Únorové úkoly v péči o zahradu

,
Únorové úkoly v péči o zahradu

Teplý únor začíná probouzet zahradu ze zimního spánku. V únoru vykvétají první poslové jara, čemeřice a talovíny v některých oblastech si letos pospíšily i sněženky.  Během února je čas na přípravy záhonů pro jarní výsadby ale také pro řez okrasných keřů či ovocných dřevin. Pokud jste na podzim nestihli shrabat všechno listí pod ovocnými stromy, můžete to napravit ještě do konce února. Zabráníte tak šíření houbových chorob, rzi a strupovitosti.

Práce na zahradě v únoru

Příprava záhonů

Pokud jste zeminu neryli na podzim, udělejte to teď co nejdříve, aby ještě stihla vymrznout semena plevelů ukrytá v zemině. Přibližně po třech týdnech rozbijte hroudy, vyberte kořeny a zbytky rostlin a do vyčerpané zeminy zapravte hnojivo podle toho, co se chystáte pěstovat. Ideální je vyzrálí kompost, nebo organický hnůj.  Na záhony ještě nic nevyséváme, na to je ještě zima, ale na předpěstování doma nebo ve skleníku je už nejvyšší čas. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky, raného salátu, brokolice, lilku. Do vyhřívaného pařeniště lze vysadit rané odrůdy ředkviček. Pro jarní výsadbu můžete v teplejších oblastech nechat naklíčit rané brambory.

Z okrasných květin je dobré si již v únoru předpěstovat druhy s dlouhou dobou vývoje. Patří mezi ně lobelka, hledík, plamenka Drumondova, petúnie, dosny.

Trávník

Pokud se chystáte zakládat trávník, připravte si pro něj terén. Zrytou plochu zbavte kamenů, hroudy roztlučte, zbavte plochu kořenů a plevelů, půdu zlepšete přidáním rašeliny. Zemina by měla být jemná, propustná a lehce prohnojená.
Když trávník máte, buďte v únoru opatrní. V mrazivých dnech pokud to není nezbytně nutné, raději na trávník nevstupujte. Probuzená stébla trávy by se polámala a jednotlivé rostliny by mohly uhnívat a hynout, v trávníku by tak vznikala holá místa. Jestliže je půda rozmrzlá, přidejte na trávník jemný a prosetý kompost.

Péče o stromy

V únoru je nejvhodnější doba k průklestu okrasných a užitkových dřevin. Pokud teplota neklesá pod bod mrazu, je čas prořezat rybízy, angrešty, jabloně, hrušně, ale také okrasné keře. Všechny části keřů i stromů, jež ořežete, je třeba spálit, během zimy přečkává na kůře kmenů i silných větví spousta larev škůdců. Než se začnou rozvíjet listové a květní pupeny ošetřete kůru postřikem. Prořezat potřebuje i živý plot, ptačí zob, hloh a další listnaté keře. Řezné rány je třeba zatřít štěpařským voskem. Neprořezávejte jen ty, které kvetou časně z jara, což jsou vistárie a šeříky. V polovině února je také čas na prořezávku vinné révy. Na konci měsíce je ideální doba na roubování meruněk, třešní a višní.

Hodnocení Únorové úkoly v péči o zahradu

Ohodnoťe náš článek Únorové úkoly v péči o zahradu. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Únorové úkoly v péči o zahradu

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS