.

Tipy, jak využít ocet v zahradě

Tipy, jak využít ocet v zahradě

Ocet má široké využití nejen v kuchyni, kdy jej využíváme k dochucení různých pokrmů. Mimo kuchyň lze ocet využít i jako pomocníka v domácnosti a v zahradě. Jak vám může pomoci? Podívejte se, k čemu všemu ho lze použít.

Na hliněné květináče

Ocet je výborným odstraňovačem vápenatých a slaných usazenin, které se často hromadí v hliněných nádobách. Jak hliněné květináče stárnou, absorbují vápník, minerály a soli z vody a hnojiv a to jim neprospívá. Postupem času minerály proniknou hliněnou stěnou květináče a na květníku se začnou tvořit nehezké mapy. Ty odstraníte pomocí hadříku, který namočíte do octa a povrch květináče s ním otřete. Pokud je květináč silně znečištěný dopřejte mu octovou lázeň. Naplňte kýbl vodou a přilijte půl litru octa, ponořte do vody květináč a nechte ho tam klidně i 24 hodin. Ocet tak rozpustí i odolné vápenaté skvrny.

Na plevel v chodníku

Plevel v chodníku a zámkové dlažbě lze zničit i ekologicky. Jak? Účinným pomocníkem v boji s plevelem je ocet. Stačí postižené místo octem postříkat. Plevel se dá na ústup 2 až 3 dny po aplikaci.

Proti mravencům

Ocet je velmi účinný při odpuzování mravenců. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a nalijte do rozprašovače, roztok nastříkejte v okolí mraveniště. V domě si dávejte pozor na vstupní cesty mravenců například okolo dveří, oken, skříněk či květináčů, místa roztokem potřete. Silná vůně octa způsobí, že se mravenci těmto místům vyhnou. Zředěný přípravek lze používat rovněž k vytírání či čistění pracovních ploch.

Nezvaná zvířata

Ocet odpuzuje mnoho nezvaných návštěvníků. Pokud vám na zahradu běhají nežádoucí zvířata ze sousedství, postříkejte různá místa octem. Můžete také potřísnit octem nějaké staré oblečení a umístit na plot nebo do zahrady.

Řezané květiny

Chcete-li prodloužit životnost řezaným kytkám, stačí j přidat lžíci octa a lžíci cukru do litru vody. Vodu vyměňujte každé 3 dny.

Další rady

Ocet dobře poslouží i jako insekticidní sprej proti nežádoucímu hmyzu v zahradě.
Působí jako fungicid – chrání rostliny před houbami a plísněmi
Ocet ochrání rostliny i před nájezdem slimáků. Zřeďte ocet vodou v poměru 1 : 1 a postříkejte jím záhony.
Možností je celá řada, vyzkoušejte některou.

Hodnocení Tipy, jak využít ocet v zahradě

Ohodnoťe náš článek Tipy, jak využít ocet v zahradě. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Tipy, jak využít ocet v zahradě

Další články s tématikou nákupního rádce:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS