečná voda. Otvory v sušičce je nasáván vzduch, který se ohřívá na předem nastavenou teplotu. Poté je ventilátorem vháněn do vnitřního prostoru sušičky, kolem sušicích plat, na kterých jsou rozloženy potraviny. Část vzduchu proudí ven ze sušičky, část se nasává zpět, dohřívá se na požadovanou teplotu a je znovu vháněna mezi plata.
Potřebujete-li sušit větší množství potravin, vybírejte z modelů s velkou sušicí plochou.

Jaký tvar sušičky zvolit?

Kulaté sušičky – obsahují stohovatelná patra. Jejich motor je umístěn dole, teplo tak stoupá směrem nahoru. Díky tomu může dojít k nerovnoměrnému sušení potraviny na okrajích nebudou usušené za stejný čas, jako ty uprostřed a totéž platí i pro pozici plata – čím výše je plato, tím později se potraviny na něm usuší. Plata je pak třeba během sušení přeskládávat. Některé sušičky mají otočný kruh v základu, k jiným jej lze přidat jako prvek navíc.
Hranaté sušičky – motor je umístěn na boku, tudíž je sušení naprosto rovnoměrné. Teplý vzduch proudí mnohem rovnoměrněji, protože proudí horizontálně, to znamená, že se není třeba obávat, že by se potraviny a ovoce níže usušily dříve, než ty vrchní. Plata v hranatých sušičkách jsou vysouvací, jde o mnohem snazší manipulaci než u kulatých sušiček. Nevýhodou hranatých sušiček je vyšší pořizovací cena.

Velikosti a funkce sušičky?

Počet plat se může u různých modelů lišit. Nejčastěji jsou sušičky ovoce vyráběny s 5-7 platy, což je počet vhodný pro běžné domácí sušení. Na truhu jsou však k dostaní sušičky potravin se třemi až patnácti platy. K některým modelům se dají plata přikoupit, v případě, že se vám některé zničí, nebo budete chtít sušičku navýšit a tím budete mít možnost sušit více potravin naráz.

Při výběru sušičky potravin je potřeba se zaměřit na – výkon, velikost a funkce.
Výkon se obvykle pohybuje v rozmezí 200W – 700W. U profi sušiček se můžeme setkat s výkonem kolem 1000W. U sušičky potravin je nutné využívat možnosti regulace teploty, která se obvykle pohybuje od 30°C do 70°C.
Čím více potravin chcete sušit, tím vyšší volte příkon. Příkon určuje spotřebu elektrické energie, ale má vliv i na výkon sušičky. Na občasné sušení postačí sušička potravin s příkonem 250W. Ideální průměr je příkon 400 – 500W. Sušičky s menším příkonem vám neutáhnou například přídavná plata navíc, motor by se přehříval, nezvládl by vše usušit. Příkon 700–1 000 W je určený pro opravdu časté sušení.
Z funkcí je nejdůležitější termostat s dostatečným rozsahem regulace teploty, ideálně 35–70°C. Některé sušičky jsou vybaveny praktickým časovačem, nastavíte si dobu sušení a po uplynulém času se sušička sama vypne. Důležitá je také kontrolka provozu, jde o světelnou signalizaci chodu spotřebiče, snáze poznáte, zda je přístroj zapnutý, nebo ne. Jelikož sušičky běží celé hodiny, je z uživatelského hlediska vhodné, aby byly co nejtišší, zejména když pracují převážně v noci.

Nejlepší sušičky ovoce dle Testberichte.de

[table id=42 /]

Nejoblíbenější sušičky v ČR

[table id=43 /]

Ohodnoťte článek o sušičkách ovoce

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS