Vysoké teploty telefonům nesvědčí. Jak ochránit svůj mobil ve vlně veder

,
Vysoké teploty telefonům nesvědčí. Jak ochránit svůj mobil ve vlně veder

Mobilním telefonům extrémní teploty neprospívají. Nyní nás čeká vlna veder, vysoké teploty se negativně podepisují na technickém stavu baterie a procesoru telefonu. Může dojít ke zhoršení výkonu přístroje i k jeho poškození. Na to je potřeba v létě myslet a telefon před nebezpečím chránit. Poradíme vám, jak zařízení chránit a co s přehřátým mobilem.

Provozní teplota telefonu

Výrobci pro jednotlivá elektronická zařízení udávají optimální provozní teplotu. Abyste udrželi telefon bezpečně chladný je potřeba tuto teplotu dodržovat. Maximální provozní teplota se pohybuje okolo 40 °C, odolnější typy vydrží teplotu až 60 °C, ale přehřívání začíná již mnohem dříve. Ideální teplota se pohybuje okolo 20 °C. Tyto limity platí nejen pro mobilní telefon v provozu, ale i pro jeho skladování. Vystavení mobilního telefonu teplotám výrazně vyšším, než je tato tolerance, může zásadně ovlivnit životnost jeho baterie.

Nevystavujte telefon slunci

Vysoká teplota způsobuje změnu proudu a napětí, což může být problematické například pro procesor, baterii a další části telefonu. Teplo vzniká nejen vlivem vysokých teplot, každé zařízení při chodu produkuje vlastní odpadní teplo. Při delší době na sluníčku to může znamenat, že teplota je mnohem vyšší, než by měla být. Proto není vhodné nechávat telefon na přímém slunci či na palubní desce auta.
Přebytečné teplo je potřeba odvádět, v noteboocích a počítačích řeší tento problém ventilátory. Telefony takové chlazení nemají a spoléhají jen na okolní vzduch. Pokud máte na telefonu kryt nebo máte telefon v pouzdře, je potřeba telefon v těchto vedrech vyndat z obalu, aby docházelo k odvodu tepla.
Odolnější vůči vedru jsou herní telefony, ale ani ty nejsou nezničitelné. Komponenty herních telefonů jsou konstruovány tak, aby vydržely vyšší teploty, mají speciální chlazení a lepší odvod odpadního tepla.

Chraňte svá zařízení před vlhkem

K horkým letním dnům neodmyslitelně patří i pobyt u vody. A právě voda, zejména mořská je nejčastější příčinou poruch telefonu. Minerály ve vodě způsobují korozi elektronických obvodů. Kromě kontaktu s vodou není vhodné mobily vystavovat vysoké vlhkosti, proto byste měli mobil chránit pomocí vodotěsných obalů. Když omylem mobil vykoupete, vyjměte z něj akumulátor a otřete korektory suchým hadříkem. Poté nechte na vzduchu telefon vysušit.

Pozor na písek

Na pláži hrozí nejen přehřátí a navlhnutí mobilu, ale riziková jsou i zrnka písku. Písečná zrnka se mohou dostat do různých drobných otvorů telefonu, do portu pro nabíjení a omezit tak možnosti kontaktu nabíječky s akumulátorem, nebo například zhoršit kvalitu reproduktorů, případně poničit konektory. Chraňte telefon tak, že ho schováte do pouzdra, nebo využijete na porty záslepky proti prachu.

Přehřívání baterie

V horku dochází v telefonu k přehřívání baterie, rychleji se vybíjí a tím se snižuje i její životnost.
I v důsledku nesprávné skladovací teploty dochází k vybíjení baterie. Pokud telefon položíte na rozpálenou palubní desku, baterie se může nenávratně poškodit. Při překročení hranice 40 °C se za pouhý měsíc snižuje kapacita o cca 15 % a v případě teploty kolem 60 °C dokonce o třetinu.
Ve vysokých teplotách telefony nenabíjejte. Tím je totiž opět zahříváte. Řidiči by si měli dávat pozor, pokud používají na mobilu navigaci. Telefon se rychleji vybíjí, mají jej připojený na autonabíječku a na telefon svítí slunce. To baterii rozhodně neprospívá. Pokud přesto potřebujete mít spuštěnou navigaci, nasměrujte na telefon výdech klimatizace.

Jak se vyvarovat zahřívání telefonu

Vysoké teploty nejsou jediné spouštěče zahřívání telefonu. Dalším je způsob používání a co na telefonu děláme.

Obal na telefon – vkládání mobilu do obalu, nebo tašky je při vysokých teplotách nevhodné, právě tam je teploty vyšší.
Hraní her – hraní her bývá náročné na procesor, z tohoto důvodu není dobré hrát hry při velmi vysokých teplotách a na přímém slunci.
Zapnutá data – na přehřívání telefonu mají svůj podíl i zapnutá data. Totéž platí o aplikacích na pozadí, které se vyplatí zcela ukončit. Data zapínejte pouze tehdy, když telefon používáte.
GPS – vyžaduje výkon i přísun energie, kvůli čemuž se telefon sám o sobě zahřívá.
Aplikace – například aplikace Facebook dává telefonu také zabrat. Projevuje se to ve zpomalení telefonu, rychlím vybíjením telefonu a zahříváním.
Focení, natáčení – focení a natáčení patří k oblíbeným činnostem na dovolené. S jejich úpravou počkejte až do hotelu. Úprava videa a fotek jsou náročné na komponenty stejně jako hry a vedou k jeho velkému zahřívání.
Jas obrazovky – čím výš máte jas nastavený, tím více energie telefon spotřebuje, a tím víc se i zahřeje.
Virus – může se stát, že nezávisle na činnostech se telefon začne přehřívat. Může se jednat o vir, nebo poruchu. V tom případě odneste telefon do odborného servisu.

Jak zjistit teplotu telefonu?

Telefony se přehřívají při teplotě nižší než 40 °C. Uživatel to nemusí ani zaregistrovat. Dávejte proto pozor pokud vás telefon začne pálit v ruce. Dobře to poznáte u telefonů, které mají skleněná nebo kovová záda.
Většina chytrých telefonů má teplotní senzor a zabudovanou ochranu před přehřátím. V případě vysoké teploty telefon uživatele upozorní a nepustí jej k další činnosti, dokud se telefon neochladí.
U Androidů pomohou se sledováním aplikace
Pokud chcete sledovat jak je na tom váš telefon, můžete využít různé aplikace, které nabízejí pohled na vytížení telefonu. Sledují frekvenci a využití procesoru, využití RAM paměti, teplotu baterie a teplotu CPU. Můžete využít například aplikace System Tools Lab, DevCheck nebo Battery Monitor.
Uživatelé iPhonů podobné aplikace k dispozici nemají, musí se spoléhat na to, že telefon hlídá sám teplotu a brání svému přehřátí.

Jak chladit telefon

Nenechávejte telefon na přímém slunci.
Telefon nenechávejte v uzavřeném autě, teplota tam může dosáhnout přes 50 °C. Pokud je venku horko, nehrajte na telefonu náročné hry. Nepokládejte telefon na matné a kovové předměty, ty jsou na slunci nejvíc rozpálené a mohlo by dojít k poškození telefonu. Pokud potřebujete telefon nabít a místnosti máte vysokou teplotu, používejte méně výkonnou nabíječku. Mobil se bude nabíjet déle, ale ušetří baterii. Do auta si pořiďte držák telefonu, který se zasouvá do výdechu klimatizace, proudící vzduch telefon ochladí.

Co s přehřátým mobilem?

Pokud se vám telefon přehřeje, nesnažte se ho urychleně zchladit. Nedávejte ho nikdy do lednice, náhlá změna teploty a vlhkost by byla pro něj zničující.
Sundejte pouzdro a telefon vypněte, aby nedošlo k poškození součástek. Telefon položte někam, kde je chladněji a kde proudí vzduch. Až mobil vychladne, můžete ho opět zapnout.

Hodnocení Vysoké teploty telefonům nesvědčí. Jak ochránit svůj mobil ve vlně veder

Ohodnoťe náš článek Vysoké teploty telefonům nesvědčí. Jak ochránit svůj mobil ve vlně veder. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Vysoké teploty telefonům nesvědčí. Jak ochránit svůj mobil ve vlně veder

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS