Víme, jak pečovat o orchidej, aby dlouho kvetla. Zkuste naše rady a užijte si záplavy květů

,
Víme, jak pečovat o orchidej, aby dlouho kvetla. Zkuste naše rady a užijte si záplavy květů

Orchidej je krásná elegantní rostlina, která vyžaduje zvláštní péči. Pěstování této krásy z tropických pralesů si oblíbilo mnoho z nás. Jak se o orchidej starat, aby zářila v plné kráse, se dozvíte v dnešním článku.

Jak vybrat orchidej v obchodě

Aby vám orchidej dělala doma radost, je potřeba vybrat zdravou rostlinu. Listy musí být zelené a lesklé. Povadlé a poškozené listy na rostlině mohou znamenat, že je rostlina napadena nějakou chorobou. Substrát by neměl mít skvrny a neměl by být přemokřený. Zdravé vzdušné kořeny mají stříbřitě šedou barvu a zelené špičky na konci. Květy by měly mít jasnou barvu beze skvrn, poupata by neměla být zahnědlá.

Druhy orchideje

Orchidejí je na trhu spousta, v současné době je známo přibližně 30 tisíc druhů. Některé rostou v korunách stromů, jiné na zemi. Jejich domovinou je Asie, střední a Jižní Amerika, Nový Zéland a Austrálie. I v naší zemi najdeme také zástupce orchidejí a to přibližně 70 druhů.
Většina kultivovaných orchidejí v nabídkách obchodů pochází z tropů, které jsou vyšlechtěny tak, aby měly mohutné květenství a velké listy.
Ceny orchidejí jsou různé. Záleží na kultivaru a velikosti rostliny. Běžné rostliny lze pořídit od 150 Kč, středně velké od 300 -500 Kč, vzácnější druhy jsou cenově výrazně vyšší. Orchideje lze zakoupit ve specializovaných obchodech, květinářstvích a hobby marketech. K dostání jsou i v běžných supermarketech.
Když si zakoupenou orchidej přinesete domů, může se stát, že poupata během krátké doby opadají. Je to běžná reakce rostliny, orchideje jsou všeobecně citlivé na jakékoli stěhování.
Než novou rostlinu dáte na vybrané místo, kde vám bude dělat radost, dopřejte jí 14denní karanténu. V květináči se může schovávat nějaký škůdce, který se za tu dobu může projevit, a vy máte šanci jednat.

Jak se starat o orchidej

Aby si orchidej udržela svůj půvab a hojně kvetla, potřebuje správný příjem vody, dostatek světla a živin.

Dostatek světla – Kvetoucí orchideje by neměly být vystaveny přímému slunci. Ideální je východní, severní, severovýchodní či severozápadní okno, nevhodná je jižní a jihozápadní strana. Pokud přece jen budete pěstovat orchideje na jižní straně, bude potřeba je zabezpečit stíněním proti přímému slunci.
Správná teplota – V letních měsících orchideje potřebují noční ochlazení a čerství přísun vzduchu, aby lépe snášely vysoké denní teploty. V zimních měsících je ideální teplota okolo 20˚C, v noci by měla ještě klesnout. Teplota kolem 15 ˚C je pro ně už ohrožující. Pokud je umístíte do místnosti, kde je suchý vzduch, je vhodné orchidej přes noc rosit. U rosení si dejte pozor na to, abyste nepokropili květy, protože mohou začít hnít. Při pěstování orchidejí nezapomínejte kontrolovat vlhkost vzduchu v místnosti. Ideální vlhkost vzduchu pro orchidej je v rozmezí 50 až 75%.
Výživa – Aby rostlina krásně a bohatě kvetla, potřebuje správné hnojivo s vysokým množstvím fosforu a draslíku a zároveň nižší množství obsaženého dusíku. Vybírejte profesionální organické hnojivo na orchideje. Hnojivo se ředí více než u pokojových rostlin. Hnojivo přidávejte 1x za 14 dní do nádoby ve které budete rostlinu namáčet. Na trhu lze sehnat i dlouhodobá hnojiva v tyčinkách, která zapíchnete k rostlině. Hnojení orchidejí se týká v období jaro až podzim.
Zálivka – Orchideje nemají rády trvale vlhkou zeminu, jejímž následkem bývá nedostatek kyslíku. Kořeny orchideje rychle podléhají hnilobě, proto musíte rostlinu zalévat opravdu až tehdy, když je kůra i půda suchá.Orchideje se nezalévají do květináče ani do kelímku pod květináčem, ale zalévají se tak, že se namočí do vody, nechají se chvilku v klidu, než nasají potřebnou vodu, a pak se opět dají do květináče. Orchidej se zalévá obvykle 1x týdně. Voda by měla být co nejměkčí, nejlépe dešťová, nebo kojenecká. Pokud nemáte možnost zalévat dešťovkou a z kohoutku vám teče tvrdá voda, vyplatí se investovat do kvalitního filtru, který odstraní chlór, soli a další látky, které orchidejím škodí.
Substrát – Orchideje jsou náročné rostliny, které potřebují speciální substrát, který je vzdušný a propustný.
Nádoba – Orchideje se pěstují v průhledných květináčích, které mají na dně otvory. Tak máte pod kontrolou kořenový systém i množství vody. Na trhu existují i specializované ozdobné květináče, které mají vyvýšený střed, aby květináč s rostlinou nedosedl na dno.

Jak přesadit orchidej?

Pokud se orchideji moc nedaří, je potřeba ji přesadit. Přesazování by se mělo provádět v závislosti na tom, jak rostlina rychle roste, přibližně jednou za dva až tři roky. Orchidej můžete přesazovat pouze v období, kdy nekvete. Pokud rostlinu budete přesazovat, nerozebírejte kořenový bal, jelikož hrozí jeho vyschnutí. Celou rostlinu přendejte do větší nádoby a dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny.

Hodnocení Víme, jak pečovat o orchidej, aby dlouho kvetla. Zkuste naše rady a užijte si záplavy květů

Ohodnoťe náš článek Víme, jak pečovat o orchidej, aby dlouho kvetla. Zkuste naše rady a užijte si záplavy květů. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (5 hlasování, průměr: 4,60 z 5)
Loading...

Podobné články k Víme, jak pečovat o orchidej, aby dlouho kvetla. Zkuste naše rady a užijte si záplavy květů

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS