Vyrobte si betonová vajíčka. Víme, jak na to.

,
Vyrobte si betonová vajíčka. Víme, jak na to.

Velikonoce se pomalu blíží, k nejrozšířenějším velikonočním symbolům patří vajíčka, stejně jako pomlázka, nebo beránek. Vajíčka se barví, ale také zdobí mnoha způsoby. Přemýšlíte, jak je letos ozvláštnit? Zkuste něco netradičního, vyrobte pro koledníky, nebo jako dekoraci vajíčka betonová.

Jak vyrobit betonová vajíčka

Co budete k výrobě potřebovat

Hobby beton
Nádobu na rozmíchání betonu
Vodu
Vyfouknuté a vymyté skořápky
Špejle
Pytlík nebo jednorázový zdobící sáček
Kelímek – kam si sáček odložíte a snadno naplníte

Jak postupovat?

Jako první si najděte pracovní místo. Zakryjte ho igelitem nebo papírem. Vyfouknutá vajíčka s dostatečně velkými otvory pro vlévání betonu si naskládejte do krabičky od vajec.

V připravené nádobě si rozmíchejte beton. Nejdřív do ní nasypte beton, potom přidávejte vodu. Konzistence by měla být jako hustší bramborová kaše. Beton by měl držet svůj tvar, ale když s ním trochu zaklepete, měl by se pomalu roztékat do stran.
Zdobící sáček vložte do kelímku a přehněte jej přes okraje. Lžíčkou naplňte beton a zamotejte ho kolem ruky tak, aby v něm zůstal jen beton a žádný vzduch a mohli se pomocí jedné ruky pomalu posouvat směrem k otvoru. Tím budete beton pozvolna ze sáčku vytlačovat a lehce skořápky naplníte. Pokud to půjde ztuha, můžete si pomoct špejlí.

Prázdné skořápky naplňte až po okraj. Když přelijete, přebytečný beton setřete papírovým ubrouskem. Obsah promíchejte špejlí.


Důležité: aby neměla vajíčka v sobě díry, musíte dostat z betonu vzduch. Toho docílíte jemným a opakovaným bouchnutím o podložku a třesením do stran. Na povrchu se utvoří vodová vrstva, nebojte se, to je normální.
Beton potřebuje minimálně den na ztuhnutí, dřív z betonových vajíček skořápku neloupejte. Skořápky jdou loupat ručně, případně můžete použít nožík. Vajíčka budou hodně tmavá, nechte je ještě pár dní odpočívat, aby beton dobře vyschnul.

Nyní se můžete pustit do zdobení. Lze je natírat barvou, polepovat, posypat flitry, nebo ovázat provázkem. Kreativitě se meze nekladou. Stejně tak je můžete ponechat v surovém betonovém vzhledu, jako Martina z decorblanc.


Velikonoční vajíčka – historie zdobení

Historie barvení vajíček začala už ve starověkém Egyptě a Persii, kde se vejce barvila na černo. Skořápky vyfouklých vajec se zdobili pravděpodobně již v pravěku. Podle vědců má nejstarší zdobená kraslice 2300 let. Historicky první doložené barvení vajíček je z roku 1290, kdy král Edward I nechal jako dar ozdobit 450 zlatou barvou.
Vajíčka se barvila dávno už před vznikem velikonočních svátků. Podle některých historických úvah se objevovala už 5 000 let před Kristem. Důvod barvení a jejich použítí o Velikonocích byl především praktický. V postním období, které trvá 40 dní a končí Bílou sobotou se nesmělo jíst maso, mléčné výrobky a vejce. Na jaře ale slepice snáší nejvíce vajec a křesťané řešili problém co s nimi. Vejce postupně vařili a aby je odlišili od čerstvých tak vařená vajíčka barvili na červeno. Postupem času začali používat barvy z přírodních zdrojů a jednoduše je zdobili. Vajíčka pak dostávali o Velikonočním pondělí koledníci. Kraslice se používaly jako dekorace.

Hodnocení Vyrobte si betonová vajíčka. Víme, jak na to.

Ohodnoťe náš článek Vyrobte si betonová vajíčka. Víme, jak na to.. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (No Ratings Yet)
Loading...

Podobné články k Vyrobte si betonová vajíčka. Víme, jak na to.

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS