Vyberte si robotický vysavač podle navigace. Jde o nejdůležitější parametr

,
Vyberte si robotický vysavač podle navigace. Jde o nejdůležitější parametr

Robotické vysavače se těší velké oblibě. Stačí vysavač naprogramovat a on uklidí za vás, tím šetří vás drahocenný čas, který tak můžete věnovat jiným aktivitám. Je však potřeba pečlivě vybírat, jedním z nejdůležitějších parametrů je způsob, jakým se vysavač orientuje a naviguje v prostoru. V tomto článku vám přiblížíme, jaké druhy navigace robotické vysavače nabízí a na co si dát při výběru pozor.

Klíčovou vlastností robotických vysavačů je jejich schopnost orientace v prostoru. S pohybem mu pomáhá navigace. A právě způsob navigace rozhoduje o tom, jak bude robotický vysavač uklízet, jak si dokáže rozložit úklid místnosti, zda bude narážet do překážek a zda se dokáže po nabití baterie vrátit zpět, kde s úklidem skončil.
Jednodušší modely se pohybují pomocí náhodných nebo přednastavených pohybů. Mají odpružený nárazník, který zabraňuje prudkým nárazům do stěn a předmětů. Pokud narazí na překážku, nárazníkem si prostor „ohmatají“,vyhnou se jí a dále pokračují v původní trase. Ideální řešení to ale není, robotický vysavač by měl nárazům předcházet.
Vysavače jsou vybaveny na spodní straně infračervenými senzory, která se starají o zabránění pádu ze schodů. Další senzory se starají o detekci stěn a návrat do nabíjecí stanice. Důležitý je samotný způsob naváděný v prostoru.

Způsob navigace

Navigace podle algoritmu

Nejlevnější robotické vysavače se pohybují za pomoci nárazových senzorů, případně vlastních algoritmů. Pomocí algoritmu na základě detekce překážek mění směr, aby měněním směru povysával celou místnost. Pohyb je do značné míry náhodný a vysavač nepozná, kde již uklízel a některá místa naopak vynechá. Vysavač po nárazu do překážky zatočí vpravo a zkusí jet dál. Takto pokračuje při úklidu, dokud vydrží kapacita baterie a nemusí se vrátit do nabíjecí stanice. Záleží na použitém algoritmu a způsobu, jakým se vysavač v prostoru pohybuje. Nejlevnější modely jsou spíše o náhodném pohybu, ale najdou se i modely jako iRobot, jejichž kombinací senzorů robot přejede jedno místo vícekrát a tím zajistí kvalitní úklid.
Vysavače z této kategorie s kvalitním algoritmem se hodí pouze do jednoduchých místností, kde není moc překážek.

Gyroskopická navigace

Vysavače s gyroskopickou navigací umožňují chytřejší pohyb v prostoru. Gyroskopická navigace je nejzákladnější typ navigace a jsou jí vybaveny cenově dostupné produkty. S touto navigací vysavač po prvním úklidu zmapuje místnost, zaznamenává své pohyby a nárazy a na základě nich si vytváří mapu místnosti. Získá tak představu o tom, jak je rozložený nábytek a kde jsou další překážky.
Tyto vysavače často komunikují s chytrou aplikací výrobce, kde uživatel najde naskenovaný plán místnosti a může sledovat, kde se vysavač pohybuje a co již uklidil.
Vysavače s gyroskopickou navigací se hodí pro jednodušší místnosti, jelikož také detekují dotykem rozpoznávání překážek a oťukávají si věci kolem sebe. Na druhou stranu dokážou projet celou místnost a nevynechávají místa.

Kamerová navigace (vSLAM)

Vyspělejší, ale i dražší variantou je navigace kamerová. Kamerový systém vSLAM (Visual Simultaneous Localization and Mapping) místo laseru využívá kamery. Ta umí rozeznávat překážky opticky, tedy bez nutnosti fyzického kontaktu. Kamery jsou umístěny na horní a přední straně vysavače. Kamera v horní části pomáhá vysavači v orientaci v prostoru. Přední kamera slouží k vyhýbání překážkám. Algoritmus díky kamerám dokáže naskenovat místnost, rozeznává překážky a obecně se lépe přizpůsobuje okolí. Jejich úklid je efektivnější a rychlejší než v případě senzorů či gyroskopu. Zde však záleží, kde je kamera umístěná, zda je jen na horní straně vysavače nebo také vpředu.

Podobný systém vSLAM používají některé řídící systémy automobilu Tesla. Jde o velmi přesný způsob navigace v místnosti, který v kombinaci s přední kamerou bezdotykově rozpozná i typy překážek jako jsou například kabely. V mobilní aplikaci si můžete nastavit zóny kam vysavač zajíždět nemá nebo naopak, kterou místnost má vysát.
Robotický vysavač s kamerovým systémem pro správné fungování potřebuje světlo, ve tmě se nedokáže orientovat.
Ne vždy se musí jednat u robotických vysavačů o navigaci vSLAM. iRobot navigaci vysavačů Roomba nazývá iAdapt a Xiaomi 3D kamerovou navigaci.
Vysavače s kamerovou navigací jsou vhodné pro atypické tvary místností a místnosti, které jsou hodně členité a mají velké množství překážek, dají pořídit od 5 000 Kč.

Laserová navigace LiDAR

Navigace LiDAR – díky této navigaci si robot sám zmapuje celý prostor. Funguje na principu vysílání laserových paprsků a zachytávání jejich odrazů. To vše provede několikrát za sekundu, díky tomu získá přehled, kde se právě v prostoru nachází a jaké překážky jsou kolem. Mapy zakreslí v aplikaci Sencor HOME a dokáže s nimi pracovat při dalším úklidu. S přispěním gyroskopu, infračervených senzorů a senzorů na detekci překážek a schodů se skvěle orientuje v místnostech. Vysavač inteligentně plánuje nejlepší cestu a nevrací se zbytečně na již uklizená místa. Navigační senzor automaticky navede vysavač zpět do nabíjecí stanice v případě potřeby. Výhoda laserové navigace je ta, že nepotřebuje ke svému fungování světlo, tudíž vysavač můžete využívat i ve tmě. Samozřejmostí je ovladatelnost z aplikace, nastavení zakázaných zón a časování úklidu. Cena laserových vysavačů začíná přibližně na 6 000 Kč.

Kombinace laserové a kamerové navigace

Kombinace kamerového a laserového typu je vrchol v oblasti navigace. Optimální je navigace LiDAR s kamerou. Robot se skvěle se orientuje v prostoru a zároveň se efektivně vyhýbá překážkám. Hodí se do členitých prostor s množstvím překážek, čistí efektivně a nepřejíždí zbytečně jedno místo několikrát. Modely s touto navigací naleznete ve vyšší cenové hladině od 8 000 Kč, běžné jsou ceny i kolem 15 000 Kč a vyšší.

Hodnocení Vyberte si robotický vysavač podle navigace. Jde o nejdůležitější parametr

Ohodnoťe náš článek Vyberte si robotický vysavač podle navigace. Jde o nejdůležitější parametr. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Vyberte si robotický vysavač podle navigace. Jde o nejdůležitější parametr

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS