Výkon vs. příkon. Proč se zajímat o čísla, když si chcete koupit nový vysavač

,
Výkon vs. příkon. Proč se zajímat o čísla, když si chcete koupit nový vysavač

Bez vysavače se neobejde žádná domácnost. Na jaké parametry si dát při koupi nového vysavače pozor? Na první pohled se může zdát, že příkon a výkon vysavače je jedna a ta samá veličina, ale není tomu tak, příkon nemá s výkonem vysavače nic společného. Co znamená příkon a jak zjistit sací výkon vysavače? Odpovědi na tyto otázky najdete v našem článku.

Příkon vs. výkon vysavače

Při výběru vysavače je nejdůležitější jeho sací výkon, ten nejvíce ovlivňuje konstrukce vysavače, zpracování hubice a vysávaná plocha.
Příkon vysavače neurčuje jeho výkon. Vysavače s nižším příkonem spotřebovávají méně energie a jsou méně hlučné.

Příkon neurčuje výkon vysavače

Spousta lidí si myslí, že čím vyšší příkon vysavač má, tím rychlejší bude jejich úklid. Není tomu tak. Příkon vám napoví, kolik vysavač spotřebuje elektrické energie, nerozhoduje o výkonu a kvalitě vysávání.
Rozdílu mezi příkonem a výkonem mnoho lidí nerozumí a proto docházelo v posledních letech k nárůstu spotřeby energie. Lidé často totiž nakupovali vysavače s velkým příkonem v domnění, že budou snadněji vysávat domácnost. Místo výkonného spotřebiče nakoupili vysavač s velkým příkonem a malým výkonem a to zapříčinilo znatelný růst spotřeby energií.

Omezení výroby vysavačů s velkým příkonem

Aby se snížila produkce emisí, Evropská unie omezila výrobu vysavačů s příkonem nad 1600 W od září roku 2014 a od září roku 2017 s příkonem nad 900 W. Díky tomu Evropa ušetří více než 20 TWh energie za rok, což se rovná roční spotřebě všech belgických domácností. To se ale týká pouze klasických vysavačů do domácnosti. V této době byste už neměli v obchodě narazit na vysavače s větším příkonem než 900W.

Které vysavače mohou mít vyšší výkon

Omezení výroby s příkonem 900 W se netýká všech typů vysavačů. S velkým příkonem stále zakoupíte robotické, tyčové, průmyslové, venkovní vysavače a vysavače na mokré a suché sání.

Sací výkon vysavačů

Vysavač s vysokým sacím výkonem poznáte podle konstrukce a sací hubice nikoli podle hodnoty jeho příkonu.
Aby přístroj dobře vysával a zároveň neluxoval peníze z vaší kapsy, hlavním ukazatelem je jeho sací výkon. Sací výkon není přímo úměrný příkonu, na to nezapomínejte. Sací výkon závisí na konstrukci vysavače, zpracování hubice a vysávané ploše.

Konstrukce vysavače má na svědomí sací výkon

Výrobci investují mnoho peněz do nových technologií. Změnili konstrukci, upravili motor, potrubí, turbíny a hadici vysavačů. Díky těmto technologiím několikanásobně snížili příkon a naopak zvýšili sací výkon vysavačů.
Díky úpravám sací hubice a rotačních kartáčů dosáhnou vysavače lepší účinnosti vysávání a zároveň šetří energii. Mezi výkonnými vysavači naleznete i speciální vysavače na psí chlupy nebo vysavače do auta, které mají nízký příkon a speciální rotační kartáč na čalounění či koberce.

Co dělat, pokud sací výkon slábne

Důležité je vysavač pravidelně vyprazdňovat.
Sáčkový vysavač – když se sáček naplní, může dojít ke snížení jeho výkonu. Stačí sáček vyměnit, tím se obnoví sací výkon. Při luxování jemného prachu např, za sádrokartonu se póry sáčku zalepují, sáček nemusí být ani plný a výkon vysavače se sníží. Stačí opět sáček vyměnit.
Bezsáčkové vysavače – u bezsáčkových modelů vyklepejte a očistěte nádobu a filtr ideálně po každém použití. Pokud je nádoba plná a znečištěný filtr, výkon vysavače razantně klesá.

Jak vybrat vysavač s vysokým sacím výkonem?

Při výběru vysavače se zaměřte na sací výkon. Mnoho obchodníků rozděluje vysavače podle příkonu, tato hodnota vám ukáže, kolik energie vysavač spotřebovává, ale neurčuje sací výkon. Některé typy vysavačů s nízkým příkonem mají vysoký sací výkon a to na všech typech podlah i na kobercích. Při výběru nezapomeňte vzít v úvahu také velikost domácnosti. Pokud máte doma alergika, nebo malé děti, vybírejte přístroj s HEPA filtry.

Energetický štítek z dob minulých

Energetické štítky na vysavači měly spotřebitele informovat o energetické účinnosti vysavače. Každý výrobce a prodejce je musel povinně uvádět u každého produktu. Evropská komise v únoru 2019 toto nařízení zrušila. Důvodem bylo, že štítcích byly uváděny nepravdivé údaje. Po zrušení energetických štítků Evropská komise hledá vhodnou metodu měření, která zohledňuje skutečné podmínky při používání vysavačů, na jehož základě by měla být povinnost energetického štítkování obnovena.

Oblíbené vysavače dle hodnocení uživatelů

Sencor SVC 8618GD

ETA 3519 Avanto

ETA Supersonic 1231 90000

SENCOR SVC 8621 TI

Rowenta RO 7487 EA

Hodnocení Výkon vs. příkon. Proč se zajímat o čísla, když si chcete koupit nový vysavač

Ohodnoťe náš článek Výkon vs. příkon. Proč se zajímat o čísla, když si chcete koupit nový vysavač. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasování, průměr: 3,67 z 5)
Loading...

Podobné články k Výkon vs. příkon. Proč se zajímat o čísla, když si chcete koupit nový vysavač

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


43 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS