Ušetřete statisíce. Skleník si postavíte i svépomocí

,
Ušetřete statisíce. Skleník si postavíte i svépomocí

Skleníky jsou mezi zahrádkáři velmi oblíbené. Díky nim mohou lidé začít pěstovat zeleninu či rostliny brzy na jaře, na podzim prodloužit zahradní sezónu, nebo v něm pěstovat například orchideje a sukulenty. Díky vyšší teplotě a vlhkosti vzduchu rostliny rostou rychleji, jsou chráněny před vlivy počasí a rychleji plodí. Skleník můžete také využít k přezimování rostlin. Zakoupený skleník si můžete sestavit svépomocí a ušetřit tak nemalé peníze.

Jak postavit skleník?

Moderní skleníky dnes vynikají elegantním designem, díky kterému skvěle zapadnou do architektury každé zahrady. Rychle a snadno se montují a jejich údržba je naprosto nenáročná.
Konstrukci skleníku můžete zakoupit v obchodě nebo na internetu. Nejčastěji používané modely skleníků se prodávají ve formě stavebnice.
Než začnete se sháněním nebo stavbou skleníku, dobře si rozmyslete, jaké rostliny v něm chcete pěstovat.
Před nákupem si skleník raději prohlédněte naživo v obchodě. Nabídka je opravdu velká od nejjednodušších za pár tisíc korun až po až po sofistikované litinové modely ve stylu zámeckých zimních zahrad, za stovky tisíc korun.
Podle zahrádkářů je ideálním obdobím na stavbu skleníku babí léto. Ani teď v předjaří není nic ztraceno, jen je potřeba vyčkat na stálejší počasí.
Skleník postavte na místě, kde na něj bude co nejvíce svítit slunce a bude co nejméně větrné. Nejlepší orientace je směrem od severu na jih, taková poloha zajišťuje po celé léto maximální množství světla.

Základy

Skleník se staví na betonové základy, ale těm se lze vyhnout u menších skleníků z polykarbonátu, které jsou dostatečně lehké na to, aby mohly mít základnu z hliníkových nebo ocelových profilů, což se výrazně promítne do celkových nákladů. Pokud si plánujete pořídit velký skleník musíte vybudovat kvalitní základy. Velikost základů se pak odvíjí od velikosti skleníku, přičemž doporučená hloubka je minimálně 60 cm, ve chladnějších oblastech 80-100 cm.
Podezdívku přizpůsobte velikosti a hmotnosti. Základy podsypte 5 až 10 cm silnou vrstvou štěrku, který zabrání vzlínání vody. Aby základy byly dostatečně pevné, zpevněte je armovací sítí nebo alespoň několika betonářskými dráty. Základy je vhodné vybudovat alespoň 10 cm nad terén, aby hlína neležela na konstrukci skleníku. Nebo můžete skleník postavit a pilotech, které se zarazí do země, prostor mezi piloty je vhodné vyplnit deskami. Toto řešení však není vhodné v místech, kde by úrodu mohli poničit myši nebo krtci.

Zavlažování a vytápění

Každý skleník musíte větrat a zavlažovat. Proto není od věci mít do něj zavedenou vodu a elektřinu. Vyplatí se mít namontované automatické otvírače, které se sami otevřou a zabrání přehřívání, když nemáte čas sami větrat. Stejně tak oceníte automatické zavlažování. Pokud máte malý skleník vystačíte si se soupravou pro automatickou zálivku, kterou později můžete rozšířit o další kapkovače, mlžení a časové spínače. Jestli neuvažujete nad automatickou zálivkou, myslete na to, abyste měli zdroj vody na zalévání blízko skleníku. Vyhraďte si před skleníkem místo pro sud na dešťovou vodu, do kterého budete svádět vodu z okapů. Dešťová voda je k zalévání vhodnější než voda z řadu.
Pokud budete skleník využívat i v zimě, myslete na to už během plánování. K vytápění budete potřebovat zdroj elektřiny. Pro permanentně vytápěné skleníky připadá v úvahu i tepelné čerpadlo nebo solární vytápění a regulace automatem.
Máte malou zahradu, a přesto byste si rádi postavili skleník? Řešením může být přistavení skleníku k některé z jihovýchodně orientovaných stěn domu.

Velikost

Na zeleninu jako jsou ředkvičky, kedlubny saláty a další zeleninu která roste při zemi, vám bude stačit malý skleník. Na pěstování rajčat a okurek budete potřebovat vetší skleník. Tyto plodiny se pěstují vertikálně, potřebují více místa, umožní jim to lépe dýchat, budou zdravější a budou více plodit.
Abyste se nemuseli při práci krčit, měli byste mít vrchol ve výšce zhruba dvou metrů. Minimální rozměry by měly být alespoň 2,5 krát 2 metry, v menším skleníku je už obtížné pracovat. Tradiční skleník obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou poskytuje nejlépe využitelný prostor.

Profily

V sortimentu profilů si můžete vybrat mezi hliníkovými, ocelovými nebo ze žárově pozinkovaného plechu. Nejlepší živostnost má hliník, nepotřebuje žádnou údržbu, je lehký, nevýhodou je vyšší cena. Ocelové profily jsou odolné a pevné, skleník se z nich snadno sestavuje a skleněná výplň se nemusí lepit tmelem. Žárově zinkovaný profil má vysokou nosnost odolává větru a sněhu. Na výplně se hodí sklo nebo komůrkový polykarbonát.
Používá se i plastová konstrukce, která dobře izoluje, ale není tak pevná jako kov či dřevo.
Dřevo má přirozený vzhled, ale menší životnost, musí se pravidelně udržovat. Dřevěné skleníky se dělají většinou ze smrkového, borového či modřínového dřeva. Kvalitní tropické dřevo, například červený cedr je o hodně dražší. Základem dřevěné konstrukce jsou dřevěné příčle různých průřezů, přibližně od 35 až 46 mm do 38 až 58 mm.
Konstrukce skleníků má být pevná, lehká, s malými průřezy materiálu, aby stěny propouštěly maximum přirozeného světla. Používají se plnostěnné profily, nebo příhradové konstrukce. Pokud budujete skleník svépomocí, můžete mít zvlášť vlastní nosnou konstrukci a konstrukci pro zasklení. Skleníky z kombinovaných materiálů mívají hlavní nosnou konstrukci z oceli a příčle ze dřeva nebo hliníku.

Výplně

Výplně si můžete vybrat ze dvou základních materiálů:
Sklo – má dlouhou životnost a vysokou propustnost slunečních paprsků (až 90 %), nepropouští UV záření. Sklo by mělo být nejméně 4 milimetry silné. Díky vysoké hmotnosti je skleník odolnější vůči větru. Sklo ve sklenících musí být podložené gumou, aby dokázalo odolat nárazům. Na druhou stranu je zde však riziko rozbití nebo poškození skla a tepelná izolace je téměř nulová. Proto se skleněné výplně nehodí pro vytápěné skleníky.
Polykarbonát – je oproti sklu odolnější, má lepší tepelně – izolační vlastnosti a také je jednodušší na instalaci. Polykarbonátové výplně propouští cca 80 % slunečních paprsků a rozptyl dopadajícího světla je ideální. Polykarbonát je odolný proti větru, sněhu a dalším přírodním vlivům, odolává teplotám od -40 °C do +120 °C, je také skvěle ohebný a má nízkou hmotnost. U polykarbonátu však musíme dávat pozor, zda je kvalitní. Kvalitní vysokogramážní polykarbonát s jasným původem vydrží i 15 až 20 let. Většina zahrádkářů dnes již dává polykarbonátu před klasickým sklem přednost.

Stavba skleníku není jednoduchá záležitost a je potřeba věnovat dostatek času a péče na přípravu. Pokud se do toho však pustíte, odměnou vám může být bohatá úroda, nebo krásné květiny.


Jak postavit skleník z polykarbonátu s již vyrobenou základnou

Výběr vhodného místa pro skleník je prvním krokem, jak skleník vybudovat. Nejprve vyberte plochu, kam skleník umístíte. Ideálně by to mělo být takové místo na zahradě, kterému nestíní stromy a které je v závětří. Vyberte rovnou plochu, popřípadě ji zarovnejte.

Základna

Pokud chcete mít ve skleníku záhonky, změřte si podle rozměrů skleníku vybrané místo, kam skleník umístíte, klidně i na všech stranách o 10 cm více. Na této ploše strhněte travní drny. Pokud budete využívat skleník jen na pěstování rostlin pouze v květináčích, můžete začít stavět rovnou na trávě.
Vybalte všechny díly základny a podle návodu jí složte. Dle rozměru skleníku vykopejte díry pro zabetonování nohou základny. Díry by měly být přibližně 50 cm hluboké. Nyní přichází to nejdůležitější z celé stavby – měřit. Pomocí vodováhy vyrovnejte celou konstrukci, aby skleník nebyl nakřivo. Raději přeměřujte několikrát, až nalejete do děr beton už s tím nepohnete. Až budete mít základnu ve vodováze, rozmíchejte beton a nalejte ho do děr, počkejte alespoň jeden den, než beton zaschne. Druhý den základnu zahrňte vykopanou hlínou a dotáhněte všechny šrouby. Základna je tím hotová.

Sestavení

Skleník nikdy nesestavujte při nepřízni počasí, dešti nebo větru.
Rozbalte a roztřiďte si všechny díly skleníku. Připravte si šroubovák a aku vrtačku. Začněte sestavováním přední a zadní části skleníku, poté stavte boky, střechu, okna a nakonec dveře. Vždy se držte podrobného návodu od výrobce. Na celou konstrukci připevněte úzkou černou gumu a poté můžete vsouvat jednotlivé díly polykarbonátu. Okna a dveře montujte až nakonec, jednotlivé díly pak zabezpečte hliníkovými sponkami.
Nyní máte skleník postavený. Teď záleží, co chcete pěstovat. Pokud chcete pěstovat zeleninu v záhonech je potřeba je na bočních stranách připravit. K tomu budete potřebovat rýč, motyku a další zahradní nářadí.
Pokud si budete chtít předpěstovat sazeničky, budete potřebovat police. Můžete koupit přímo police určené do skleníku, nebo si je jednoduše vyrobit ze dřeva a zakomponovat je do zadní části skleníku.

Cestička

Mezi záhonky nezapomeňte na úpravu cestičky, aby při zalévaní nebylo ve skleníku bláto. Můžete využít různé materiály, prkna, ploché kameny, trámky, nebo slámu na zamulčování. Pokud máte k dispozici staré pálené cihly využijte je. Přes den se cihly zahřejí a v noci udrží trochu tepla.
Nyní máte skleník připravený a můžete začít pěstovat.

Hodnocení Ušetřete statisíce. Skleník si postavíte i svépomocí

Ohodnoťe náš článek Ušetřete statisíce. Skleník si postavíte i svépomocí. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Ušetřete statisíce. Skleník si postavíte i svépomocí

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS