Větrání je v zimě důležité. Víte, jak správně větrat?

,
Větrání je v zimě důležité. Víte, jak správně větrat?

V zimních měsících je velmi důležité se zaměřit na správné větrání. Utěsněná plastová okna zabraňují proudění vzduchu. Tím sice splňují standardy nízké energetické náročnosti a výrazně šetří náklady na vytápění, ale o to více vyžadují, abyste větrali.

Výměna vzduchu v místnosti je důležitá zejména proto, že odvádí vlhkost. Špatné větrání má za následek rosení oken a vznik plísní. Plísně, které se mohou tvořit i na oknech poškozují jejich nátěr a těsnění. Plísně mohou mít neblahý vliv na lidské zdraví a mohou způsobovat řadu chronických onemocnění. Při větrání dochází k přívodu kyslíku a odvodu oxidu uhličitého, který zhoršuje soustředění a může způsobovat bolesti hlavy, které mohou přerůst až v nevolnost.

Jak správně větrat?

Větrání musí být časté, krátké a intenzivní, aby se vzduch v místnostech kompletně vyměnil. Čím větší je zima, tím kratší dobu byste měli nechat okna otevřená. Zatímco v létě můžete nechat okna otevřená až půl hodiny, na jaře a na podzim 10 až 20 minut, v zimě by neměla doba větrání překročit 6 minut. Důležité je větrat několikrát za den. Během krátkého větrání se ochladí vzduch, ale nestihnou vychladnout stěny a podlahy, což vede k minimálním tepelným ztrátám. Ideálně byste měli okna otevírat ráno po probuzení a samozřejmě také po vaření nebo po sprchování.

Špatné větrání

Špatného větrání se lidé nejčastěji dopouštějí během podzimu a zimy. Buď se nevětrá vůbec, protože si lidé nechtějí pouštět do místnosti studený vzduch, nebo okna nechají otevřená dlouho, což vede k velkým tepelným ztrátám. To je špatně. Pokud se vůbec nevětrá, nevyměňuje se v místnosti vzduch a tím klesá naše soustředění, zvyšuje se únava a zhoršují i naše zdravotní problémy. Naopak při dlouhém větrání v zimě, kdy otřeme všechna okna najednou na půl hodny i více, dochází k tepelným ztrátám, místnost promrzne a to má vliv na tvorbu písní. Během zimy se vyhněte používání mikroventilace a tzv. štěrbinovému větrání, které není intenzivní, a navíc kvůli němu utrácíte více peněz za topení. Tento způsob větrání používejte mimo topnou sezonu.

Kdy nevětrat?

Výměnu vzduchu v domácnosti vždy přizpůsobte venkovnímu počasí. Máte-li problémy s vlhkostí v domácnosti, nevětrejte za deštivého počasí, prostřednictvím otevřených oken se vlhkost ještě zvýší.

Větrání za deště, nebo po dešti se naopak doporučuje, když je pylová sezóna nebo máte doma alergika. V tu chvíli je vzduch nejčistší a větrání během deště je tedy žádoucí.

Hodnocení Větrání je v zimě důležité. Víte, jak správně větrat?

Ohodnoťe náš článek Větrání je v zimě důležité. Víte, jak správně větrat?. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 2,50 z 5)
Loading...

Podobné články k Větrání je v zimě důležité. Víte, jak správně větrat?

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS