.

Vybíráme běžeckou obuv pro dámy i pány

Když se člověk rozhodně běhat, nejdůležitějším vybavením jsou jednoznačně boty. A abyste vybrali ty správné, které vám zaručí pohodlný pohyb, je třeba uvědomit si několik věcí.

1) Velikost běžeckých bot

U výběru každých bot je velikost nejzásadnější, ale u těch běžeckých to platí dvojnásob. Pokud nesedí brzy se to obrátí proti vám. Platí jednoduché pravidlo – kupujte takové boty, aby byli větší 1 až 1,5 cm větší než vaše běžná velikost. Noha při běhu nateče a větší velikost zabrání jejímu odření.

2) Nakupujte v klidu a raději odpoledne

Na výběr bot si nechte dostatek času, abyste nic nepřehlédli. Navíc, pokud možno, odložte nákup až do odpoledních hodin, kdy jsou chodila prokrvená a mají svůj tvar. Ráno se tělo, včetně nohou teprve probouzí a výběr bot by mohl být tímto negativně ovlivněn.

3) Začátečník? Pokročilý běžec?

Pokud s během začínáte, věnujte výběru velkou pozornost. Nakupujte raději ve specializovaných prodejnách, kde vám může poradit proškolený personál. Berte v úvahu svůj běžecký styl i povrch po kterém běháte. Až budete pokročilejší běžec, předpokladem je, že sami budete vědět co potřebujete.

4) Hmotnost běžce

Trpíte-li nadváhou, je vhodné si zprvu pořídit odtlumené běžecké boty, které nebudou tolik namáhat vaše klouby.

5) Terén,ve kterém budete běhat

Už výše bylo zmíněno, že důležitým při rozhodování o botách je terén, na kterém se chystáte je použít. Pokud plánujete běhat po zpevněných plochách jako je asfalt, vyberte si silniční běžecké boty. Jsou velmi lehké a pohodlné. Naopak při běhu v horším terénu šáhněte po krosových či trajlerových botách – jsou mnohem pevnější než jiné druhy. Tretry jsou naopak boty opatřené hřeby a hodí se jen pro profesionály a závodící sportovce, nejlépe na tartanu. Samozřejmě je k zakoupení i univerzální běžecké boty – jsou vhodné nejen pro běh ale i jiné druhy cvičení.

6) Frekvence běhání

Bude-li vaše běhání jen příležitostné, není nutné investovat příliš mnoho. I normální bota by měla vydržet 400 – 800 km, proto kupovat drahé a profesionální běžecké boty se vyplatí jen když se tomu chcete věnovat pravidelně a naplno. Mějte také na paměti, že díky větší vytíženosti vyžaduje tento druh bot větší péči.

Nejoblíbenější dámské běžecké boty

Tabulka 10 dámských běžeckých bot

Nejoblíbenější pánská běžecká obuv

Tabulka 10 pánských běžeckých bot

Ohodnoťte článek o běžecké obuvy

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Další články nákupního rádce

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS